Aktuality

Trenér mi začal říkat byznysmen, směje se Tomáš Klaban, který dělá pojišťovacího agenta

Trenér mi začal říkat byznysmen, směje se Tomáš Klaban, který dělá pojišťovacího agenta

Házenou se hráči v Česku neuživí. Pokud už nestudují, chodí do práce. Tomáš Klaban hrající za Pepino SKP Frýdek-Místek pracuje jako pojišťovací agent. Každodenní komunikace s lidmi jej baví a naplňuje.

Tomáš Klaban hájící barvy extraligového klubu Pepino SKP Frýdek-Místek se v posledních letech poměrně často potýká se zdravotními problémy. Ty přibrzdily jeho kariéru, ale na druhou stranu ho nasměrovaly k jeho novému zaměstnání. Živí se jako pojišťovací agent. V rozhovoru mluví o tom, co všechno jeho práce obnáší, jak vypadá jeho pracovní den, co se mu na této práci nejvíce líbí či co lidé v dnešní době nejvíce podceňují v oblasti pojištění.

Házená není v Česku plně profesionální sport, takže většina hráčů chodí do zaměstnání nebo studuje. Pracujete jako pojišťovací poradce. Přiblížíte, v čem spočívá tato práce?
Říká se, že práce s lidmi je ta nejtěžší. Pro mě je to skvělá práce, ve které jsem se našel. Každodenní komunikace s lidmi mně baví a naplňuje.

Jak vypadáváš klasický pracovní den?

Mám volnou pracovní dobu. Řídím se podle klientů a tím, co zrovna potřebují řešit. Někdy je to práce od rána do večera a po tréninku ještě pracuji doma. Občas nestíhám trénink, z čehož není trenér nadšený. Začal mi říkat byznysmen (směje se). 

Spousta lidí se na pojišťovací agenty dívá s nedůvěrou. Setkáváte se s tímto postojem taky? Čím to podle vás je, že mají u mnohých lidí takovou pověst?
Ještě jsem se nesetkal s negativním postojem. Myslím, že to přijde časem. Lidé, kteří mají zájem něco řešit, tak jsou rádi a nechají si poradit. Ti, kteří ho nemají, zbytečně neotravuji. Každý má volbu si vybrat, což akceptuji. 

Je hodně těžké získat důvěru u lidí, kterým nabízíte jednotlivá pojištění? Čím se je snažíte přesvědčit, aby si v tomto ohledu vybrali zrovna vás?
Pracuji trošku jiným způsobem. Snažím se, aby klienti vyhledávali mně. Tady nejde o žádné přesvědčovaní nebo přemlouvaní. Já jim nabídnu, a to, jak se rozhodnou, je čistě na jejich uvážení. 

S čím se na vás lidé nejčastěji obrací?
To je velice různé, ale čerstvě teď řeším nemocenskou. Rodiče ještě myslí na své děti, takže ty chtějí hlavně chránit. 

Co všechno jste musel udělat, aby se z vás stal pojišťovací agent?
Zkoušky pro pojištění, nyní se budou dělat nové. Velice náročné je pro mě dodělat si maturitu. Na druhou stranu jsem za to ale rád. Je to pro mě patřičný impuls neustále se vzdělávat. Uvědomil jsem si, že bez patřičného vzdělání v dnešní době jen velmi těžko najdu uplatnění. O prázdninách mám v plánu dodělat si zkoušky na investice, úvěry a penzijní připojištění. 

Co se vám na této práci nejvíce líbí?
Flexibilita, práce s lidmi, ale hlavně je to práce, která mně baví a naplňuje. Vybral sem si jí kvůli svým zdravotním problémům a kvůli své špatné pojistce.  

Můžete říct, že je to povolání, které jste vždycky chtěl dělat?
To asi říct nemůžu. Nikdy jsem nevěděl, co chci dělat. I když, vždycky jsem toužil po tom stát se profesionálním házenkářem (směje se). Tento sen se mi ale zcela rozplynul kvůli operacím v posledních dvou letech. 

Zažil jste už nějakou nepříjemnou situaci jako pojišťovací agent? Stalo se vám něco, co už byste vícekrát zažít nechtěl?
Zatím ne. Dokážu se rychle oklepat a jít dál. Špatný den v práci, kterou mám rád, to asi nejde. Tu zažívám až v zápase nebo na tréninku (směje se).  

Hrajete házenou, která je poměrně tvrdým sportem. Ovlivňuje tento fakt vaši práci? Radíte v tomto ohledu lidem, že by měli myslet na zadní vrátka a měli by být pojištění proti určitým věcem?
Určitě ano. Je to podle mně výdaj, jako např. když se platí voda. Ale každý člověk má jiné potřeby a cíle. 

Kdybychom se bavili o pojišťování všeobecně. Dá se říct, že je něco, co lidé hodně podceňují či zanedbávají?
Otázka velice zajímavá. Podle mého je to v tuto chvíli Občanská odpovědnost (tzv. pojistka na blbost). Tam se mohou vyšplhat částky k milionům lusknutím prstu. Bavíme se přitom o částce zhruba 700 korun ročně na 10 milionů korun. Mnoho lidí tuto pojistku vůbec nemá nebo mají částky nižší. Osobně nesjednávám nižší odpovědnost.  

Pokud někdo uvažuje o jakémkoli pojištění, na co hlavně by si měl dát pozor, čeho by se měl vyvarovat?
Zeptat se svého poradce nebo v pojišťovně na podmínky a věci, kterým nerozumí. Hodně lidí kývá hlavou a bojí se zeptat. Taky nenosím všechno v hlavě, ale od toho tu jsme, abychom to všechno pro ně zjistili a pomohli jim s nastavením. Uzavřením pojištění práce pojišťovacího agenta nekončí. Je třeba se dále starat o klienta. To je to hlavní. Pokud to tak člověk necítí, ať utíká rychle pryč. 

Je třeba mít pro tuto práci nějaké zvláštní předpoklady? Co byste doporučil těm, kteří by se chtěli živit pojišťováním?
Vytrvalost, odhodlání, nemít strach z lidí a hodně se učit. Pořád jsou nějaké novinky v pojištění a pořád budou. Zkusit to může každý, ale mnoho lidí neuspěje. Myslí si, že to všechno přijde samo, ale vlastní aktivitu a vytrvalost každý v sobě nemá.