V posledním kole základní části jsme se dočkali první výhry venku. Maloměřice – SKP 27:30

V závěrečném kole základní části extraligy jsme se dočkali prvního vítězství na palubovce soupeře. Na půdě posledního celku Maloměřice Brno jsme vyhráli 30:27 a v tabulce si tak polepšili na 16 bodů. Vedení klubu tak pošle na transparentní účet zřízený Českým svazem házené 7 500 korun na pomoc Ukrajině postižené ruskou invazí.

K poslednímu zápasu v základní části jsme nastoupili proti nejhoršímu celku Maloměřice Brno. Úvod střetnutí vyšel lépe domácím hráčům, kteří se poměrně rychle dostali do tříbrankového vedení, když v polovině 9. minuty bylo skóre 5:2 pro Maloměřice. Jenže pak domácí házenkáři nedokázali vstřelit gól celých osm minut. A náš tým toho dokázal dokonale využít. I díky dvojnásobné početní převaze, kterou hrál v této pasáži klání. Nastřílel sedm branek po sobě a otočil skóre na 9:5 ve svůj prospěch. Domácí se však nepoložili a v následujících minutách se opět dokázali vrátit do utkání. Osm a půl minuty před koncem prvního poločasu snížil Jiří Havlát na 10:11. Poslední část úvodního dějství však vyšla lépe našemu celku, který první půli nakonec vyhrál 17:14. Když poslední dva góly vstřelil Mathias Choleva v poslední půlminutě.

Po změně stran jsme dokázali ihned vedení navýšit až na šest branek, když po dvou odehraných minutách ze druhého poločasu svítilo na ukazateli skóre 14:20. Pohodlný náskok jsme drželi až do poloviny druhé půle, kdy jsme vedli o pět gólů 24:19. Pak ale dokázali domácí během jediné minuty skórovat třikrát za sebou a rázem to bylo jen o dvě branky. Trenér našeho celku Daniel Valo reagoval oddechovým časem. Po něm zvýšil Mathias Choleva proměněnou sedmičkou na 25:22, jenže posléze Maloměřice snížily na 24:25 ze svého pohledu. Vyrovnat ale nedokázaly. Naopak naši hráči opět odskočili do tříbrankového vedení 28:25. Pak ještě domácí dokázali naposledy duel zdramatizovat, když tři minuty před koncem snížili díky trefě Hliničana na 27:28. Ve zbývajících minutách se však prosadili ještě Gřešek s Ondrušíkem a stanovili tak konečný výsledek na 30:27 pro náš tým.

Na půdě Maloměřic jsme se tak dočkali prvního letošního vítězství venku. V tabulce jsme si tak polepšili na 16 bodů. Vedení klubu tak pošle na transparentní účet zřízený Českým svazem házené 7 500 korun na pomoc Ukrajině postižené ruskou invazí.

„Dneska jsme bojovali sami se sebou. Hráčům nemůžu upřít výborné nasazení. Nastoupili v podobném stylu jako ve Veselí. Cením si toho, že jsme dlouho dokázali hrát ve vysokém tempu. Bohužel jsme neproměnili čisté, vyložené šance, což nás potom sráželo k zemi. Celý zápas se hrál ve vysokém tempu a byl otevřený na obě strany,“ uvedl po utkání trenér SHC Maloměřice Brno František Urban.

Nyní čekají hráče Maloměřic Brno zápasy v play out, ve kterých by se chtěli prezentovat stejným způsobem jako dnes. „Dneska jsme si ukázali, že jedině to je správná cesta. Zdravá, agresivní obrana, ke které potřebujeme přidat ještě zodpovědnější ofenzivní fázi. Ať už je to v rozhodujících momentech, kdy se dělají technické chyby nebo když se dostaneme na stoprocentní gólovou příležitost a neproměníme ji. Směr, kterým jsme se vydali, je správný. Musíme ale odstranit maličkosti, kterými jsou technické chyby a lepší úspěšnost střelby,“ konstatoval Urban.

Trenér našeho celku Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo po zápase řekl, že očekával těžké utkání. „Maloměřice hrají o barážové místo. Navíc jsme tady dvakrát po sobě prohráli, takže jsem čekal těžký zápas a bojovný výkon Maloměřic, což se do puntíku splnilo. Nechytli jsme úvod, i když jsem hráče na to upozorňoval. Pak jsme ale zabrali. Byly pasáže, kdy jsme mohli odskočit na více gólů, ale vlastními chybami, nekoncentrovaností, neproměněnými šancemi jsme vraceli Maloměřice zpátky do hry. Ke konci se nám to málem vymstilo. Naštěstí jsme to nakonec udrželi a vyhráli jsme,“ řekl Valo.

„Maloměřice hrály přesně tak, jak jsem očekával. Některé věci jsme ale nedokázali ubránit, což svědčí o tom, že je mají perfektně propracované. Navíc doma jsou hodně silné. Trápí se tady snad každý mančaft kromě nejlepších čtyřech. Zápas byl bojovný. Naštěstí jsme jej zvládli,“ poznamenal lodivod SKP.

Nyní je na programu reprezentační přestávka, takže svěřenci Daniela Vala budou mít prostor na doléčení některých šrámů a možnost vyčistit si hlavu. „I když máme velký náskok na poslední dva celky soutěže, v play out půjdeme do každého zápasu naplno s tím, že jej budeme chtít vyhrát,“ vzkázal Valo příznivcům SKP.

22. kolo: SHC Maloměřice Brno – Pepino SKP Frýdek-Místek 27:30 (14:17)
Sestava SKP F-M:
Pyško, Marenčák, Bartoš – Petrovský, Hrachovec 5, Gřešek 1, Chudoba 5/1, Brožek, Mucha 2, Hastík, Choleva 8/4, Mazur, Ondrušík 6, Zourek, Güttler 3, Hustopecký. Trenér: Daniel Valo.
Rozhodčí: Tomáš Deml, Michal Dvořáček. Sedmimetrové hody: 1/1 – 7/5. Vyloučení: 4:2.

Jan Smekal
12.března 2022