Je to další parta kluků, která chce něco dokázat, říká o starších žácích Petr Mazur

Navzdory tomu, že pro většinu hráčů to byl první rok mezi staršími žáky, uhráli velice dobrý výsledek. Svěřenci Petra Mazura se probojovali do celostátní Žákovské ligy, ve které v konkurenci pětadvaceti družstev obsadili 8. místo.

Už na začátku sezony avizoval trenér starších žáků SKP Frýdek-Místek Petr Mazur, že hlavním cílem družstva bude probojovat se do celostátní Žákovské ligy. To se také povedlo. Účast v této soutěži už bylo pro mladé hráče něco navíc.

„Letos se to sešlo tak, že jsme hráli soutěž z větší části s mladšími kluky. V základní sestavě jsme měli jen tři hráče ročníku 2008. Všichni ostatní jsou ročník 2009, včetně brankáře. Vzhledem k tomu, že většina kluků nastupovala proti starším a silnějším protihráčům, nepředpokládal jsem, že uděláme díru do světa. Kluci mě ale mile překvapili,“ uvedl Petr Mazur s tím, že jeho svěřenci usilovali až do konce soutěže o 6. místo.

„Týmy na šestém, sedmém a osmém místě měly shodně po dvaatřiceti bodech. Rozhodovala tak minitabulka mezi těmito celky. V ní jsme byli poslední. Osmí jsme však skončili zaslouženě, protože nás porazila všechna družstva, která skončila nad námi. Kromě druhého Nového Veselí, které jsme přehráli,“ konstatoval Mazur. „Příští rok by kluci měli čerpat z těchto zkušeností. Odehráli těžké zápasy s kluky o rok staršími. Byli jim rovnocenným konkurentem, někdy dokonce lepší. Osmé místo v konkurenci pětadvaceti týmů z celé republiky je velmi dobrý výsledek. Loni jsme skončili čtvrtí v Žákovské lize, ale s ročníkem, který končil, takže se předpokládalo, že bude bojovat o přední příčky. Tentokrát jsme hráli převážně s prvoročáky, kteří si soutěž vyzkoušeli a mile překvapili nejenom mě, ale i ostatní kluby v republice,“ poznamenal Mazur. 

Mančaft šel minimálně více jak o sto procent nahoru
Když se svěřenci Petra Mazura probojovali do Žákovské ligy, jeho tajným snem bylo umístění do 10. místa. „To jsme splnili. Kluci mohli skončit i lépe. Mrzí mě hlavně porážka v 1. kole s Ivančicemi, které skončily za námi. Tento zápas jsme měli zvládnout. Mrzí i domácí porážka s Libercem a poslední utkání s Telnicemi. Kdybychom tato klání zvládli, mohli jsme mít o šest bodů více. Ostatní porážky mě nijak nemrzí, protože kluci bojovali, ale prohráli, protože byli soupeři lepší. Porážky ve třech zmíněných zápasech pramenily z toho, že jsme neproměnili spoustu šancí. Nebylo to o tom, že by soupeř byl lepší. Každopádně jsem na kluky hrdý, že to zvládli a vybojovali krásné osmé místo. Mají našlápnuto k tomu příští rok uhrát lepší výsledek, byť to neovlivním, protože už je bude trénovat někdo jiný,“ řekl Mazur.

Z dosaženého výsledku má Petr Mazur o to větší radost, že před sezonou něco takového vůbec nečekal. „Když jsem kluky přebral, říkal jsem si, že se nikam nedostanou. Za rok však ohromně vyrostli. Pochopili mou filozofii, pochopili, co po nich chci. Kdyby to měli srovnané v hlavách, tak by dokázali mnohem víc. Mančaft šel minimálně více jak o sto procent nahoru. Kluci skutečně dřeli. Na tréninku dělali to, co měli. Jsou to mladí kluci, některé zápasy nezvládli v hlavách. Někdy se začali bát, že mohou vyhrát. Je to u nich jen o hlavě,“ přiblížil Mazur. 

Velkou zásluhu na výsledku v Žákovské lize má kondiční trenér
Starší žáci SKP těžili z toho, jak se dokázali skloubit starší s mladšími hráči. „Hodně to tahali mladí, za což je musím pochválit. Měli jsme jen tři starší hráče, kteří hráli v základu. I gólman Martin Míček hodně povyrostl. Držel nás, byť z loňska jsem byl zvyklý na jiná procenta, ale příští sezonu má teprve před sebou. Je to další parta kluků, která chce něco dokázat. Byl bych rád, kdyby za pár let hráli extraligu dospělých a já mohl vnukovi říct, že jsem je trénoval. Někteří mají náběh na to, aby se z nich stali dobří házenkáři. Pokud u házené zůstanou a budou se pilně připravovat jako doposud. Herně jsou vyspělí, hráli už dorosteneckou házenou, jsou schopní hrát i za dorost. Někteří z nich už okusili i první ligu dorostu,“ upozornil Mazur.

Velkou zásluhu na výsledku, kterého starší žáci dosáhli v Žákovské lize, má kondiční trenér Stanislav Holaň. „Standa klukům hodně pomohl. Pokud by se u něj nepřipravovali fyzicky a kondičně, rozhodně by dneska nebyli tam, kde jsou. Za to mu patří obrovské poděkování,“ zdůraznil Mazur, který zároveň pochválil i vedoucí družstva Lenku Vojkůvkovou za veškerý komfort a servis, který jeho svěřencům poskytovala. „Velkou oporou nám byli i rodiče, kteří nás doprovázeli a fandili nám. Jejich podporu jsme celou dobu vnímali a nesmírně si ji vážili,“ uzavřel Mazur.

Jan Smekal
17.května 2023