Valo: Nesplnili jsme základní cíl, jsme zklamaní. V play out chceme vyhrát každý zápas

V základní části letošního extraligového ročníku uhrál náš celek Pepino SKP Frýdek-Místek 16 bodů. K účasti v play off by potřeboval o tři body více. Zůstal tak před branami vyřazovací části. Nyní jej čekají zápasy ve skupině play out, kde má dostatečný náskok na předposlední a poslední tým.

„Určitě jsme zklamaní, protože se nám nepodařilo splnit základní cíl, kterým byl postup do play off. Na druhou stranu nám v průběhu celé sezony spousta okolností nehrála do karet,“ uvedl Daniel Valo, trenér Pepino SKP Frýdek-Místek s tím, že už během podzimní části skončili kvůli zaměstnání bratři Lukáš a Jan Rajnohovi. „Velkou část podzimu nám pak chyběli tři klíčoví hráči, a sice Tomáš Sklenák, Vojtěch Petrovský a Vít Pyško. To by poznamenalo každý tým. V lednu jsme se rozloučili z disciplinárních důvodů s Oto Kancelem za hrubé porušení smlouvy. V této části sezony skončil ze studijních důvodů Ondřej Voleník,“ přiblížil Valo.

Navíc Jakub Ondrušík a Matěj Mazur se k družstvu připojili až v průběhu podzimu, protože oba byli po operaci. „Měli jsme tak řadu výpadků na podzim i na jaře a nepodařilo se nám je patřičně nahradit takovým způsobem, abychom se dostali do play off. Navíc několikrát naši sestavu poznamenal covid, na který se nechci vymlouvat, protože ten postihl všechny týmy, ale i v jeho důsledku to byla mnohdy alchymie namíchat správnou sestavu do utkání,“ poznamenal lodivod SKP.

I když měli svěřenci Daniela Vala spoustu výpadků, dokázali odehrát řadu vyrovnaných střetnutí. V mnohých však nezvládli jejich koncovky a prohráli nejtěsnějším možným rozdílem.

„Zpětně nás musí mrzet hodně zápasů, ve kterých jsme měli bodovat a nepodařilo se nám to. Hodně nás mrzí hned první domácí duel s Plzní, kdy jsme celý zápas hráli vyrovnanou partii a na konci jsme ještě mohli vyrovnat. Následovala remíza s Duklou, která byla vzhledem k průběhu utkání ztrátou, protože jsme celou dobu vedli o tři i o čtyři branky, ale pokazili jsme závěr, a nakonec jen remizovali. Se stejným soupeřem jsme po výhře sahali i na jeho půdě, když ještě dvě minuty před koncem jsme vedli o dvě branky, ale nakonec jsme prohráli,“ ohlédl se Valo za některými zápasy v základní části.

Nejvíce ho pak mrzí prohra v Hranicích. „Tady totiž všichni kromě Maloměřic vyhráli. Navíc to bylo v době, kdy jsme nutně potřebovali bodovat, abychom se odrazili k lepším výkonům. Místo toho přišla porážka, která nás ještě více srazila dolů,“ upozornil lodivod SKP a zároveň dodal, že hlavní příčinou toho, proč jeho tým nepostoupil do play off, bylo jen jedno vítězství na palubovce soupeře. „A toho jsme dosáhli až v posledním kole v Maloměřicích, což je na postup do play off málo. Museli bychom vyhrát všechny domácí zápasy v takovém případě, a to i proti těm největším favoritům, což se nám nepovedlo. Jarní část jsme sice zvládli lépe, když jsme remizovali s Brnem a porazili Kopřivnici, Lovosice, Nové Veselí i Hranice. Ovšem naše ztráta na postupové pozice do play off už byla taková, že jsme ji nedokázali stáhnout,“ konstatoval Valo s tím, že přes veškeré výpadky mělo družstvo postoupit do play off. 

V play out budou hráči hrát i o nové kontrakty 

Vzhledem k tomu, že se svěřenci Daniela Vala nedostali do play off, čekají je zápasy ve skupině play out. Na kontě mají 16 bodů, stejně jako Jičín. Hranice jsou s šesti body předposlední, tabulku uzavírají Maloměřice, které doposud uhrály jen tři body. Náš tým tak už teď ví, že skončí devátý nebo desátý.

„Budu se snažit kluky motivovat tak, abychom skončili co nejlépe. Určitě je rozdíl skončit devátý nebo desátý. Není to jedno. Pořád je o co hrát vůči fanouškům, městu i sponzorům. Hráči, kterým končí smlouvy, bojují o nové kontrakty. Takto s nimi budu i mluvit, že teď budou mít možnost dokázat, že si zaslouží nové kontrakty. Musí vědět, že sezona skončila neúspěchem a k nějakým změnám tak dojde,“ upozornil Valo, podle kterého je pořád o co hrát. „Domluvili jsme se s vedením klubu, že v zápasech play out dáme prostor širšímu kádru. Chci zapojit co nejvíce hráčů. Více prostoru tak dostanou i ti, kteří v sezoně tolik nehráli. Přesto ale jdeme do každého zápasu s tím, že ho chceme vyhrát. V žádném případě to není tak, že bychom chtěli nechat někoho odpočívat,“ zdůraznil Valo. „Začneme už pracovat na věcech pro příští sezonu, které si budeme chtít vyzkoušet. Zaměříme se také na zlepšení fyzické kondice. Rozhodně si nemůžeme dovolit nějak zvolnit nebo delší dobu netrénovat. Naopak. Už teď začneme pracovat na tom, abychom na nadcházející sezonu byli ještě lépe připravení a šli do ní silnější,“ vzkázal Valo frýdecko-místeckým příznivcům.

Jan Smekal
22.března 2022