Přípravu SKP zpestří dva mezinárodní turnaje. V generálce tým prověří Portoriko

Házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek jsou v plné přípravě na nový extraligový ročník. Svěřenci Daniela Vala mají za sebou také první tři přípravné zápasy. V přípravném období sehrají ještě dva turnaje. V generálce je pak na konci srpna prověří reprezentační výběr Portorika.

Naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek se na nadcházející soutěžní ročník začali připravovat prakticky ihned po skončení toho předešlého. „Začali jsme trénovat hned po sezóně. Klukům jsme dali jen týden volno a po něm jsme trénovali třikrát až čtyřikrát týdně. Chodili jsme do posilovny a dělali doplňkové sporty, aby se hráči hýbali. Tímto způsobem jsme trénovali do 17. června,“ uvedl trenér Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo s tím, že následně dostali hráči volno a 11. července pak začala ostrá letní příprava.

„První tři týdny jsme nebyli v hale, neměli jsme míče v ruce. Věnovali jsme se síle a kondici. Na konci třetího týdne jsme odehráli dva zápasy, a sice proti Bojnicím a Kopřivnici. Na to, že jsme trénovali málo s míči, tak splnily svůj účel,“ konstatoval Valo.

Následně jeho svěřenci odehráli ještě duel proti ŠKP Bratislava. Všechny přípravné zápasy vyzněly ve prospěch frýdecko-místeckých házenkářů. „Jsme rádi, že jsme všechna utkání vyhráli, ale důležitější je, že v nich dostali prostor všichni hráči. V srpnu budeme i nadále pracovat na rozvoji kondice a síly, ale mnohem více už se zaměříme na herní část. Zaměříme se na útočné kombinace, přechod do útoku, obranné systémy. Čeká nás ještě hodně práce. Pevně věřím, že na start soutěže budeme dobře připravení,“ předeslal lodivod SKP.

O nadcházejících dvou víkendech pak čekají frýdecko-místecké házenkáře dva mezinárodní turnaje. Nejprve se představí 12. a 13. srpna v Kopřivnici na turnaji O pohár ISMM. V pátek se utkají s ŠKP Bratislava, v sobotu pak budou hrát o 3. místo nebo finále s Kopřivnicí nebo s UHC Eggenburg. Další víkend se pak zúčastní brněnského Kénik cupu, na kterém v základní skupině změří síly s polským celkem Grupa Azoty Unia Tarnów a rakouským výběrem UHK Krems. Ve druhé skupině pak budou hrát domácí SKKP Handball Brno, NKS Zaglebie Lubin z Polska a Dessauer Roslauer HV z Německa. V generálce na nový extraligový ročník pak svěřence Daniela Vala prověří reprezentace Portorika, se kterou se utkají 26. srpna v domácím prostředí.

„Tímto bychom chtěli pozvat na toto střetnutí všechny naše příznivce. Bude to jistě velmi zajímavý zápas. Nikdy jsem se s Portoričany nesetkal, takže je těžké říct, co od nich můžeme očekávat. Předpokládám ale, že se budou prezentovat podobně jako výběry Chile a Argentiny, které se pravidelně účastní světových šampionátů. Hrají rychlou, běhavou házenou. A ve svých řadách mají technicky dobře vybavené hráče,“ přiblížil Valo. 

Posily skvěle zapadly do družstva. Pomáhají mladým odchovancům růst
V průběhu léta pak v každém družstvu dochází ke změnám v hráčském kádru. Frýdecko-místečtí příznivci už nebudou na palubovce vídat přirozeného lídra a vyhlášeného střelce Vojtěcha Petrovského, který kvůli zdravotním potížím ukončil aktivní kariéru. Z pracovních důvodů skončil také brankář Jan Marenčák a pivot Dalibor Mynář.

Vzhledem k tomu, že v loňské sezoně trápila tým často početná marodka, která byla jednou z příčin toho, že se družstvo neprobojovalo do play off, rozhodl se realizační tým spolu s vedením klubu kádr nejen rozšířit, ale také výrazně posílit. Po roční odmlce se do týmu vrátil Tomáš Mlotek. Z Karviné pak přišel jeho bratr Slavomír Mlotek a také pivot Nicolas Noworyta. Z Hranic do Frýdku-Místku zamířil zkušený hecíř Jan Zbránek.

