Pepino SKP Frýdek-Místek v létě značně posílil. Tým chce promluvit do bojů o horní příčky

Házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek sehráli v přípravě na novou sezonu devět utkání, ve kterých jejich formu prověřili hlavně soupeři ze zahraničí. Tým už nemůže spoléhat na dlouhodobého lídra Vojtěcha Petrovského, který ukončil aktivní sportovní kariéru. Družstvo ale naopak posílili zkušení hráči Slavomír Mlotek, Jan Zbránek, Nicolas Noworyta a po roční pauze se do týmu vrátil Tomáš Mlotek.

Vzhledem k tomu, že v předchozím extraligovém ročníku nepostoupil tým do play off, začal se na následující sezonu připravovat o poznání dříve než ostatní družstva. „Klukům jsme dali jen týden volno a po něm jsme trénovali třikrát až čtyřikrát týdně. Chodili jsme do posilovny a dělali doplňkové sporty, aby se hráči hýbali. Tímto způsobem jsme trénovali do 17. června,“ uvedl trenér Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo s tím, že následně dostali hráči volno a 11. července pak začala ostrá letní příprava.

„První tři týdny jsme nebyli v hale, neměli jsme míče v ruce. Věnovali jsme se síle a kondici. V srpnu jsme se zaměřili na herní část. A sice na útočné kombinace, přechod do útoku, obranné systémy. Bylo toho opravdu hodně,“ poznamenal Valo.

Jeho svěřenci absolvovali v rámci přípravy také dva turnaje s mezinárodní účastí. Nejprve po výhrách nad ŠKP Bratislava a KH ISMM Kopřivnice ovládli turnaj O pohár ISMM. Následně se představili na brněnském Kénik cupu, kde podlehli polskému Tarnówu 25:28, rakouskému mistrovi UHK Krems 27:28 a MKS Zaglebie Lubin z Polska 35:37.

„I když by tomu výsledky nemusely odpovídat, tak turnaj vnímám velmi pozitivně. Všech sedmnáct hráčů, které jsme měli k dispozici, dostalo rovnoměrný prostor na palubovce. Kdybychom hráli vyloženě na co nejlepší výsledky, troufám si říct, že bychom zápasy dokázali dovést do vítězného konce,“ řekl Valo a dodal, že hlavně v klání s rakouským šampionem byl jeho výběr o něco lepším celkem, byť nakonec prohrál.

V generálce na nový soutěžní ročník pak poměřili Frýdecko-Místečtí síly s reprezentací Portorika, kterou předčili ve všech směrech. Duel skončil přesvědčivým vítězstvím SKP 44:23. „Musím přiznat, že jsem čekal větší kvalitu od Portorika. Na druhou stranu jsme si díky takovému utkání mohli vyzkoušet takřka všechno, co jsme potřebovali. Proto jsme ve druhém poločase hráli nějakou dobu bez brankáře sedm na šest v útoku. Jsem moc rád, že si mohli zahrát všichni, kteří byli k dispozici. Vysokou výhru nesmíme v žádném případě přeceňovat. Bylo to však zajímavé zpestření celé přípravy,“ řekl frýdecko-místecký trenér. 

Posily skvěle zapadly do družstva. Pomáhají mladým odchovancům růst 

Frýdecko-místečtí příznivci už nebudou na palubovce vídat přirozeného lídra a vyhlášeného střelce Vojtěcha Petrovského, který kvůli zdravotním potížím ukončil aktivní kariéru. Z pracovních důvodů skončil také brankář Jan Marenčák a pivot Dalibor Mynář.

Vzhledem k tomu, že v loňské sezoně trápila tým často početná marodka, která byla jednou z příčin toho, proč se družstvo neprobojovalo do play off, rozhodl se realizační tým spolu s vedením klubu kádr nejen rozšířit, ale také výrazně posílit. Po roční odmlce se do týmu vrátil Tomáš Mlotek. Z Karviné pak přišel jeho bratr Slavomír Mlotek a také pivot Nicolas Noworyta. Z Hranic do Frýdku-Místku zamířil zkušený hecíř Jan Zbránek.

„Všichni skvěle zapadli do družstva. Velmi pozitivní je, že nejsou jen výborní házenkáři, ale také dobří, charakterní lidé. Na trénincích dobře pracují. Jsou příkladem pro ostatní mladé kluky v našem kádru, kterým jejich přítomnost na trénincích ohromně pomáhá,“ popsal Valo.

A co konkrétně trenér SKP od nových tváří čeká? „Nicolas Noworyta prokázal své kvality v obraně i v útoku v poslední sezoně, kterou strávil v Hranicích. Očekávám, že vytvoří silnou trojici s Adamem Gřeškem a Radimem Hustopeckým a potvrdí, že je pivot, který umí dávat góly. Pokud jde o Jana Zbránka, je to zkušený hráč na křídle, který toho má hodně za sebou. Prošel Karvinou, Hranicemi, na pár zápasů nahlédl i do české reprezentace. Doufáme, že potvrdí roli střelce. Přivedli jsme ho i díky jeho vůdčím schopnostem. Věříme, že bude lídrem na hřišti i mimo něj. Je to obrovský bojovník, proti kterému bylo vždycky velmi nepříjemné hrát. Jsme rádi, že nyní ho máme ve svém týmu,“ zdůraznil Valo.

