Moravskoslezský kraj skončil třetí na turnaji výběrů krajů. K bronzu pomohlo osm hráčů SKP i trenér Mazur

Turnaj výběrů krajů, který se odehrál 23. až 25. června v Liberci, je jedním z největších mládežnických házenkářských turnajů. Moravskoslezský kraj na něm vybojoval bronzové medaile. Lví podíl na tomto úspěchu má hned osm hráčů SKP Frýdek-Místek a s nimi trenér Petr Mazur, kteří byli součástí tohoto celku.

Výběr Moravskoslezského kraje první den přehrál Královehradecký kraj poměrem 15:10. Týž den si poradil také s domácím Libereckým kraje, který přetlačil těsně 17:16. O den později prohrál s Jihomoravským krajem 11:16, následně přehrál Středočeský kraj vysoko 24:12. Základní skupinu ukončil porážkou s Jihočeským krajem, kterému podlehl 20:24.

Díky těmto výsledkům obsadil Moravskoslezský kraj v základní skupině 3. místo a ve čtvrtfinále se utkal s druhým týmem z druhé skupiny. Tím byl celek Prahy. Čtvrtfinále vyznělo 11:10 pro Moravskoslezský kraj, takže se svěřenci Petra Mazura dostali mezi nejlepší čtyři celky turnaje. V semifinále pak podlehli Jihočeskému kraji 14:12. Následný zápas o bronz zvládli a po výhře 15:11 nad Ústeckým krajem se mohli radovat ze 3. místa a zisku bronzových medailí.

„Neměli jsme žádné ambice. Chtěli jsme hrát pohlednou a atraktivní házenou a aby si kluci užili poslední společnou akci v tomto ročníku. Řekli jsme si, že půjdeme zápas od zápasu a uvidíme, co z toho nakonec bude. Můj tajný sen byl dostat se mezi poslední čtyři družstva, což se mi splnilo,“ uvedl Petr Mazur.

Výběr Moravskoslezského kraje reprezentovalo hned osm hráčů SKP Frýdek-Místek, což je o jednoho více než na loňské Olympiádě dětí a mládeže. „Je to polovina družstva a dobrá vizitka našeho klubu. Tahouny byli Šimon Babjar, který na pravé spojce odvedl to, co jsme od něj očekávali. Šimon Fuchsík v pivotu předvedl skvělou práci ve své minutáži, kterou měl danou. Tom Vilimovský na střední spojce hrál přesně to, co jsme od něj chtěli a očekávali. Dále na sedmimetrových hodech nás držel Adam Fojtík, který zastínil ostatní hráče, kteří k tomu byli určení ale nebyli schopni tyto hody proměňovat. Určitou minutáž odehrál i na levé spojce a vedl si také dobře,“ chválil své svěřence Petr Mazur.

„Dále jsme na poslední chvíli vzali s sebou i Viťu Carbola, který se věnoval jen obranné činnosti a v zápasech, ve kterých nastoupil, byl platným hráčem a předvedl, že byl nominován oprávněně. Součástí výběru byl i Adam Znišťal, který ale nastupoval na netypickém levém křídle, protože před odjezdem nám odřekl účast jeden hráč z Ostravy kvůli dovolené v zahraničí. Myslím, že svou roli zvládl. Byli jsme spokojeni, když vezmeme v potaz, že na tomto postu běžně nehraje. Odvedl to, co umí. Na pravém křídle nastupoval Vojtěch Šnábl, který byl vedený spíše jako druhé křídlo Pokud nastoupil, tak odvedl to, co umí. Posledním hráčem z SKP byl Adam Broda. Ten byl vedený jako třetí pivot a měl to moc těžké se prosadit proti dvěma dalším pivotům v týmu. Pokud ale dostal prostor, tak nezklamal a odehrál dobré utkání. Celkově kluci odvedli velmi dobré výkony a ukázali, že byli ve výběru platnými hráči,“ zdůraznil Mazur.

Všichni mladí házenkáři podle Petra Mazura těžili z toho, že s ostatními hráči ve výběru Moravskoslezského kraje hráli v Žákovské lize, kde se s nimi setkali. „V tom byla jejich výhoda. Díky takovému turnaji zase povyrostli herně a hráčům, kteří odcházejí do dorostu nebo budou ještě zůstávat ve starších žácích, to zvedne sebevědomí a budou si více věřit v příštím roce. Chtěl bych klukům poděkovat za skvělou reprezentaci našeho klubu a přeji jim, aby jim to vydrželo do další sezóny,“ uzavřel Mazur.

Jan Smekal
28.června 2023