„Všichni skvěle zapadli do družstva. Velmi pozitivní je, že nejsou jen výborní házenkáři, ale také dobří, charakterní lidé. Na trénincích dobře pracují. Jsou příkladem pro ostatní mladé kluky v našem kádru, kterým jejich přítomnost na trénincích ohromně pomáhá,“ poznamenal Valo.

A co konkrétně trenér SKP od nových tváří čeká? „Nicolas Noworyta prokázal své kvality v obraně i v útoku v poslední sezoně, kterou strávil v Hranicích. Očekávám, že vytvoří silnou trojici s Adamem Gřeškem a Radimem Hustopeckým a potvrdí, že je pivot, který umí dávat góly. Pokud jde o Jana Zbránka, je to zkušený hráč na křídle, který toho má hodně za sebou. Prošel Karvinou, Hranicemi, na pár zápasů nahlédl i do české reprezentace. Doufáme, že potvrdí roli střelce. Přivedli jsme ho i díky jeho vůdčím schopnostem. Věříme, že bude lídrem na hřišti i mimo něj. Je to obrovský bojovník, proti kterému bylo vždycky velmi nepříjemné hrát. Jsme rádi, že nyní ho máme ve svém týmu,“ zdůraznil Valo.

Další posilu, Slavomíra Mlotka, není třeba příliš dlouho představovat. „Je to zkušený hráč, který má za sebou angažmá v Karviné, německé 2. Bundeslize. Od prvního tréninku je vidět, že má házenkářské myšlení a tvůrčí schopnost. Věříme, že bude s Tomášem Sklenákem a mladými spojkami určovat způsob hry v útoku. Líbí se mi, že své zkušenosti předává mladým hráčům Jakubu Ondrušíkovi, Matěji Mazurovi a Alexandru Moješcikovi. Slibujeme si, že spojení zkušených a mladých, talentovaných hráčů bude fungovat,“ předeslal trenér SKP. „Jsme moc rádi, že se po roční pauze vrátil také Tomáš Mlotek. Věříme, že naváže na výkony, které v našem dresu předváděl a že se na něm roční pauza neprojeví nijak negativně,“ dodal Valo. 

Svěřenci Daniela Vala se chtějí prezentovat rychlou, kombinační házenou
Všichni příchozí jsou zárukou kvality, ovšem bude nějakou dobu trvat, než si zvyknou na herní systém družstva a sžijí se se všemi spoluhráči. „V přípravných zápasech bylo vidět mnoho výborných věcí, ale zároveň nám odkryly i chyby a věci, na kterých musíme pracovat. Mnoho technických chyb pramenilo z toho, že hráči na sebe nejsou ještě zvyklí. Chyběl správný timing v kombinacích, což je logické. Potřebujeme, aby si noví hráči navykli na systém, který hrajeme. Zapadá do něj souhra dvojic, trojic. Není jednoduché během pár týdnů je začlenit do fungujícího systému. Pevně věřím, že se nám to do prvního soutěžního kola podaří,“ řekl Valo.

„Musíme se zaměřit na to, aby se kluci sehráli tak, aby o sobě věděli a mohli hrát takřka naslepo. Zároveň musíme zapracovat hodně na obraně, protože tři přípravné zápasy odkryly spoustu věcí, které musíme zlepšit v defenzivě,“ podotkl Valo.

Lodivoda SKP mrzí, že už v přípravě se někteří jeho svěřenci potýkají s drobnými zraněními v podobě natažených svalů či výronů. „Bohužel jedno z nich je vážnější. Martin Hrachovec musel na operaci ruky a bude chybět několik měsíců. Kupříkladu v zápase proti Bratislavě nám chybělo osm hráčů. Proto jsme kádr rozšířili,“ vysvětlil trenér.

A jak by se měli Frýdecko-Místečtí prezentovat v nadcházejícím extraligovém ročníku? „Rádi bychom hráli líbivou, rychlou, kombinační házenou s tvrdou, agresivní obranou, která se bude líbit našim fanouškům. Předvedenými výkony a dosaženými výsledky bychom chtěli zaplnit naši halu. Rozhodně chceme do play off a co bude pak dále, to se uvidí,“ vzkázal Valo příznivcům Pepino SKP Frýdek-Místek.

Jan Smekal
9.srpna 2022