Příkladně bojovali a navzájem si fandili. Mladší žáci uhráli 6. místo na Mikulášském turnaji v Zubří

Mladší žáci Pepino SKP Frýdek-Místek absolvovali o předešlém víkendu 21. ročník Mikulášského turnaje mladších žáků v Zubří. V silné konkurenci 12 družstev obsadili 6. místo navzdory tomu, že se na turnaji bránilo systémem 3:3, na který nejsou vůbec zvyklí.

Dukla Praha, Centrum Haná, Sokol Velké Meziříčí, TJ Holešov, HC Zubří A, HC Zubří B, Polanka n/O, Sokol Nové Veselí, MHáK Martin, Handball club Zlín, Napajedla a SKP Frýdek-Místek. Tato družstva se utkala 2. až 4. prosince na Mikulášském turnaji mladších žáků v Zubří. Naši hráči vybojovali v této konkurenci velmi pěkné 6. místo. Přitom ambice našeho družstva před odjezdem na turnaj nebyly nijak velké.

„Deset dní před začátkem turnaje jsme se dozvěděli o systému bránění 3:3, který musely týmy používat v průběhu celého turnaje. Nejsme na tento styl hry zvyklí, nikdy jsme ho nehráli a měli jsme pouze dva tréninky, abychom si jej vyzkoušeli,“ uvedl trenér mladších žáků Pepino SKP Frýdek-Místek Patrik Matějka.

Mladí házenkáři SKP svého trenéra mile překvapili, když se všichni velmi snažili a zlepšovali se zápas od zápasu. „Po dvou zápasech v pátek jsme se rozkoukali a v sobotu začali makat. Svedli jsme zápasy, ve kterých kluci předvedli týmového ducha. Nedělali rozdíly v tom, kdo je zrovna na lavičce a kdo hraje a navzájem si fandili,“ podotkl Matějka a vyzdvihl zvlášť duel proti Holešovu, který byl pro jeho svěřence nejdůležitější.

„Po celou dobu utkání jsme se navzájem rvali o jednobrankový rozdíl a fandila nám celá hala. Bylo to úžasné, velmi emotivní a pro mnohé z nás se to stalo silným okamžikem. Kluci dokázali zápas ustát a nakonec vyhráli 16:15. Vítězství nad Holešovem nás tímto posunulo na krásné 3. místo ve skupině a dalo nám možnost v neděli bojovat o konečné 5. až 6. místo,“ přiblížil Matějka s tím, že zápasy na turnaji se v porovnání s těmi, na které jsou hráči zvyklí ze soutěže, kterou běžně hrají, lišily v pohybu hráče bez míče a v systému uvolnění se jeden na jednoho.

A jak trenér hodnotí počínání družstva na Mikulášském turnaji v Zubří? „Musíme si uvědomit, že turnaj měl zastoupení v silných družstvech, která ve většině případech hrají tento styl hry. Takové turnaje jsou obrovským přínosem pro náš tým. Odjížděli jsme s velmi dobrým pocitem a výsledkem, se kterým jsem jako trenér velmi spokojený. 6 místo je výsledek, za který se rozhodně nemusíme stydět, a na který jsme na začátku ani nepomýšleli,“ zdůraznil Matějka a dodal, že musí všechny svěřence pochválit především za bojovnost.

Mladí házenkáři se pak nenudili ani ve chvílích, kdy nehráli. „Kluci povzbuzovali ostatní týmy a večer pro ně bylo připraveno promítání filmu přímo na ploše. Takové turnaje tmelí tým, což je v kolektivním sportu velmi důležité,“ podotkl Matějka.

Mladí házenkáři SKP si na Mikulášském turnaji v Zubří vyzkoušeli nový styl hry a viděli, jak ho hrají jiné týmy. „Soupeři však měli vyrovnané hráče na každou pozici s možností prostřídat, což my jsme na tomto turnaji neměli. Je třeba na tom zapracovat. V tomto ohledu vidím velkou rezervu. My jako trenéři na tom musíme zapracovat,“ poznamenal trenér mladších žáků SKP a zároveň poděkoval rodičům, kteří přijeli do Zubří kluky podpořit.

Jan Smekal
6.prosince 2022