Valo: Dostali jsme pod sebe týmy, které jsou silnější finančně i kvalitou kádru

V základní části Chance extraligy obsadili 7. místo. Ve čtvrtfinále play off vypadli 3:0 na zápasy s Lovosicemi. Následně ve skupině o 5. až 8. místo přehráli Jičín a v souboji o 5. až 6. příčku nakonec těsně podlehli pražské Dukle. Naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek tak uhráli 6. místo, které považuje trenér Daniel Valo za velmi dobrý výsledek.

„V průběhu jara a léta loňského roku jsme viděli, jak ostatní týmy posilují. Bylo nám jasné, že liga bude nesmírně těžká a vyrovnaná a že v ní budou rozhodovat detaily, což se nakonec potvrdilo. Celou sezonu bojovalo o play off deset až jedenáct družstev. Jen Plzeň, Lovosice a Karviná si zajistili účast už dříve, mnoho ostatních celků bojovalo o účast ve vyřazovací části do posledního kola základní části,“ uvedl trenér Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo.

Jeho svěřencům vyšel poměrně dobře vstup do základní části. Ovšem stejně jako jiné týmy, i je potkala výsledková krize v průběhu soutěže. „Bylo těžké projít základní část bez komplikací. Herní krize a zranění potkala každý celek. Vzhledem k průběhu sezony jsme mohli jít do play off z lepší pozice než ze 7. místa, ale to už se nedá vrátit zpět. Základní cíl dostat se do play off jsme splnili,“ konstatoval Valo.

Ve čtvrtfinále družstvo SKP změřilo síly s Lovosicemi, které podávaly v základní části vyrovnané výkony. Ty jim zajistily 2. místo. „Je škoda, že nás trápila zranění. Hodně nám chyběl Radim Chudoba, který musel na operaci s achilovkou. Několik kluků nastoupilo se sebezapřením. Přesto jsme Lovosice mohli potrápit víc,“ řekl lodivod SKP. 

„Dokázali jsme je ale potrápit hlavně v útoku, kdy jsme je překvapili hrou sedm na šest. V této sérii nás bohužel nepodrželi gólmani, kteří se nepotkali s ideální formou. Ovšem souvisí to také s obranou, která nepracovala tak, jak jsme si představovali. Musíme ale uznat kvality Lovosic, které postoupily zaslouženě,“ uznal Valo.

Mladí hráči udělali velký progres
Po vyřazení ze čtvrtfinále se musel tým co nejdříve oklepat a připravit na zápasy o 5. až 8. místo, které se hrály pohárovým způsobem doma – venku. Nejprve narazil na výběr Jičína.

„Vzhledem k tomu, že Jičín byl po základní části nad námi, nešli jsme do tohoto střetnutí v roli favorita. I přes zranění několika klíčových hráčů jsme oba zápasy perfektně zvládli. Tentokrát jsme se mohli opřít o výkony brankářů. Fungovala nám obran, kterou dirigoval Radim Hustopecký. Dokázali jsme se prosazovat i v útoku. Obě klání jsme vyhráli a dostali se tak do bojů o 5. až 6. místo,“ konstatoval trenér SKP.

Dvojzápas s Duklou měli jeho svěřenci po úvodní výhře o sedm branek velmi dobře rozehraný. Ovšem v odvetě v Praze prohráli o devět gólů, takže se nakonec museli spokojit s 6. místem. „Jsem zklamaný, protože vzhledem k tomu, jak se vyvíjel domácí zápas, v němž jsme chvílemi vedli o dvanáct gólů, a nakonec vyhráli o sedm, tak druhé utkání jsme měli zvládnout a uhrát tak 5. místo. Bohužel se nám to nepovedlo a sezonu jsme tak ukončili na 6. místě.“

I když byl Daniel Valo po dobře rozehraném dvojzápase s Duklou zklamaný, 6. místo považuje za úspěch. „V porovnání s předchozí sezonou jsme se posunuli o tři místa. Navíc jsme pod sebe dostali týmy, které jsou silnější finančně i kvalitou kádru. A musíme si také uvědomit a respektovat sílu soupeřů, kteří jsou nad námi. To je fakt,“ podotkl Valo.

Trenéra SKP pak těší, že se na výsledku, kterého tým dosáhl, podílelo mnoho hráčů. A to jak těch nejzkušenějších, tak mladých, kteří toho mají ještě hodně před sebou. „Celou sezonu jsme se mohli opřít o výkony zkušených hráčů Tomáše Sklenáka, Slavomíra Mlotka, Adama Gřeška, Honzy Zbránka i Radima Chudoby, byť ten nám na konci soutěže chyběl kvůli zranění,“ řekl Valo, který zároveň vyzvedl výkony mladých hráčů. „Hodně velký progres udělali Jan Mucha, Zbyněk Bureš, Mathias Choleva, Nicolas Noworyta i Saša Moješcik, pro kterého to byla teprve první sezona mezi dospělými,“ zdůraznil Valo. „Velmi dobře si svou pozici zastal také Matěj Mazur, který hrál na postu, na který nebyl zvyklý. V průběhu sezony šla jeho výkonnost nahoru. Pozitivní je i fakt, že všichni noví hráči byli přínosem a potvrdili to, co jsme od nich očekávali,“ dodal.

Ke konci sezony fungovala hra sedm na šest
Stratéga SKP pak mrzí, že jeho tým nedokázal více vytěžit z domácích zápasů, ve kterých trápil favorizované soupeře, ale nakonec s nimi těsně prohrál. „Střetnutí s Karvinou, Plzní, Prešovem i Duklou byly otevřené, ale nezvládli jsme jejich koncovky a všechny je prohráli. Na tom budeme muset zapracovat. Výhry nad takovými celky vždycky dodají družstvu sebevědomí,“ poznamenal Valo.

Celek SKP se po celou sezonu prezentoval moderní házenou založenou na dobré obraně s rychlým přechodem do protiútoku. „Celkem nám to vycházelo. Spoustu soupeřů jsme tím překvapili. V závěru soutěže, kdy hodně hráčů hrálo se sebezapřením a někteří nemohli hrát vůbec, jsme vytáhli také hru sedm na šest, která pro nás byla do jisté míry jedinou možností. Tato hra nám fungovala. Hodně jsme tak potrápili Lovosice a následně to byl klíč k postupu přes Jičín. Byla to naše silná stránka i v zápasech proti Dukle, byť jsme dvojzápas nakonec nedotáhli do vítězného konce pro nás.“

Po posledním zápase dostali hráči týden volna. „Od pondělí jsme se ale opět vrhli do práce. Nyní absolvujeme přechodné, předpřípravné období, kdy se zaměříme na specifické věci, budeme se více věnovat posilovně a jiným míčovým sportům. Tato fáze bude trvat asi měsíc. Pak dostanou kluci dva týdny dovolenou a od 13. července se začneme připravovat na novou sezonu,“ uzavřel Valo.

Jan Smekal
25.května 2023