Velký sportovní svátek ve Frýdku-Místku: reprezentace ztvrdila postup na EURO 2024

Poslední dubnový den zažil Frýdek-Místek velkou sportovní událost. V Polárce totiž poměřili síly čeští reprezentanti s výběrem Izraele, když svého soupeře v kvalifikaci o EURO 2024 porazili těsně 27:24. V tomto klání se s reprezentační kariérou rozloučil brankář Martin Galia.

Česká házenkářská reprezentace měla už před utkáním zajištěný postup na mistrovství Evropy 2024, ale chtěla se rozloučit vítězně. Od začátku utkání ji totiž hnala za výhrou do posledního místa vyprodaná hala Polárka. Diváci vytvořili bouřlivou atmosféru, ve které bylo k vidění velmi vyrovnané utkání. Izraelci byli po celou dobu velmi vyrovnaným soupeřem, i když český výběr byl prakticky celý zápas o něco napřed. Do většího náskoku se ale nedostal. V prvním poločase paradoxně nejvíce odskočil během dvojnásobného oslabení, kdy se dostal do vedení 12:9. Následně se dokázal soupeř dotáhnout. Ovšem účet prvního dějství završil nechytatelnou ránou Stanislav Kašpárek. Češi první poločas vyhráli 15:13.

Po změně stran pokračoval velmi vyrovnaný duel. Ten nakonec dospěl do nervy drásající koncovky, která patřila loučící se legendě, Martinu Galiovi. Čtyřiačtyřicetiletý brankář v klíčových momentech vytáhl několik povedených zákroků, takže měl lví podíl na tom, že závěr utkání vyšel lépe domácím Čechům, kteří nakonec dokráčeli k vítězství 27:24, kterým ztvrdili druhé místo ve skupině a postup na mistrovství Evropy v roce 2024.

„Prožíval jsem to celý zápas a čekal na vhodnou chvíli, abych se alespoň na chvilku dostal do branky. Nakonec jsem se domluvil s Tomášem, že konec odchytám já. Vyšlo to perfektně. Máme vítězství a mohl jsem se rozloučit tak, jak jsem chtěl. Na domácí půdě, ve svém regionu. Rozloučení je o to sladší, že jsme zvítězili,“ uvedl po utkání brankář Martin Galia.

„Samozřejmě jsem vnímal, že v hledišti bylo spoustu příznivců z Karviné. A to každou vteřinu. Na druhou stranu jsem se snažil maximálně soustředit na utkání. Divákům ale musím poděkovat, protože vytvořili perfektní atmosféru. Maximálně jsem si to dneska užil,“ konstatoval Galia.

Před zápasem Martin Galia zvažoval, že by mohl odchytat celé utkání. Nakonec se do branky dostal „jen“ na závěrečných jedenáct minut. „Usoudili jsme, že to takto bude lepší. Nebyl to totiž zápas o mě, ale kvalifikační duel, který jsme chtěli vyhrát. Já i kluci jsme pro to udělali maximum. S trenérem jsme se domluvili, že určitě šanci dostanu. Jen jsem si musel najít vhodnou dobu a jsem rád, že jsem ji trefil a že se mi splnil sen,“ usmál se Galia a přiznal, že byl i naměkko. „Postupně to ale ze mě slehlo. Jednu kapitolu mám za sebou. Teď se chci soustředit na finále extraligy a obhájit titul s Karvinou,“ pokračoval Galia, který nyní bude zastávat roli trenéra brankářů u české reprezentace. „V reprezentačním dresu už mě ale nikdo neuvidí,“ dodal.

Kvalifikační duel o EURO 2024 mezi Českem a Izraelem si nenechal ujít ani trenér extraligového celku Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo. „Celá akce se mi ohromně líbila. Ukázalo se, že Frýdek-Místek je házenkářské město. Nepochyboval jsem o tom, že bude hala vyprodaná. Navíc přijeli příznivci z Karviné, Kopřivnice nebo Zubří. Severní Morava a Valašsko má v extralize hned čtyřčlenné zastoupení a tímto zápasem se jenom potvrdilo, jaký je zájem o házenou v této části republiky,“ konstatoval Daniel Valo.

„Ohromně mě těší i to, že se přímo v hale byli podívat naši dorostenci, žáci, kteří viděli své házenkářské vzory na vlastní oči. Vždyť někteří se při slavnostním nástupu dostali přímo na palubovku. Jsou to pro ně zážitky na hodně dlouhou dobu a také motivace, aby na sobě dále pracovali a zlepšovali se. I kvůli nim věřím tomu, že se podobné akce budou v Polárce opakovat i v budoucnu,“ přeje si Valo.

Kvalifikace na EURO 2024: Česko – Izrael 27:24 (15:13)
Sestava Česka:
 Mrkva, Galia – Hrstka 3, Piroch 3, Patzel J. 1, Štěrba 3, Kašpárek 6, Reichl, Babák 2, Trkovský, Vančo 2, Klíma 6, Patzel V., Solák 1, Rumian, Zeman

Sestava Izraele: Shamir, Shem Tov, Bar Gil – Natsia 2, Nizri, Oberman Etzion 2, Gurman 5, Peso, Sosna, Gera 2, Turkenitz 6, Dayan 5, Maman, Mosindi 2, Bodenheimer, Cohen

Jan Smekal
1.května 2023