Na konec roku vítězně. Strakonice – SKP 26:33

Naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek uzavřeli kalendářní rok 2022 důležitým vítězstvím, když vyhráli poměrem 33:26 na půdě nováčka ze Strakonic. Připsali si deváté vítězství v této sezoně a posunuli se tak na 7. místo. Nyní mají před sebou zimní přestávku.

K poslednímu utkání v tomto kalendářním roce cestovali naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek na palubovku nováčka ze Strakonic, kde chtěli utnout nepříznivou sérii tří porážek v řadě. Od začátku diváci sledovali velice vyrovnané utkání. V polovině 9. minuty to bylo poprvé o dvě branky, když jsme po trefě Jana Zbránka vedli 5:3. Jenže pak stačilo domácím pět minut k tomu, aby otočili průběh střetnutí na 7:5 ve svůj prospěch. V dalších pěti minutách to naopak bylo naše družstvo, kterému se podařilo otočit skóre. Deset minut před koncem prvního poločasu vedlo SKP 9:8. Zbývajících deset minut první půle zvládli o něco lépe domácí Strakonice, které nakonec odcházely do šaten s jednobrankovým náskokem, když vedly 15:14.

Po změně stran dokázali naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek během pěti minut otočit průběh duelu. Dostali se do vedení 19:18. Domácí Strakonice s naším týmem držely krok do 37. minuty, kdy bylo skóre vyrovnané 20:20. Rozmezí od 41. do 47. minuty jsme však vyhráli 5:0 a vytvořili si tak rozhodující náskok, na který už pak nováček nenašel odpověď. Ve zbývajících minutách si naše družstvo hlídalo tento pohodlný náskok. Na začátku 53. minuty zvyšoval Nicolas Noworyta už na 29:22. Ve Strakonicích jsme nakonec zvítězili 33:26. Touto výhrou jsme uťali nepříznivou sérii tří proher v řadě. Polepšili jsme si na 18 bodů a posunuli se v tabulce na 7. místo.

„Musím pogratulovat Frýdku-Místku k vítězství, které je zejména za druhý poločas naprosto zasloužené. V prvním poločase jsme se trochu báli Frýdku více odskočit, udělat si komfortnější náskok. To se nám ale nepodařilo. Do druhého poločasu jsme pak vstoupili dobře. Fungovala nám obrana. Ovšem to, co se nám podařilo získat, jsme dost hloupě ztratili. Takový byl obraz desíti minut. Pak Frýdek změnil obranu, kterou vytáhl na dvojkách. Začali jsme kupit chyby, Frýdek nás dostal pod tlak. V těchto pasážích nám chyběly zkušenosti. Tato část utkání rozhodla celý zápas. Dopustili jsme se mnoha technických chyb, stříleli z nepřipravených pozic. Proto klání dopadlo tímto výsledkem,“ konstatoval trenér HBC JVP Strakonice 1921 Michal Zbíral.

„Když jsme vyhráli první poločas, byli jsme až moc sebejistí. Začali jsme tak dělat hlouposti a zbytečně ztráceli míče. To soupeř trestal rychlými góly z trháků. Nevím, co se pak stalo, že jsme tak dlouho nedokázali dát gól. V závěru jsme se pak ještě zvedli herně i psychicky, ovšem už bylo pozdě na to, abychom s výsledkem dokázali ještě něco udělat,“ povzdechl si strakonický Martin Němec, který nastřílel pět branek.  

„Jsme nesmírně šťastní, že jsme tento zápas zvládli, protože jsme měli velké problémy se sestavením týmu. Kosí nás viróza, navíc někteří kluci ještě nebyli schopní hrát vinou zranění, přesto dnes nastoupili, protože jsem apeloval na to, že zápas ve Strakonicích bude nesmírně těžký. Adam Gřešek ležel s horečkami, Nico Noworyta a Slávek Mlotek taky ještě nebyli úplně zdraví,“ upozornil trenér Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo s tím, že zápas byl velmi těžký, takže jen potvrdil jeho slova.

„Konečný výsledek je možná až příliš krutý pro Strakonice. Hlavně v prvním poločase nám domácí dali hodně zabrat. Byli lepší a jen díky tomu, že jsme se vyhecovali, nebyl rozdíl ve skóre větší než jedna branka. Především na začátku nás několika povedenými zákroky podržel Martin Cáb. Jinak jsme ale Strakonice nedokázali ubránit, byť jsme si říkali určité věci, ale neplnili je,“ konstatoval Valo.

„Po změně stran jsme chtěli zlepšenou obranou narušit útočnou hru Strakonic, která křižnými náběhy dělá problémy všem soupeřům. To se nám taky povedlo. Navíc se skvěle fungující obranou doslova zavřel branku Patrik Bartoš. Oba brankáři nám dnes hodně pomohli. V útoku jsme se pak dokázali prosazovat snadněji než v prvním poločase. To zápas rozhodlo. Kluky musím pochválit za kolektivní výkon, při kterém se na hřiště postupně dostali úplně všichni,“ poznamenal trenér SKP s tím, že kvůli nemoci neodjeli do Strakonic brankář Vít Pyško a hráči Jakub Ondrušík, Matěj Mazur a Radim Hustopecký.

„Tomáše Sklenáka pak přivezl vedoucí družstva Zdeněk Verlík, protože ráno ještě trénoval starší dorostence v utkání s Házenkářskou akademií Olomouckého kraje. Byl to tak pro něj nesmírně náročný den. Všichni hráči si tak zaslouží obrovskou pochvalu za to, jak k duelu přistoupili. Udělali všechno pro to, abychom po delší době znovu naplno bodovali,“ pochválil Valo své svěřence.

„V prvním poločase nás trápila střelba, kdy nás domácí brankář hodněkrát vychytal. A to i z jasných pozic. V obraně nám pak dělal problémy zabíhající pivot, protože jsme byli pasivní. Proto si Strakonice vytvořili náskok a můžeme být jenom rádi, že nebyl větší než jednogólový. Ve druhém poločase jsme vytáhli obranu, takže Strakonice už neměly takový prostor. Z dobře fungující obrany pramenily snazší góly z trháků a brejků,“ řekl po zápase na tiskové konferenci Jan Mucha. „Když jsme se potom dostali do většího vedení, tak se nám hrálo lépe. Za vyrovnaného stavu jsme přece jen byli v křeči a pod tlakem, z čehož pramenily i chyby, kterých jsme se dopouštěli,“ doplnil Mucha.

18. kolo: HBC JVP Strakonice 1921 – Pepino SKP Frýdek-Místek 26:33 (15:14)
Sestava SKP F-M: Bartoš, Cáb – Noworyta 3, Sklenák 3, Moješcik 2, Hrachovec, Gřešek 2, Chudoba 3/2, Brožek 1, Bureš 1, Mucha 4, Mlotek S. 4, Mlotek T., Choleva 5/1, O´Connor 1, Zbránek 4. Trenér: Daniel Valo.

Rozhodčí: Michal Hanák, Luboš Pavlíček. Sedmimetrové hody: 3/3 – 4/3. Vyloučení: 2:1. Diváci: 270.

Jan Smekal
18.prosince 2022