Marián Hajko: Systém, kterým hrajeme, mi velmi vyhovuje, ale ještě se do něj stále dostávám

Pěti trefami pomohl Marián Hajko našemu týmu Pepino SKP Frýdek-Místek k cennému bodu, který náš celek vybojoval ve 3. kole Chance extraligy na horké půdě obhájce titulu Talentu tým Plzeňského kraje. Přitom jej v týdnu trápila viróza, takže vůbec netrénoval. V rozhovoru mluví o tom, jak se na hřišti cítil, nastiňuje, s jakými ambicemi k nám přestoupil nebo jak zapadl mezi ostatní spoluhráče.  

Odehráli jste tři soutěžní zápasy, v nichž jste postupně vyhráli, prohráli a remizovali. Co vám ukázal začátek nového extraligového ročníku?
Ukázal nám už nyní, že sezóna bude velmi náročná a myslím si, že i velmi vyrovnaná, takže se budeme muset na každý zápas připravit na sto procent. V žádném případě nesmíme před žádným utkáním nic podcenit.   

V neděli jste získali cenný bod na půdě obhájce titulu z Plzně, kde jste uhráli remízu 32:32. Čekali jste, že můžete takového favorita obrat o body?
Určitě jsme necestovali do Plzně jen odehrát zápas. Řekli jsme si, že budeme bojovat a snažit se uhrát co nejlepší výsledek. Navzdory tomu, že jsme na západ Čech nejeli v nejsilnějším složení. Naopak hodně hráčů nám chybělo vinou zranění nebo nemoci.

V Plzni vám náramně vyšel první poločas, který jste vyhráli 20:14. V útoku jste prakticky neustále hráli v sedmi proti šesti. Tímto tahem jste domácí určitě zaskočili. Co se vám v těchto chvílích honilo hlavou? Napadlo vás, že byste v Plzni mohli senzačně vyhrát?
Ano, první poločas nám vyšel velmi dobře. Myšlenky na vítězství jsme však v hlavách ještě neměli, protože jsme věděli, že nás čeká dalších třicet minut a může se stát cokoliv. Každopádně jsme byli odhodlaní bojovat až do konce utkání o co nejlepší výsledek.  

Ve druhém poločase ale začala Plzeň postupně dotahovat. V jednu chvíli se dokonce dostala do vedení. Zápas nakonec skončil nerozhodně 32:32. Jste s remízou spokojení nebo vás stále trochu mrzí, že jste nedotáhli utkání do vítězného konce, když jste skoro celou dobu vedli?
Z mého pohledu jsme si zasloužili vyhrát. Ke konci utkání jsme měli šance k tomu, abychom jej rozhodli v náš prospěch. Bohužel se nám nepodařilo je využít. Plzeň pak dokonce měla poslední útok, který jsme dokázali ubránit, takže nakonec můžeme být rádi i za jeden bod. Věřím tomu, že jej ještě více doceníme v průběhu soutěže, protože v Plzni se body sbírat nebudou.

Sám jste se dokázal střelecky pětkrát prosadit. Jak se vám v Plzni hrálo. Cítil jste, že by to mohl být váš zápas?
Celý týden jsem skoro vůbec netrénoval, protože jsem dostal pravděpodobně nějakou virózu. Stále jsem se necítil úplně fit, ale v zápase mi bylo celkem dobře. Jsem moc rád, že jsem klukům mohl pomoct. Zvlášť, když nám chyběly spojky Honza Mucha, Saša Moješcika a Martin Hrachovec. 

V příštím kole přivítáte doma Brno, které je zatím stoprocentní. S jakými vyhlídkami půjdete do tohoto utkání? Kudy by mohla vést cesta k úspěchu?
Hrajeme doma a určitě budeme chtít vyhrát. Bude to ale velmi těžký zápas. Vždyť Brno zatím ještě nezaváhalo, a to jak v extralize, tak v evropském poháru, ve kterém vyřadilo Zubří. 

Branku Brna střeží Vít Pyško, který dlouhé roky působil ve Frýdku-Místku. Může to pro vás být výhoda, že jej dobře znáte nebo je to naopak plus pro brankáře, který nyní nastoupí proti hráčům, s nimiž ještě nedávno hrál jako spoluhráč?
Myslím si, že to může mít výhody i nevýhody. Uvidíme, jak se s tímto faktem popasujeme, ale věřím, že v náš prospěch. 

Do Frýdku-Místku jste přišel v průběhu letní přípravy. Jak jste do družstva zapadl? Stihl už jste se sžít se všemi spoluhráči?
Myslím si, že docela dobře. Kabina je super a spíše kluci by na to měli odpovědět (směje se)

A co spolupráce na hřišti? Zvykl jste si už na herní systém Frýdku-Místku nebo se s ním stále ještě sžíváte?
Ano, systém, kterým hrajeme, mi velmi vyhovuje, ale ještě se do něj stále dostávám. Každopádně je to na dobré cestě. 

S jakými ambicemi jste do tohoto klubu přišel? Měl jste i jiné nabídky? Co vás vedlo k tomu přestoupit právě do Frýdku-Místku?
Rozhodně pomoct spoluhráčům na hřišti co nejvíce budu moct a určitě postoupit do play off. Ano, měl jsem i jiné nabídky, ale nakonec jsem se rozhodl pro Frýdek. 

Když se ještě poohlédneme za začátkem extraligy… Odhalily odehrané zápasy rezervy, na kterých musíte zapracovat? Co potřebujete zlepšit, abyste byli spokojení s vašimi výkony?
Stále máme co zlepšovat. Myslím si, že nejvíce se musíme zaměřit na obranu, která nám občas skřípe. 

Letos hraje soutěž netypicky třináct družstev. Jak vnímáte fakt, že v každém kole jeden z týmů nehraje? Přece jen, není to úplně běžné…
Už jsem se s tímto systémem setkal. Vnímám to celkem pozitivně. Občas volný víkend rozhodně neuškodí. Někdy hráči vyloženě prospěje.

Jan Smekal
20.září 2023