Žáci SKP se dozvěděli, jak by měla vypadat jejich strava i čeho by se měli vyvarovat

Zdravá strava není věda. Tak se jmenovala přednáška, jejímž cílem bylo seznámit starší žáky SKP Frýdek-Místek s problematikou stravování, příjmu jednotlivých makroživin, suplementů, vhodných nápojů, pitného režimu s ohledem na jejich věk a sportovní zátěž.

Přednáška se uskutečnila ve fitness centru Lion Cross Arena. „Během tréninků v posilovně se kluci zajímali o doplňky stravy, tak jsme spolu s vedoucí družstva Lenkou Kročkovou usoudili, že by nebylo od věci tuto problematiku obsáhleji probrat na přednášce,“ vysvětlil kondiční trenér SKP Stanislav Holaň.

Přednáška měla dvě části. „V té první prezentovala naše nutriční poradkyně Lucie Gebauerová o významu makroživin (bílkovin, sacharidů, tuků) ve stravě. Ve druhé části jsem pak prezentoval detailněji doporučení o bílkovinách a užívání suplementů např. BCAA aminokyselin, kreatinu, kloubní výživy u mladého sportovce,“ přiblížil Holaň.

„V další části jsme se dostali i k pitnému režimu, zmíněny byly i nevhodné drinky, typu energetických nápojů, cola a nadužívání cukru v běžné stravě. Součástí přednášky byla i vizuální prezentace potravin jak „vhodnějších“, tak i méně vhodných,“ pokračoval kondiční trenér.

Během přednášky bylo také dostatek prostoru pro otázky ze strany rodičů. Ptali se, jestli je potřeba suplementovat vitamíny, minerály-hořčík u dětí, jestli mohou dítěti přidávat proteinový doplněk, jakou stravu mají volit před zápasem či během turnaje, kdy je více zápasů a jakou stravu po zápase nebo turnaji.

„Z našeho pohledu se akce povedla a v budoucnu bychom rádi uspořádali něco podobného i pro starší ročníky, kde vidíme taky časté nedostatky ve stravovacím a pitném režimu. Doufám, že si rodiče i kluci odnesli z přednášky nějaké nové poznatky a informace, které jim pomohou k lepším výkonům a zdravému růstu,“ uzavřel Holaň.

Jan Smekal
25.září 2023