Valo: Základní cíl jsme nesplnili, ale konec sezony můžeme hodnotit pozitivně

Naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek v uplynulé sezoně obsadili 9. místo. Zůstali tak před branami play off, do kterého postoupilo nejlepších osm týmů extraligy. V play out však ani jednou neprohráli, takže si částečně spravili chuť v této části soutěže.

„Jsme zklamaní, protože jsme nesplnili základní cíl, kterým byl postup do play off. Už když jsem viděl rozlosování soutěže, měl jsem trochu obavy. Měli jsme nesmírně těžký los. Hned v prvním domácím utkání jsme se utkali s mistrovskou Plzní, se kterou jsme o gól prohráli, byť jsme měli možnost posledního útoku. Následně jsme o branku prohráli v Kopřivnici, potom doma jen remizovali s Duklou, byť jsme celý zápas vedli a pak prohráli v Brně. Opět o branku,“ uvedl Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek.

„Tolik proher o jediný gól nabouralo psychiku mladých hráčů. Určitě to měli v hlavách. Navíc na podzim nám chybělo mnoho hráčů, a to i těch nejzkušenějších. Skoro celou sezonu chyběl mozek naší hry Tomáš Sklenák, dlouho laboroval se zády dlouhodobě nejlepší střelec družstva Vojtěch Petrovský. Kvůli operaci klíční kosti jsme delší dobu postrádali brankáře Víta Pyška,“ upozornil Valo.

„Na podzim pak skončili bratři Jan a Lukáš Rajnohovi z pracovních důvodů. V zimě jsme pak rozvázali smlouvu s Oto Kancelem za hrubé porušení životosprávy. Přitom od něj jsme si hodně slibovali. A ze studijních důvodů skončil talentovaný Ondřej Voleník. Jakub Ondrušík a Matěj Mazur se pak k družstvu připojili až v průběhu podzimu. Oba byli po operaci ramene,“ přiblížil lodivod SKP.

„Když se k tomu všemu připočetly ještě potíže s covidem, s nímž se musely vypořádat všechny týmy, mnohdy jsme měli problém poskládat sestavu na zápas. Občas to byla alchymie,“ poznamenal Valo.

V jarní části soutěže se pak podařilo jeho svěřencům zvládnout pět domácích střetnutí, v nichž remizovali s Brnem a porazili Kopřivnici, Lovosice, Nové Veselí a Hranice. Přiblížili se tak 8. místu zaručující účast v play off, ale nakonec se do elitní osmičky nedostali. Chyběli jim tři body.

„Hlavní příčinou toho, proč jsme nepostoupili do play off, bylo jen jedno vítězství na palubovce soupeře. A toho jsme dosáhli až v posledním kole v Maloměřicích, což je na postup do play off málo. Museli bychom vyhrát všechny domácí zápasy v takovém případě, a to i proti těm největším favoritům, což se nám nepovedlo,“ konstatoval Valo s tím, že nejvíce jej mrzela prohra v Hranicích.

„Tady totiž všichni kromě Maloměřic vyhráli. Navíc to bylo v době, kdy jsme nutně potřebovali bodovat, abychom se odrazili k lepším výkonům. Místo toho přišla porážka, která nás ještě více srazila dolů,“ upozornil frýdecko-místecký trenér. 

V play out vyhráli všechny venkovní zápasy 

Zatímco v základní části čekali hráči Pepino SKP Frýdek-Místek na první venkovní výhru až do posledního kola, v play out vyhráli všechny zápasy na palubovkách soupeřů.

„Pozitivní je, že jsme v play out dali hodně prostoru mladým hráčům, kteří v základní části neměli tak velkou herní vytíženost. Přitom jsme tuto část soutěže odehráli bez porážky. Po prvních dvou remízách s Maloměřicemi a Jičínem následovaly čtyři výhry v řadě. Mladí hráči se ukázali v dobrém světle. Na těchto výkonech se dá stavět do nové sezony,“ řekl Valo.

Po posledním soutěžním zápase pak dostali hráči jen týden volno. „V příští sezoně totiž chceme uspět a posunout frýdecko-místeckou házenou tam, kam patří. To znamená dostat se mezi elitní osmičku a hrát play off. Proto jsme se začali připravovat tak brzy na novou sezonu,“ vysvětlil Valo.

„Hlavním cílem při budování kádru bylo to, abychom eliminovali to, co se nám stalo v předchozí sezoně. Chceme tak všechny posty zdvojit, některé i ztrojit. Pokud se někdo zraní, budeme tak mít za něj náhradu,“ uzavřel Valo.

Jan Smekal
27.května 2022