Starší dorost ovládl Mizuno cup. Sebastián Halas byl nejlepším hráčem turnaje

Šest utkání, šest výher. Taková byla bilance starších dorostenců SKP Frýdek-Místek na Mizuno cupu ve slovenské Stupavě. Svěřenci Jiřího Gazdy si poradili se všemi soupeři a mohli se tak radovat ze zaslouženého triumfu. Navíc Sebastián Halas byl vyhlášen nejlepším hráčem turnaje.

„Na Mizuno cup jsme odjížděli ze soustředění. Žádná velká očekávání jsme si nekladli, priorita účasti na turnaji byla zapojit do hry všechny hráče a hledat možné varianty nasazení jednotlivých hráčů,“ uvedl Jiří Gazda, trenér starších dorostenců SKP Frýdek-Místek.

V pátek hned po příjezdu nastoupili jeho svěřenci proti Kopřivnici. „Po velmi rozpačitém začátku se kluci rozehráli a druhá půle už byla jednoznačná. Zvítězili jsme přesvědčivě 18:13. Druhé utkání s Velkým Meziříčím bylo rozhodně těžší. Musím vyzdvihnout hru v obraně a zvolená taktika přinesla ovoce. Přechod do rychlého útoku, na kterém jsme pracovali na soustředění, soupeře zlomil. Druhé klání jsme vyhráli poměrem 23:16,“ popsal Gazda.

V sobotu čekala hráče SKP hned tři utkání ve velkém horku a také duel s nejlepším týmem turnaje. „Všichni jsme chtěli favorita porazit a náš výkon byl velmi dobrý. Ve hře bylo mnoho technických chyb, ale vše se dá napravit v obraně. A to se také podařilo. Všichni bojovali a zaslouženě vyhráli. V sestavě Bratislavy nastoupili tři hráči ročníku 2004. I proto považuji toto vítězství za velmi důležité. Kluci si začali nesmírně věřit, když Bratislavu přehráli 23:16,“ přiblížil Gazda.

Oba odpolední zápasy se Stupavou a Pezinokom odehráli mladí házenkáři SKP s jasným cílem - co nejrychleji jít do vedení a v klidu je dohrát do vítězného konce. „Výpomoc mladších dorostenců byla skvělá a celý tým mohl šetřit sílu na nedělní finále. Zahrála si celá lavička a mladí skvělé zapadli. Z těchto střetnutí se zrodily další dvě výhry. A sice 27:15 a 21:18,“ poznamenal trenér Gazda, který před nedělním finále naordinoval hráčům především co nejvíce odpočinku.

„Hrát ve 32 stupních je strašně vysilující. Bratislava posílila ještě o další tři hráče ročníku 2004. Ti nenastoupili ani v jednom turnajovém utkání, proto měli dostatek sil. Začátek zápasu byl zcela v jejich režii. Hráči měli jasné příkazy a důsledně je dodržovali. Pomalu jsme začali přebírat iniciativu a zápas otáčet,“ nastínil Gazda průběh finále. „Robin v brance v pravou chvíli vytáhl tři skvělé zákroky a z rychlého útoku jsme skórovali. Dvě minuty před koncem jsme vedli o čtyři branky a finále dotáhli do zdárného konce, když jsme zvítězili 21:18.“

Hodnocení celého turnaje, když se takto podaří, je pak pro trenéra velmi příjemné. Zvlášť, když byl Sebastián Halas vyhlášen nejlepším hráčem turnaje. „Hra, kterou vyžadujeme od kluků, se jím začíná vrývat pod kůži a vzorně dodržují pokyny. Přesto je velká spousta toho, na čem musíme ještě zapracovat. V naší hře bylo obrovské množství chyb a ty je třeba odstranit. Celkový dojem z předvedených výkonů však hodnotím velmi pozitivně. Hlavně musím vyzdvihnout hlad po vítězství, který je u této party neskutečný,“ uzavřel Gazda.

Jan Smekal
21.srpna 2023