Starší dorost se zachránil až v baráži. Podle trenéra se však hráči hodně zlepšili

Starší dorostenci SKP Frýdek-Místek mají za sebou velmi těžkou sezonu. Výsledkově rozhodně nebyla podle jejich představ. Účast v nejvyšší soutěži i pro nadcházející ročník si zajistili až v baráži.

V základní části uhráli v šestadvaceti zápasech jen 11 bodů, když vyhráli čtyřikrát, remizovali třikrát a devatenáctkrát odešli poražení. Taková byla bilance starších dorostenců SKP Frýdek-Místek v této sezoně v 1. lize staršího dorostu. Svěřenci Tomáše Sklenáka se tak nevyhnuli baráži, ve které hráli o setrvání v nejvyšší soutěži i pro příští ročník.

V té hned v prvním utkání přehráli jednoznačně Karvinou 32:18 a tímto výsledkem se definitivně zachránili. Následně prohráli s Velkým Meziříčím 23:28. V tomto střetnutí už však o nic nešlo, takže prostor dostali i mladší hráči, aby nasbírali cenné zkušenosti.

„Musím kluky pochválit za to, jak k baráži přistoupili. Na Karvinou jsme se připravovali celý týden jako extraligový mančaft. Měli jsme i video, takže jsme přesně věděli, s čím na nás Karviná vyrukuje. V zápase jsme pak padesát minut dodržovali přesně to, co jsme si řekli. I proto jsme vyhráli tak velkým rozdílem,“ uvedl trenér starších dorostenců SKP Frýdek-Místek Tomáš Sklenák.

„Bohužel nám chyběl brankář Vojta Surovec, který je po operaci kýly. Skvěle ho ale zastoupil Norbert Broda, který nás v baráži obrovsky podržel. V utkání proti Velkému Meziříčí jsme dali hodně prostoru i mladším hráčům, aby nasbírali co nejvíce zkušeností. V budoucnu je určitě zúročí,“ pokračoval Sklenák.

Ten převzal tým starších dorostenců loni na přelomu listopadu a prosince. V té době se celek potácel na dně tabulky 1. ligy a byl na tom hodně špatně po psychické stránce. „Kluci byli hrozně zlomení v hlavách. Dostávali spoustu výprasků. Přesto jsem v nich viděl potenciál, ale bylo třeba je přesvědčit v tom, aby věřili tomu, co dělají a proč to dělají zrovna takovým způsobem. Od té doby udělali veliký kus práce, byť to tak nemusí vypadat, když nakonec skončili v baráži,“ poznamenal Sklenák, který se této fázi soutěže chtěl se svými svěřenci za každou cenu vyhnout. To se ale nakonec nepovedlo.

„Měli jsme na to vyhnout se baráži. Hodně zápasů jsme hráli velmi slušně, ale nedokázali jsme je nakonec vyhrát. Platí to kupříkladu pro domácí duely s Karvinou a Zlínem, které jsme jen remizovali. To nám zlomilo vaz. Na druhou stranu si kluci dokázali, že můžou hrát s každým, protože dokázali porazit i páté Lovosice. Zároveň je třeba vidět i to, že většina hráčů hrála ve starším dorostu prvním rokem, takže má ještě jednu sezonu před sebou. Jádro, které odehrálo poslední půlrok je na dobré cestě,“ podotkl Sklenák, ale zároveň zdůraznil, že hráči nesmí polevit.

„Především zápasy s týmy z popředí tabulky nám ukázaly, že hodně zaostáváme v základních dovednostech, jakými jsou přihrávky nebo hra jeden na jednoho. To jsou základní aspekty, na kterých stojí házená. Pokud si někdo nedovede přesně přihrát, nevyhraje souboj jeden na jednoho, nemůže pomýšlet na vítězství v zápase. A v tomto ohledu nás mnoho soupeřů válcovalo,“ upozornil Sklenák. 

Hráčům pomůžou tréninky s hlavním týmem
Tomáš Sklenák apeluje na to, aby se trenéři na trénincích co nejvíce věnovali činnostem, v nichž hráči hodně zaostávají. „Jedině tak se kluci posunou dál. Je třeba co nejdříve začít tvrdě pracovat, protože přechod z dorostenecké do dospělé házené je nesmírně náročný a je to obrovský skok. Proto kluci budou dvakrát týdně trénovat s hlavním týmem. Takové tréninky jim ohromně pomůžou. Musí si také uvědomit, že to, co jim trenéři vštěpují, má hlavu a patu a funguje to. Ostatně sami to poznali při baráži s Karvinou,“ řekl Sklenák.

„Na druhou stranu chápu, že jsou ve věku, kdy si mnohdy myslí, že to trenér vidí jinak, špatně. Znám to, protože jsme byli taky takoví. Na druhou stranu věřím tomu, že to časem pochopí. Ostatně vždycky jsem klukům říkal, že to s nimi nemyslím špatně, ale že se jim snažím svými rady pomoct jim posunout se v jejich kariéře,“ přiblížil Sklenák.

Výkonnost starších dorostenců v této sezoně pozorně sledoval také trenér hlavního týmu Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo. „Sezona nám jasně ukázala, že máme velké rezervy a rozhodně máme na čem pracovat. Nebudeme si nic nalhávat. S výkony a výsledky dorostenců nemůžeme být spokojení. Na druhou stranu alespoň v baráži jsme dokázali, že patříme do nejvyšší soutěže. Může to být odrazový můstek k lepším výkonům a výsledkům. Ty se ale nedostaví bez tvrdé práce, což si musí všichni v klubu uvědomit,“ řekl Daniel Valo.

Pětice dorostenců, která skončila v této věkové kategorii, se chce poprat o místo v extraligovém kádru. „Kluci mají chuť, což je jenom dobře. Na druhou stranu to budou mít velice těžké, protože zpočátku budou třeba jen vysedávat na lavičce, a to i na trénincích. Může trvat poměrně dlouhou dobu, než dostanou nějaký prostor. Záleží, jak to přijmou. Musí si ale zvyknout na to, že v hlavním týmu se prosadí jen ti nejlepší. Tak to ve sportu chodí,“ uzavřel Sklenák.

Jan Smekal
24.května 2023