Ve Veselí se nám povedl vstup do utkání. Ten ale na body nestačil

Jarní část Chance Extraligy začali naši hráči navzdory výborném začátku porážkou na půdě Nového Veselí, kde prohráli 29:27. Nepodařilo se jim tak navázat na výhry proti Brnu a Jičínu a v tabulce klesli na 6. místo.

K prvnímu zápasu jarní části Chance Extraligy zajížděli naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek na palubovku TJ Sokol Nové Veselí. Chtěli navázat na předchozí dvě vítězství. Začátek střetnutí tomu nasvědčoval. Náš celek diktoval tempo hry. Domácí výběr si v úvodu vůbec nevěděl rady, o čemž svědčí také brzký oddechový čas, který si domácí laička vyžádala už za stavu 4:2 pro náš tým. Ten ale naše hráče nepřibrzdil. Na začátku 13. minuty zvyšoval Mathias Choleva už na 7:2. Tentýž hráč vstřelil i gól na 9:5 pro naše družstvo. To začínala 17. minuta. Pak ovšem přišla pasáž, kdy jsme trestuhodně neproměnili pět nebo šest vyložených šancí a dostali tak domácí na koně. Nové Veselí dokázalo postupně nejen vyrovnat, ale minutu před koncem prvního poločasu už vedlo 15:12. Účet prvního dějství uzavřel Matěj Mazur, který snížil na 15:13 pro domácí.

Po změně stran udržovalo Nové Veselí mírný náskok z prvního poločasu. Naši hráči mu sice nedovolili vypracovat si výraznější náskok, ovšem nedokázali ani vyrovnat. Když už dali kontaktní gól, výběr Nového Veselí odpověděl další brankou, kterou držel své vedení. Ve druhém poločase byli domácí o něco lepším celkem a nakonec zaslouženě vyhráli 29:27.

Házenkáři TJ Sokol Nové Veselí si tak připsali pátou extraligovou výhru. Polepšili si na 13 bodů a momentálně zaujímají 8. příčku. Naše družstvo po porážce o dvě branky kleslo na 6. místo.

„V prvé řadě musím pogratulovat Novému Veselí k výhře, protože vzhledem k tomu, jak se zápas vyvíjel zhruba od 15. minuty, tak bylo lepší. Měli jsme výborný vstup do utkání, domácí jsme v obraně k ničemu nepustili, byli jsme aktivní, vybudovali jsme si náskok. Ve chvíli, kdy jsme mohli domácí dorazit a mohl ten výsledek poločasu být třeba plus osm, devět branek pro nás, a bylo by možná po zápase, tak je skvěle chytající Víťa Schams vrátil do zápasu. Předvedl skvělý výkon, pochytal nám spoustu čistých šancí. Stávat by se to nemělo, ale srazilo nás to trochu psychicky dolů a najednou jsme nebránili tak dobře, jako do té doby. Tím jsme dostali Veselí na koně,“ uvedl po utkání trenér našeho družstva Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo.

„Ve druhém poločase si Veselí dokázalo vybudovat asi tříbrankový náskok. V těchto fázích pak, když domácí potřebovali dát branku, tak se jim to povedlo. Některé byly z naší strany trošku naivní a hloupé. Veselí si ve druhém poločase vedení ohlídalo a vzhledem k tomu, jaký byl vývoj zápasu, tak zaslouženě vyhrálo,“ konstatoval Valo s tím, že lepší výsledek stála jeho svěřence pasáž v prvním poločase, kdy nedali pět nebo šest vyložených šancí za sebou.

„Jak už říkal trenér, začali jsme výborně, ale kolem patnácté minuty najednou přišel zlom. Nedávali jsme vyložené šance, přestali jsme bránit. Místo toho, aby skončil první poločas výraznějším rozdílem pro nás, tak se Veselí dotáhlo. Myslím si, že ve druhém poločase už na tom byli domácí i psychicky lépe než my a dotáhli to do vítězného konce,“ poznamenal pivot SKP Adam Gřešek.

