Daniel Valo se bude nově podílet také na rozvoji mládežnických kategorií SKP

Vedení našeho klubu Pepino SKP Frýdek-Místek prodloužilo smlouvu s trenérem hlavního týmu Danielem Valem do konce sezony 2024/2025. Pojistilo si tak jeho služby nejen pro tento, ale i pro nadcházející ročník. Nově se bude trenér podílet také na rozvoji házenkářů mládežnických kategorií SKP.

„Jednání o prodloužení smlouvy byla zdlouhavá. Řešili jsme spoustu věcí a taky to, aby byla nová smlouva výhodná pro všechny strany,“ uvedl Daniel Valo, který připustil, že měl nabídky z jiných klubů. „Některé byly hodně zajímavé, ale mojí prioritou bylo zůstat ve Frýdku-Místku, kde mám rozdělanou práci a chci v ní pokračovat,“ pokračoval Valo s tím, že nově se bude podílet také na rozvoji házenkářů mládežnických kategorií v SKP.

„Práce trenérů je velmi dobrá. Rozhodně nejsem v roli spasitele klubu. Ovšem vždycky je co zlepšovat. Mojí úlohou tak bude chodit na tréninky a případně i některé zápasy mládežnických celků a konzultovat s trenéry daných věkových kategorií, co dělají kluci správně i v čem naopak musí hodně přidat a na co je třeba se právě více zaměřit,“ nastínil.

Navzdory tomu, že má spoustu práce kolem hlavního týmu, chce si Valo udělat čas na to, aby pravidelně chodil na tréninky jednotlivých mládežnických kategorií. „Mám v plánu několikrát v týdnu navštívit trénink jednoho mládežnického družstva. Takto budu všem trenérům pravidelně k dispozici. Navíc pro kluky by mělo být motivační, když uvidí, že se na jejich tréninky chodí dívat trenér extraligového družstva,“ míní Valo, který je rád, že některé mládežnické kategorie trénují právě jeho svěřenci. „Díky tomu, že mě kluci znají, tak ví, na čem lpím a jaké zásady a principy mají dodržovat. Pro mladé házenkáře je pak určitě značné plus to, že se na jejich vývoji podílí extraligoví hráči, kteří by pro ně měli být zároveň vzory,“ poznamenal Valo. 

Mladší dorost má letos dvě družstva
Všechno by pak podle Daniela Vala mělo směřovat k tomu, aby se co nejvíce hráčů vychovávalo směrem k hlavnímu extraligovému týmu. „Chceme nastolit jednotný systém a koncepci napříč všemi kategoriemi. Mým úkolem bude dohlížet na to, aby všechno fungovalo tak, jak má. A případně vždycky trenéry správně nasměrovat,“ přiblížil Valo.

Klub si od této práce slibuje, že bude schopný každý rok produkovat více mladých házenkářů schopných zapojit se do hlavního týmu. „Tento přechod mezi dorosteneckou a mužskou kategorií je nejtěžší. V mládežnických kategoriích bývají totiž mezi hráči nejvýše dvouleté rozdíly. Když ale mladý hráč přijde do mužů, najednou hraje proti házenkářům starším o deset i patnáct let. Musí se tak popasovat s tím, že ostatní hráči jsou o mnoho zkušenější a mají i jiné fyzické parametry. Chceme, aby na to kluci byli připravení v rámci našich možností. Budeme pracovat na tom, aby se posouvali nejen herně, ale i fyzicky,“ řekl Valo.

V minulém soutěžním roce se starší dorost udržel mezi elitou až v baráži. Mladší dorostenci hráli rovněž o záchranu, byť dokázali udržet příslušnost v nejvyšší dorostenecké lize už v základní části. „Může se stát, že některý ročník je slabší co do počtu i co do kvality. Momentálně je situace daleko lepší. Těžké roky jsme překlenuli a je skvělé, že nyní se nám podařilo vytvořit i B tým v kategorii mladšího dorostu. Pokud by bylo jen jedno družstvo, někteří kluci by se nemuseli dostat tolik do hry, možná by někdy nehráli vůbec. Takto můžou nastupovat za B tým, ve kterém se mohou vyhrát a získat zápasovou praxi, která by jim jinak scházela. To je nesmírně důležité v jejich vývoji,“ zdůraznil Valo. 

Tři dorostenci už podepsali smlouvy
S některými mladými hráči, kteří jsou nyní ještě v dorostu, pak počítá Daniel Valo v budoucnu pro hlavní tým. Potvrzuje to fakt, že novými smlouvami si klub pojistil dorostence Adama Škopka, Filipa Vala a Vojtěcha Surovce. „Chceme tímto ukázat, že budeme dávat prostor naším odchovancům, pokud na sobě budou pracovat. A je to zároveň impuls pro další mladé hráče, jejichž cílem by mělo být dostat se do extraligového kádru,“ míní Valo.

Ten zároveň připouští, že je velmi náročné konkurovat s mladším kádrem v extralize, která jde každým rokem nahoru. „Může to občas skřípat. Ostatně to ukázalo i poslední naše utkání proti Brnu. Tímto se ale nesmíme nechat odradit. Chceme pracovat s mladými hráči a postupně jim dávat příležitost,“ popsal Valo a dodal, že pozitivní zprávou je fakt, že klubu se daří poslední dobou i v náborech. „Tady je třeba ocenit skvělou práci Martina Pomichálka a Romana Butschka, kteří dokážou získávat děti pro házenou v konkurenci mnoha sportů, které se nabízí dětem ve Frýdku-Místku.“ 

Dvouletý cyklus by měl v dalších letech přinášet ovoce
Vedení klubu se s Danielem Valem dohodlo, protože se začal věnovat hodně mládeži. „Směruje trénování mládeže k tomu, aby byla jednotná linie v tom, co budou hrát hráči případně v extralize, takže chodí na tréninky s mládeží. Dohodli jsme se s ním na dvouleté spolupráci jak v mládeži, tak v extralize. Vzhledem k tomu, že mu na konci sezony měla skončit smlouva u hlavního týmu, řekli jsme si, že dostane smlouvu na dva roky, na dvouletý cyklus, který bude řídit u hlavního týmu i u mládeže,“ vysvětlil předseda Pepino SKP Frýdek-Místek Lubomír Kavka s tím, že se sladila smlouva u mládeže se smlouvou u extraligového týmu. „A to tak, aby byly termínově v souladu. Proto jsme mu prodloužili smlouvu s extraligou do roku 2025. S tím, že od letošní sezony pracuje intenzivně i s mládeží,“ přiblížil Kavka.

„Jsme rádi, že se už v létě věnoval práci se starším dorostem, což je kategorie prolínající se s muži. Nadějné dorostence jsme zařadili do širšího extraligového kádru. Například Adama Škopka, který je talentovaným levorukým hráčem a dobře fyzicky vybaveného Filipa Vala. Výhledově počítáme také s Josefem Matulou, Sebastiánem Halasem a Vojtěchem Surovcem,“ nastínil Kavka.

Daniel Valo bude úzce spolupracovat se všemi trenéry mládežnických družstev. „Tímto se buduje jednotná koncepce pro týmy SKP. Je před námi dvouletý cyklus, který by měl v dalších letech přinášet ovoce,“ uzavřel předseda klubu.

Jan Smekal
28.září 2023