Potřebujeme se zlepšit v nasazení a důslednosti v obraně, říká Mathias Choleva

Naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek mají za sebou první dva zápasy v jarní části Chance extraligy. Střelecky tým táhne Mathias Choleva, který je čtvrtým nejlepším střelcem celé soutěže. V rozhovoru mluví o tom, proč týmu nevyšel poslední duel v Zubří. Zmiňuje také, že nyní už bude každé střetnutí utkáním o play off nebo v čem se on i jeho spoluhráči potřebují zlepšit.

Mathiasi, do jarní části soutěže jste vstoupili výhrou nad posledními Hranicemi. Jenže následně přišla porážka v Zubří. Můžete být spokojení se dvěma body, které jste v těchto zápasech uhráli nebo jste pomýšleli na větší bodový zisk?
Určitě spokojeni nejsme. Chtěli jsme si odvézt dva body i ze Zubří. 

V obou kláních se vám povedl úvod, během kterého jste si vytvořili solidní náskok. V Zubří jste o něj však přišli hluchou pasáží, kde jste jedenáct minut nedali gól. Čím to podle vás bylo? Co se stalo, že jste se nedokázali tak dlouho střelecky prosadit?
Myslím si, že jsme možná trochu polevili v koncentraci a nedělali jsme věci, které jsme trénovali a chtěli dělat. 

Jak veliký vliv měla tato pasáž na další průběh střetnutí? Ovlivnila hodně výkon vašeho družstva?
Určitě to ovlivnilo zápas. Hraje se jinak, když utkání vedete, než když za jedenáct minut nedáte ani gól a musíte potom dotahovat. 

Zubří už pak celou dobu drželo náskok, který si vytvořilo během prvního poločasu. V čem byli valaši lepší? Ve kterých aspektech hry vás hlavně předčili?
Myslím si, že Zubří bylo důslednější v obraně. A my jsme se nedrželi pokynů, které jsme si řekli před zápasem. 

V Zubří vás povzbuzovaly v hledišti také bubnice SKP. Bylo je dostatečně slyšet? Vnímali jste jejich podporu na hřišti?
Určitě jsme je vnímali a jsme rádi, že přijely. 

První dva zápasy v tomto kalendářním roce vám osobně střelecky vyšly. Ostatně v útoku se na vás spoluhráči mohou spolehnout, prosazujete se pravidelně. Momentálně jste čtvrtým nejlepším střelcem celé soutěže. Máte v tomto ohledu nějaký osobní cíl?
Nemám žádný osobní cíl. Házená je kolektivní sport, takže můj jediný cíl je dostat se do play-off a potom se umístit co nejlépe. 

Co vám ukázaly první dva zápasy v jarní části extraligy? Na čem potřebujete v současnosti nejvíce zapracovat? V jakých aspektech se potřebujete zlepšit?
Potřebujeme se zlepšit v nasazení a důslednosti v obraně. Teď už každý zápas bude duelem o play-off, takže musíme hrát tak, jako kdyby každý zápas rozhodoval o tom, jestli postoupíme do vyřazovacích bojů nebo ne.

Když bychom se vrátili v čase trochu zpátky, svými výkony jste si řekl i o pozvánku na kvalifikaci o juniorské mistrovství světa, která se uskutečnila na začátku ledna v Itálii. Český výběr prohrál s Nory i Poláky, takže nepostoupil. Přiblížíte, jak oba zápasy vypadaly? Co vám tenkrát chybělo k tomu, abyste uhráli lepší výsledky? Byli tito soupeři nad vaše síly?

Měli jsme velkou marodku. Chyběli nám důležití hráči, jak v obraně, tak v útoku. Myslím si, že kdyby nám nikdo nechyběl, tak bychom dokázali postoupit. Oba zápasy jsme prohráli už v prvních poločasech, kdy jsme neproměňovali šance a dělali strašně moc technických chyb.

Nyní máte před sebou sérii tři domácích zápasů za sebou. Postupně se utkáte s Maloměřicemi, Prešovem a Kopřivnicí. S jakými vyhlídkami půjdete do těchto střetnutí? S jakým bodovým ziskem z těchto duelů budete spokojení?
Jak jsem řekl, každý zápas už bude o play-off. Tabulka je hodně vyrovnaná. Doma musíme vyhrávat všechny zápasy, takže chceme šest bodů.

Momentálně držíte 6. příčku v extraligové tabulce. Odpovídá toto umístění vašim ambicím nebo pomýšlíte ještě výše? S jakým místem byste byl spokojený po základní části?
Určitě chceme ještě o něco výš. Teď je důležité hlavně dostat se do play-off. Až tam budeme, tak budeme řešit play-off. Myslím si, že teď bychom chtěli jít do play-off ze 4. či 5. místa.

Jan Smekal
7.února 2023