Publikum bylo úžasné. Nic takového jsem ještě nezažil, říká debutant v reprezentaci Choleva

Křídelník našeho celku Pepino SKP Frýdek-Místek Mathias Choleva si svými výkony v extralize řekl o pozvánku do reprezentace. A v úvodním kvalifikačním utkání o účast na mistrovství světa proti Severní Makedonii odehrál 45 minut. Připsal si i dvě branky. V rozhovoru mluví o tom, jak si užil svou premiéru v reprezentačním dresu, kdo mu fandil přímo v hledišti nebo jaké ohlasy dostal od svých kamarádů a známých.

Mathiasi, máte za sebou debut v českém reprezentačním výběru. Jak jste se na palubovce cítil a jak jste si užil svou premiéru?
Na palubovce jsem byl ze začátku nervózní, ale postupem času se to zlepšovalo a dostával jsem se do herní pohody. Premiéru jsem si užil neskutečně.

Odehrál jste skoro celý zápas. Čekal jste, že vám španělský trenér Xavier Sabaté dá tolik prostoru v tak důležitém duelu, jakým bylo první kvalifikační utkání o účast na mistrovství světa proti Severní Makedonii?
Abych řekl pravdu, čekal jsem, že budu hrát pět, maximálně deset minut. To, že odehraji 45 minut, jsem vůbec nečekal, ale jsem za to neskutečně rád. Jsou to pro mě cenné zkušenosti.

Hrál jste už někdy pod zahraničním trenérem nebo i v tomto ohledu to byla pro vás premiéra? A jak těžké je porozumět všem pokynům, když s vámi mluví anglicky? Nemáte s tím nějaké potíže?
Pod zahraničním trenérem hraji poprvé. Potíže nemám téměř žádné. Házenkářské věci nejsou tak těžké na porozumění.

Střetnutí se po většinu času určitě neodehrávalo podle vašich představ. Chvílemi měli Makedonci až sedmigólový náskok. Čím si vysvětlujete, že jste celý zápas jen dotahovali náskok soupeře?
Do obou poločasů jsme vstoupili špatně. V prvním jsme v 18. minutě měli vstřelené pouze čtyři góly. Ve druhém jsme v úvodu prohrávali 4:0. Dostávali jsme strašně hodně gólů přes pivota a v útoku jsme neproměňovali šance.

Ve druhé polovině druhého poločasu jste ale nakonec postupně dokázali smazat náskok Makedonců, a nakonec s nimi uhráli remízu 24:24. Jste s tímto výsledkem spokojení? Jak velikou šanci vám dává do nedělní odvety, v níž se představíte na horké půdě ve Skopje?
Když se podíváme na průběh zápasu, tak s výsledkem můžeme být spokojeni, protože jsme prohrávali o sedm branek, a nakonec máme remízu. Ve Skopje to bude rozhodně těžší, ale myslím si, že když zlepšíme některé věci, tak vyhrajeme.

Je pravda, že jste se do zakončení nedostával tak často jako tomu bývá v extraligových zápasech. Přesto jste se dokázal dvakrát střelecky prosadit. Jste se svou premiérou spokojený nebo to mohlo být ještě lepší z vaší strany?
Určitě to mohlo být ještě lepší.

První kvalifikační zápas o účast na mistrovství světa mezi Českem a Severní Makedonií sledovala zaplněná zlínská hala. Vnímal jste kulisu, kterou publikum vytvořilo? Zažil jste už někdy něco podobného?
Publikum bylo úžasné, určitě jsem to vnímal. Nic takového jsem ještě nezažil.

Měl jste vy sám v hlediště nějaké své příznivce? Přece jen na reprezentační debut museli být zvědaví lidé z vašeho okolí, není to tak?
Ano měl, přijeli kluci z Frýdku, trenér, rodiče, přítelkyně a její taťka.

A jaké ohlasy jste po zápase zaznamenával? Kteří lidé vám psali či volali? Jak hodnotili váš první zápas v české reprezentaci?
Psala mi spousta kamarádů a ségra s bráchou. Gratulovali mi, že to bylo super.

Když bychom se vrátili k samotnému utkání, v čem se hlavně lišilo oproti těm, na které jste zvyklý z české nejvyšší soutěže?
Určitě v tvrdosti a rychlosti.

V neděli vás pak čeká odveta na makedonské půdě. Balkánští příznivci jsou pověstní tím, že dokážou vytvořit velmi bouřlivou atmosféru, často se říká, že až peklo. Jste na něco takového dobře připravený? Jak se na druhé klání s tímto protivníkem těšíte a kudy povede cesta k úspěchu?
Na druhé utkání se moc těším. Doufám, že zase dostanu příležitost jít na hřiště. Cesta k úspěchu? Musíme si pohlídat pivoty, proměňovat šance a nedělat technické chyby.