Dorostenci SKP přivezli zlato a stříbro z největšího polského turnaje Wroclaw Handball Cupu 2021

Mladší dorostenci turnaj vyhráli, starší si taky zahráli finále. Starší žáci se sice do finálové části nedostali, ale předvedli řadu povedených výkonů. Tak vypadala reprezentace mládežnických družstev Pepino SKP Frýdek-Místek na mezinárodním turnaji Wroclaw Handball Cup 2021.

„Jednalo se o největší turnaj v Polsku v pocovidové době. Pořadatelé se snažili zajistit co největší počet účastníků z několika zemí. To se poměrně povedlo, protože na turnaji startovala družstva od nejmenších dětí, přes mladší i starší žačky, mladší a starší žáky až po mladší a starší dorostence. Hrálo se v několika sportovních halách ve Wroclawi. Byli jsme ubytovaní ve velice pěkném olympijském centru ve Wroclawi,“ uvedl Martin Strnadel, šéftrenér mládeže Pepino SKP Frýdek-Místek, který byl na turnaji s výběrem starších dorostenců.

„Starší dorost je už stabilizovaný. Vždycky záleželo na tom, na jakého soupeře jsme natrefili. Šlo nám o to, abychom se už prezentovali hrou, jakou chceme předvádět v mistrovských soutěžích, které začnou za dva týdny. To se povedlo, byť ve skupině jsme prohráli s Duklou Praha a německým Cottbusem,“ popsal Strnadel a dodal, že důležitý byl fakt, že si jeho svěřenci uvědomili vážnost zápasu s polským Lubinem, kdy vítěz tohoto klání šel do finále, poraženého čekal zápas o třetí místo.

„Chlapci k tomu střetnutí přistoupili naprosto profesionálně a tento výkon nás vynesl do finále. V něm jsme narazili na Duklu, která má kvalitnější a širší kádr. I když Dukla tahala celou dobu za delší konec, tak jsme dokázali mocně dotahovat. Dvě minuty před koncem jsme dotáhli na rozdíl dvou branek, dokonce jsme šli i do útoku, ale přišli jsme o míč kvůli technické chybě. Druhé místo na takto obsazeném turnaji musíme považovat za ohromný úspěch,“ zdůraznil.

Navíc Alexander Moješčík hrající na střední spojce se stal nejlepším střelcem turnaje v kategorii starších dorostenců. „Hrálo se mi dobře. Povedly se nám všechny zápasy až na jeden, ve kterém nám utekl začátek. Poláci a Němci hrají trochu jiný styl. Poláci kupříkladu hrávali osobní obranu na nejlepšího střelce soupeře už od začátku utkání, což u nás není zvyklé. V Česku se osobní obrana vytahuje spíše až ke konci zápasu,“ poznamenal Alexander Moješčík. „Krásným zážitkem bylo finále, které jsme hráli v Orbit areně pro pět tisíc fanoušků. Prohrávali jsme už o šest gólů, ale nakonec jsme prohráli jen o dvě branky. Jsem rád, že jsme se nevzdali a dokázali ještě zápas zdramatizovat.“

Mladší dorostenci ovládli celý turnaj

Družstvo mladšího dorostu vedené Zdeňkem Srníkem absolvovalo před turnajem ve Wroclawi ještě turnaj v Brně, odkud se přesunulo do Polska bez jakékoli aklimatizace.

„Výběr táhli Sebastian Halas, který byl jednoznačně nejlepším hráčem v této kategorii, společně s Matějem Krestou. V brance pak tým držel Vojta Surovec. Vypadá už sice jako dorostenec, ale věkem je stále ještě starší žák. Jemu se turnaj extrémně povedl,“ vyzdvihl Strnadel výkony mladého brankáře.

„Kluci k turnaji přistoupili naprosto zodpovědně, šli od vítězství k vítězství, nakonec prohráli jen jednou, ale tomuto soupeři pak porážku oplatili ve finále, kdy koncentrovaným výkonem po celou dobu kontrolovali celý zápas. Rozhodli jej po změně stran, a nakonec zvítězili o čtyři branky,“ řekl Strnadel.

„Vzhledem k tomu, že nás bylo méně, tak jsme všichni odehráli více minut. Bylo to fyzicky náročnější, protože jsme nemohli tolik střídat. I tak jsme hráli ale stále naplno. A když už nám to nešlo, dokázali jsme se semknout. Navíc jsme hráli s větším míčem, než je u nás zvyklé. V halách pak byla úžasná atmosféra, protože vždycky fandili prakticky všichni, kteří zrovna nehráli,“ podělil se o své dojmy Matěj Kresta.

Starší žáci získali cenné zkušenosti

Starší žáci, vedení Petrem Mazurem a Lenkou Vojkůvkovou, sice skončili až na 10. místě, ale v jejich věkové kategorii bylo nejvíce družstev. „Hlavně šlo ale o to, že kluci byli celou dobu spolu, takže se sehráli, a navíc pořádně utužili celý kolektiv. V tom všichni vidíme ohromný přínos. Výkonnost kluků se zlepšovala každým zápasem, i když jim pak chyběl brankář Vojta Surovec, kterého jsme poslali do mladšího dorostu. Kluci pak bohužel nezvládli boje o postupová místa a už se nedostali do finále,“ popsal Martin Strnadel.

„Nám trenérům nešlo až tolik o umístění jako hlavně o to, aby se sehráli a zahráli si kvalitní házenou. Samozřejmě kluky mrzelo, že se nedostali do finálové části, protože ta se hrála v Orbit areně pro zhruba pět tisíc lidí. A každý sportovec si rád zahraje v hale s takovým zázemím. Ale takový je už sport. Třeba jim to vyjde příště,“ míní Strnadel.

Všechna mládežnická družstva Pepino SKP Frýdek-Místek měla na turnaji jedinečnou možnost porovnat síly se zahraničními soupeři. „Taková konfrontace je vždycky velmi cenná a obohacující, protože máme možnost zahrát si proti týmům, se kterými se běžně nepotkáváme v soutěžích, které hrajeme. Odehráli jsme mnoho kvalitních utkání. Za šest dní jsme měli možnost prohlédnout si taky historické centrum, přilehlé parky i olympijské centrum. Wroclaw je velice hezké historické město,“ podotkl Strnadel.

„Velice pozitivní je i to, že si kluci uvědomili, že přijeli hrát házenou. Reprezentovali výborně nejen město, ale celý Moravskoslezský kraj.“

Jan Smekal
1.září 2021