Aktuality

Pivovar je pořád v procesu a je tam práce jako na kostele, říká Zbyněk Bureš

Pivovar je pořád v procesu a je tam práce jako na kostele, říká Zbyněk Bureš

Křídelník našeho celku Pepino SKP Frýdek-Místek Zbyněk Bureš mimo házené a studia pomáhá svému otci, který provozuje Panský pivovar v Paskově. V rozhovoru mluví o tom, co všechno taková práce obnáší. Zamýšlí se také nad tím, v čem spočívá přednost menších pivovarů a poodhaluje, kteří lidé patří mezi jejich největší příznivce.

V Česku se házenou uživí málo hráčů. Většina ještě studuje nebo už pracuje. Vaše rodina provozuje Panský pivovar v Paskově. Jak moc otci v jeho podnikání pomáháte? Dovedete si představit, že byste se v budoucnu takové práci věnoval naplno?
Když mám volno, tak rád mu s něčím pomůžu, ale je to náročné skloubit to se školou a tréninky. A jestli si dovedu představit práci v pivovaru? Teď to nedokážu říct takhle z hlavy. Mám nějaké své cíle a těch chci dosáhnout.

Co všechno taková práce obnáší a jak moc vás baví?
Pivovar je pořád v procesu a je tam práce jako na kostele. Práce je tam všeho druhu. Ať už to je malování, stavění, vyrábění nebo uklízení. Je to práce zábavná.

Češi jsou národem pivařů. Považujete se také za jednoho z nich? Vzhledem k tomu, že rodina provozuje pivovar, určitě se v pivu vyznáte, je to tak?
Ano, Češi jsou na špici s konzumací piva. Já si taky občas dám pivo, ale za pivaře se určitě nepovažuju. Něco o pivě vím, ale žádná sláva to není (směje se).

Co říkáte tomu, že existuje spousta menších pivovarů? V čem je podle vás jejich největší přednost oproti těm velikým, které už existují na trhu spoustu let?
U velkých pivovarů už jde podle mého jen o byznys, ale malí pivovarníci to dělají srdcem a poctivě. Taťka do toho dává všechno a myslím, že mu to jde na výbornou.

A co spoluhráči? Musíte jim občas nosit vzorky? Zvlášť, když třeba uvaříte nějakou novinku nebo speciál?
Spoluhráči si taky vychvalují, ale žádné vzorky jim nenosím. Oni si zajdou sami (směje se).

Kdo patří mezi největší příznivce vašeho pivovaru? Co si na vašem pivu lidé nejvíce pochvalují?
Taťka to směřoval hlavně na cyklisty, protože kousek od pivovaru vede cyklostezka. Ale každopádně to je pro všechny příznivce, kdo milují dobré pivo, dobrou atmosféru a skvělé prostředí.

Pomalu se blíží jaro, kdy lidé určitě pijí více pivo než v zimě. Chystáte pro ně nějaké novinky nebo akce ve vašem pivovaru? Na co je budete chtít hlavně nalákat v nadcházející sezoně?
Určitě ano. Budou zase nějaké pivní speciály, koncerty a akce různého druhu. Takže se mají všichni na co těšit.