Starší žáci mají splněno. V Žákovské lize budou hlavně sbírat cenné zkušenosti

Starší žáci Pepino SKP Frýdek-Místek o nadcházejícím víkendu zahájí Žákovskou ligu, do které postoupili z kvalifikace hrané v Novém Jičíně. Splnili tak základní cíl a nyní budou v konfrontaci s celky z celé republiky především sbírat zkušenosti, které by měli zúročit v další sezoně.

Do Žákovské ligy postoupilo třináct celků z jednotlivých krajů. Jeden tým pak nominoval Krajský svaz, a navíc jedno družstvo postoupilo z kraje, jehož zástupce vyhrál loňský ročník. Dalších 12 účastníků vzešlo z kvalifikace. Hrálo se osm kvalifikačních turnajů, ze kterých postoupili vítězové a čtyři celky z druhých míst. Šlo o týmy, které měly nejvíce bodů nebo nejlepší rozdíl branek.

„My jsme byli na kvalifikaci v Novém Jičíně, kde jsme v prvním utkání porazili vysoko 20:8 domácí Handball Club Nový Jičín. V druhém zápase jsme narazili na nejtěžšího soupeře a pozdějšího vítěze HC Zlín, kterému jsme podlehli 14:16. Třetí duel proti těžkému soupeři z Velké Bystřice jsme zvládli a vyhráli 17:10. Výsledek sice vypadá jednoznačně, ale nerodil se vůbec lehko,“ upozornil trenér starších žáků Pepino SKP Frýdek-Místek Petr Mazur.

„Čtvrté utkání jsme hráli proti celku Házená Uničov. Ten skončil poslední. V tomto střetnutí hráli především kluci, kteří nastupují prioritně za B tým. Vedli si velmi dobře, když vstřelili celkem 23 branek a dostali pouze 14. Díky tomu, že jsme měli 4 body a velký rozdíl vstřelených a obdržených branek, jsme postoupili jako první z druhého místa do Žákovské ligy,“ popsal Mazur, který by rád poděkoval klukům, že za čtyři a půl měsíce velmi těžké práce dokázali dosáhnout vytyčeného cíle, a to postoupit do Žákovské ligy.

„Dále chci poděkovat naší vedoucí družstva Lence Vojkůvkové za úžasný servis, který nám všem poskytuje, a že to s námi nemá někdy vůbec jednoduché. Dále děkuji rodičům za to, že nás neustále podporují a věřili, že to dokážeme - byli naším osmým hráčem na hřišti. Vím, že je to někdy složité skloubit školu a tréninky, ale věřte tomu, že klukům to pomáhá se vyblbnout a nemyslet jen na školu a povinnosti. Budu se na vás těšit při fandění v Žákovské lize ročníku 2022/2023,“ vzkázal trenér starších žáků SKP rodičům a příznivcům.

Účast v Žákovské lize bude pro hráče obrovské plus

Před zahájením Žákovské ligy, která začne už tento víkend prvním turnajem v Zubří, apeluje trenér Petr Mazur na to, aby stáli všichni nohami pevně na zemi. „Při posledním našem rozhovoru, který jsme dělali po loňské Žákovské lize, jsem říkal, že ne každý rok se bude hrát o přední příčky. A na má slova také došlo. Budu upřímný a řeknu na rovinu, že jsem měl velké obavy, zda se letos vůbec do této soutěže dostaneme. Obměna kádru byla veliká. Momentálně máme tým postavený více na mladých hráčích ročníku 2009. Celkový kádr družstva se zmenšil. Loni nás bylo 26 a letos nás je pouze 17 na tři soutěže, které budeme hrát. MSL I, MSL II a Žákovská liga. Do Česko - slovenské ligy jsme se letos neprobojovali,“ přiblížil Mazur.

A s jakými ambicemi a vyhlídkami půjdou jeho svěřenci do Žákovské ligy? „Můj letošní cíl byl dostat se do Žákovské ligy. Ten jsme splnili. Vše navíc bude obrovským plusem pro kluky a pro jejich růst. Ambice nemáme veliké, ale samozřejmě se budeme snažit umístit se co nejvýše. Na medaili to letos nebude, snad příští rok. To budou kluci vyhraní,“ nastínil Mazur.

Starší žáky SKP čeká postupně 24 utkání, které odehrají stejně jako loni na šesti turnajích. Na každém z nich vždycky nastoupí ke čtyřem zápasům v jednom dni. 

