Na tréninku jsem na sobě makal, chytl jsem střeleckou formu a pak už to šlo samo, říká oceněný Moješcik

Odchovanec našeho klubu Pepino SKP Frýdek-Místek Alexandr Moješcik v minulé sezoně nejen střelecky táhl starší dorost, který se v nejvyšší soutěži nakonec zachránil až v závěrečné baráži. Svými výkony si řekl o pozvánku do širšího výběru seniorské reprezentace ČR. Získal také ocenění od České unie sportu, která ho zařadila mezi nejúspěšnější sportovce okresu. V rozhovoru mluví o tom, co to pro něj znamená, poohlíží se za nedávno skončenou sezonou a nastiňuje, co očekává od příštího ročníku, v němž se bude soustředit už jen na dospělou házenou.

Sašo, Česká unie sportu vás zařadila mezi pětici nejúspěšnějších sportovců okresu pro rok 2021. Co pro vás takové ocenění znamená? Čekal jste, že by se vám mohlo dostat?
Samozřejmě mě takové ocenění velmi potěšilo a přidává mi to další motivaci k tomu, abych na sobě dál pracoval. 

V uplynulé sezoně jste byl lídrem a střeleckým tahounem staršího dorostu. Čemu přisuzujete, že se vám střelecky tak dařilo? Můžete říct, že to byl váš nejpovedenější ročník?
Sám popravdě ani nevím. Na tréninku jsem na sobě makal, chytl jsem střeleckou formu a pak už to šlo samo. Bohužel ale nemůžu říct, že to byl můj nejpovedenější ročník. Začátek sezóny sice vypadal velmi dobře, ale pak bohužel přišla zranění, která mě přibrzdila, což mě mrzí ještě teď. 

Výsledkově se ale vašemu celku příliš nedařilo. Extraligovou příslušnost musel hájit až v závěrečné baráži. Proč byla uplynulá sezona pro starší dorostence tak špatná? Určitě všichni očekávali úplně jiné umístění, je to tak?
Ano, po srpnové přípravě, kterou jsme ukončili na mezinárodním turnaji ve Wroclavi, kde jsme podlehli pouze Dukle Praha, a to až ve finále, jsme se cítili jako tým velmi dobře a pomýšleli jsme na dobré umístění v sezóně. Začátek soutěže se nám taky povedl a například v Zubří (budoucí mistr soutěže) jsme podlehli pouze o jeden gól. Pak bohužel přišla zranění několika hráčů a naše pomýšlení na dobré umístění se sesypalo jako domeček z karet. 

Stal jste se druhým nejlepším střelcem celé soutěže, i když jste hodně zápasů vynechal vinou zranění. Co přesně vám bylo? Jak moc vás zranění přibrzdilo? Jste už zase v pořádku nebo na sobě ještě pociťujete herní i tréninkový výpadek?
V lednu jsem si na tréninku natrhl vazy v levém kotníku a hned v prvním zápase po uzdravení v březnu jsem si zlomil levý kotník. Tato dvě zranění mě hodně přibrzdila, protože jsem vynechal nejdůležitější zápasy sezóny, což mě strašně mrzí a štve. Samozřejmě na sobě nějaký ten výpadek pociťuji, ale přes letní přípravu udělám všechno pro to, abych byl zpátky v dobré formě. 

V uplynulé sezoně jste si vyzkoušel už i extraligu dospělých a dokázal jste se také střelecky prosadit. Byl jste spokojený s tím, jak jste se zapsal v hlavním týmu Pepino SKP Frýdek-Místek?
Spokojený určitě ne. Odehrál jsem dva zápasy proti Zubří a Dukle a oba jsme bohužel prohráli. I když na Dukle jsme celý zápas vedli, ale nepodařil se nám konec utkání.

Momentálně už se s hlavním týmem připravujete na nový extraligový ročník. Budete se soustředit už jen na dospělou házenou. Jak velký je to skok oproti dorostenecké kategorii? V čem jsou největší rozdíly?
Ano, už se budu soustředit pouze na dospělou házenou. Skok je to obrovský a rozdíly tam jsou ve všem. Ať už v rychlosti, síle nebo také v brankářích, kteří jsou úplně na jiné úrovni než ti v dorostu.

S dospělou házenou máte minimální zkušenosti, přesto figurujete v širším výběru české reprezentace. Je to pro vás hodně zavazující? Co to pro vás znamená?
Samozřejmě jsem za to rád a je to další motivace, proč se zlepšovat a pracovat na sobě.

S jakými vyhlídkami a ambicemi půjdete do nadcházejícího extraligového ročníku? Vedení klubu se snaží tým hodně posílit. Vypadá to, že v družstvu bude o poznání větší konkurence než loni. Věříte, že se dokážete prosadit?
Určitě půjdeme do nadcházejícího extraligového ročníku s tím, že budeme chtít postoupit do play off a tam už se může stát cokoliv. Jestli se dokážu prosadit, to uvidíme v sezóně.

Budete se na novou sezonu připravovat i nějak individuálně? Na jakých činnostech musíte ještě hodně zapracovat, abyste se celkově zlepšil?
Určitě se budu připravovat na sezónu i individuálně. Musím zamakat v posilovně a nabrat pár kilogramů navíc.

Jan Smekal
2.června 2022