Další posilu, Slavomíra Mlotka, není třeba příliš dlouho představovat. „Je to zkušený hráč, který má za sebou angažmá v Karviné, německé 2. Bundeslize. Od prvního tréninku je vidět, že má házenkářské myšlení a tvůrčí schopnost. Věříme, že bude s Tomášem Sklenákem a mladými spojkami určovat způsob hry v útoku. Líbí se mi, že své zkušenosti předává mladým hráčům Jakubu Ondrušíkovi, Matěji Mazurovi a Alexandru Moješcikovi. Slibujeme si, že spojení zkušených a mladých, talentovaných hráčů bude fungovat,“ předeslal trenér SKP. „Jsme moc rádi, že se po roční pauze vrátil také Tomáš Mlotek. Věříme, že naváže na výkony, které v našem dresu předváděl a že se na něm roční pauza neprojeví nijak negativně,“ dodal Valo.

A jak by se měli Frýdecko-Místečtí prezentovat v nadcházejícím extraligovém ročníku? „Rádi bychom hráli líbivou, rychlou, kombinační házenou s tvrdou, agresivní obranou, která se bude líbit našim fanouškům. Předvedenými výkony a dosaženými výsledky bychom chtěli zaplnit naši halu. Rozhodně chceme do play off a co bude pak dále, to se uvidí,“ vzkázal Valo příznivcům Pepino SKP Frýdek-Místek. 

Vysoké ceny energií mohou zapříčinit snížení tréninkových hodin v halách 

V nové sezoně se bude muset klub popasovat mimo jiné s enormním nárůstem cen energií. „Letošní část soutěžního ročníku 2022/2023 máme jakžtakž finančně pokrytý, protože vycházíme z platných sponzorských smluv a z poskytnutých dotací na letošní rok. Bohužel neskutečná inflační spirála zejména v oblasti cen energií a pohonných hmot bude mít zejména v příštím roce výrazné dopady na ceny nájmů sportovišť a dopravu družstev k soutěžním utkáním (především u celorepublikových soutěží Extraligy mužů a prvních lig dorostenců) a tady máme velké obavy, že výdaje budou značně vyšší než plánované příjmy (především z dotací) a budeme muset případně i snižovat tréninkové hodiny v halách a případně i zužovat placený hráčský kádr extraligového družstva,“ uvedl předseda klubu Pepino SKP Frýdek-Místek Lubomír Kavka. „Nyní máme na výplatní listině celkem 19 hráčů, z toho 7 se statutem profesionálního hráče,“ dodal Kavka.

Potěšující zprávou je, že klub má zajištěného generálního sponzora, kterým zůstává firma LYBAR s.r.o. a jeho obchodní značka kondomů „Pepino“. „Házenou ve Frýdku-Místku podporujeme už řadu let, protože klub perfektně pracuje také s mládeží, důkazem čehož je řada házenkářů v mládežnických reprezentačních výběrech,“ řekl Tomáš Řebíček, zástupce generálního sponzora „Pepino“.

Frýdecko-místecký klub doufá, že se bude moct spolehnout také na podporu města. „Statutární město Frýdek-Místek je dlouholetým podporovatelem místního házenkářského oddílu. Vzhledem k avizovaným posilám a kvalitní práci s mládeží se dá očekávat, že letos bude náš tým usilovat o umístění v horních příčkách,“ předeslal Kavka.

Frýdecko-místecký klub se bude moct spolehnout také na podporu z města. „Jsem rád, že máme ve městě Frýdek-Místek kluby s tak komplexním přístupem, kde jsou hráči, kteří již oblékli reprezentační dres a většina kádru jsou odchovanci. Starší i mladší dorost hraje nejvyšší soutěže, žáci hrají nejvyšší regionální ligu. Sportovní klub má širokou základnu od žáků, kteří se posouvají do starších kategorií, včetně mužů. To je přesně přístup, který by měly podporovat samosprávy i finančně. Za město chci přislíbit, že naše podpora bude pokračovat i v následujících sezónách,“ řekl Petr Korč, primátor Frýdku-Místku.

Nový extraligový ročník zahájí házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek v neděli 4. září, kdy v domácím prostředí přivítají výběr Nového Veselí. Hraje se v hale na 6. ZŠ. Utkání začne v 18 hodin. 

Změny v kádru
Příchody:
Slavomír Mlotek, Nicolas Noworyta (HCB Karviná), Jan Zbránek (TJ Cement Hranice), Tomáš Mlotek, Alexandr Moješcik (z dorostu)
Odchody: Vojtěch Petrovský, Jan Marenčák, Dalibor Mynář (všichni ukončili aktivní kariéru)

Výsledky v přípravě:
SKP Frýdek-Místek – HK Kúpele Bojnice               31:28
SKP Frýdek-Místek – KH ISMM Kopřivnice             31:30
SKP Frýdek-Místek – ŠKP Bratislava                     25:23 

O pohár ISMM
SKP Frýdek-Místek – ŠKP Bratislava                     31:16
KH ISMM Kopřivnice – SKP Frýdek-Místek             25:30 

Kénik cup
SKP Frýdek-Místek – Unia Tarnów                         25:28
SKP Frýdek-Místek – UKS Krems                          27:28
SKP Frýdek-Místek – MKS Zaglebie Lubin              35:37

SKP Frýdek-Místek – Portoriko                             44:23  

Jan Smekal
31.srpna 2022