První turnaj je čeká už tuto sobotu 10. prosince v Zubří, kde se utkají s HC Zubří, HK Ivančice, TJ Sokol Nové Veselí a TJ Sokol Velké Meziříčí.

Druhý turnaj je na programu 22. ledna 2023 na pražské Dukle. V Praze se hráči SKP poměří s týmy KH Kopřivnice, TJ Dukla Praha, Lions Hostivice a Lovci Lovosice.

Třetí turnaj se uskuteční 19. února 2023 v Plzni a SKP se střetne s družstvy HBC Strakonice 1921, TJ Náchod, HK Slávia VS Plzeň a Polanka nad Odrou.

Čtvrtý turnaj bude v březnu opět v Praze, tentokrát na Chodově. Na něm se SKP utká s celky Talent Plzeň, TJ Slavoj Děčín, HC Zlín a TJ JM Chodov.

Pátý turnaj v dubnu bude pořádat náš klub. V domácím prostředí vyzve SKP družstva Liberec Handball, TJ Sokol Centrum Haná, Ledeč nad Sázavou a TJ Jiskra Třeboň.

Šestý a závěrečný turnaj se odehraje v květnu. Pořadatel ještě není určený. Už teď je ale jasné, že SKP nastoupí proti jednomu z těchto soupeřů: TJ Tatran Litovel, TJ Sokol Telnice, SK Žeravice a TJ Lokomotiva Vršovice.

„Velkou zajímavostí je, že do letošního ročníku se dostalo hned pět týmů, které máme v soutěži MSL I, a to HC Zubří, KH Kopřivnice, TJ Sokol Centrum Haná a Polanka nad Odrou. První tři jmenovaní se dostali do soutěže přímo a Polanka s námi až po kvalifikaci. Dále stojí za zmínku, že se do letošní soutěže nedostaly celky, které skončily do 10. místa v loňském ročníku, a to TJ Sokol Ostrava (7. místo), HBC Jičín (8. místo), dále tam nebudou Házená Rokycany (14. místo), Jiskra Havlíčkův Brod (15. místo), Lokomotiva Louny (16. místo), SK Kuřim (18. místo), SKKP Handball Brno (22. místo), TJ Sokol Úvaly (23. místo), HBC Olomouc 1966,“ vyjmenoval Mazur.

Nováčky soutěže budou HK Ivančice, HBC Strakonice, TJ Náchod, HK Slávia VŠ Plzeň, Polanka nad Odrou, TJ Slavoj Děčín, Ledeč nad Sázavou, SK Žeravice a TJ Lokomotiva Vršovice. „Do soutěže přišlo devět nových týmu, o kterých nemám ani tušení, jak hrají a co od nich očekávat. Oproti tomu je tam čtrnáct týmů, které jsme potkali loni. Mým favoritem letos budou Lovci Lovosice, Talent Plzeň a KH Kopřivnice,“ předeslal Mazur.

Hráči budou pilovat sehranost, obranu a přechod do rychlého protiútoku

Přípravou na Žákovskou ligu je soutěž MSL I, kde si družstvo zkouší věci, které chce hrát a v nichž se musí zdokonalovat. „Horší pro mne je letos bohužel fakt, že společně s dalšími čtyřmi celky hrajeme i soutěž MSL I, takže o sobě budeme vědět všechno,“ podotkl Mazur s úsměvem.

Na turnaje v Žákovské lize pak nebudou jeho svěřenci trénovat víc, než jsou běžně zvyklí. „Máme pět tréninků týdně, což je myslím dostačující. Budeme se zaměřovat především na sehranost, ve které máme rezervy a také na obranu a přechod do rychlého protiútoku,“ popsal Mazur.

Kluci jsou nyní podle trenéra v dobrém psychickém rozpoložení. „Hlavní cíl letošního ročníku jsme splnili, a to je pro jejich psychiku to nejlepší, co mohlo přijít. Zbytek si už budeme jen užívat a čerpat zkušenosti na příští ročník, kde bychom chtěli zase bojovat o přední říčky,“ nastínil Mazur.

Bohužel ale ne všichni jsou v dobré zdravotní kondici. „Přišlo pár nachlazení, nemocí a samozřejmě si to mezi sebou předali, takže ještě ani pořádně nevím, s kým v sobotu vyrazíme na první turnaj do Zubří,“ upozornil trenér SKP.

Jan Smekal
8.prosince 2022