„Dano to zhodnotil, myslím si, velmi dobře. Z našeho pohledu byl vstup do zápasu doslova strašidelný. Připadalo mi, že jsme se vůbec nebyli schopní zkoncentrovat. Než jsme dokázali zorganizovat útok, tak jsme měli pasivitu, protože jsme do zápasu nevstoupili dobře. Dneska ale musíme poděkovat Víťovi Schamsovi, který nám v brance strašně pomohl, vlastně nás udržel v zápase. Když to bylo důležité, měl zákroky. Když byl pak zápas vyrovnaný, tak vždy v ty důležité momenty vytáhl nějaký zákrok navíc. My jsme se v průběhu první půle díky tomu rozbíhali. V útoku nám pomohl Kuba Flajsar, který se nám vrátil po několika zápasech zase v lepší formě. Bylo důležité, že jsme se dokázali dostat do tempa, dát góly z rychlých útoků. Měli jsme odvahu, větší kuráž ve střelbě než v předchozích zápasech. Nebylo to tak zatažené a měli jsme určitě lepší úspěšnost střelby než v předchozích kolech, což nám strašně pomohlo,“ konstatoval trenér TJ Sokol Nové Veselí Jan Běloch.

„Druhý poločas už byl pro nás velmi těžký. Věděli jsme, že už jsme pár takových zápasů tady nedotáhli do vítězného konce a byly z toho remízy. Dnes jsme to strašně chtěli a myslím, že to i možná rozhodlo, že jsme chtěli víc než Frýdek, který hraje velmi dobře, a my jsme věděli, že musíme podat výkon na hranici našich možností, což jsme myslím zvládli. Ty dva body jsou pro nás strašně cenné, a velký dík týmu za výkon, doufám, že v tom budeme pokračovat,“ dodal Běloch.

Jakub Flajsar z Nového Veselí uvedl, že si tento zápas moc užil. Jsem strašně rád, že jsme to zvládli a dokázali vyhrát, hlavně doma, kde jsme stále neporažení. Body jsme potřebovali, už když jsem byl na tiskovce pár kol zpátky, tak jsem říkal, že hrajeme pěknou házenou, ale nemáme body. Body jsme potřebovali a získali jsme je. Jsem moc rád, že naše hra začíná mít parametry toho, co chceme, na co se v trénincích připravujeme. Hlavně v obranné části vidím posun. Myslím si, že se budeme dál posouvat, že ještě nejsme na té hranici, na které můžeme být. Jsem ale spokojený, že jdeme po cestě, kterou jsme nastavili. Vypadá to dobře, už přidáváme i body. Musím říct, že ty předešlé zápasy jsme měli problémy hlavně v útoku. Nebylo to tam ideální a jsem rád, že jsme to dnes zlomili. Klíčoví hráči, kteří se mají starat o útok, tak dneska zahráli dobře a jsem za to rád. Budeme dál pracovat a budeme si chtít rozhodně udržet vítěznou vlnu a mentalitu,“ řekl Jakub Flajsar.

O další extraligové body se budou pokoušet naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek v neděli 27. listopadu, kdy přivítají pražskou Duklu. Zápas se hraje v hale na 6. ZŠ. Začne v 17 hodin.

14. kolo: TJ Sokol Nové Veselí – Pepino SKP Frýdek-Místek 29:27 (15:13)
Sestava SKP F-M: Pyško, Bartoš – Noworyta 4, Sklenák 1, Moješcik, Gřešek 2, Chudoba, Brožek, Bureš, Mucha 2, Mlotek S. 1, Choleva 11/4, Mazur 3, Zbránek 2, Ondrušík 1, Hustopecký. Trenér: Daniel Valo.

Rozhodčí: Vojtěch Beňuš, Ondřej Háza. Sedmimetrové hody: 4/3 – 5/4. Vyloučení: 5:5. Diváci: 225.

Poznámka: Fotografie k článku je ilustrační.

Jan Smekal
22.listopadu 2022