Aktuality

Házenkáři SKP pomohli dobré věci. Darovali krev v Krevním centru

Házenkáři SKP pomohli dobré věci. Darovali krev v Krevním centru

Házenkáři Pepino SKP Frýdek-Místek kromě přípravy na nový extraligový ročník stihli také pomoct dobré věci, když odevzdali krev v Krevním centru ve Frýdku-Místku. Během pondělí a úterý se do dárcovství zapojili brankáři Vít Pyško a Jan Marenčák a spolu s nimi křídelníci Zbyněk Bureš a Ondřej Güttler.

„Na darování krve jsem ještě nebyl, byť jsem chtěl už několikrát jít. Doposud to ale nikdy nevyšlo. Myslím si, že každý, kdo by mohl jít darovat krev, by to měl udělat. Nikomu to neublíží, a navíc to pomůže někomu jinému, kdo to zrovna potřebuje. Určitě budu chodit darovat dál. A to jak krev, tak plazmu,“ uvedl Zbyněk Bureš.

Premiéru na darování krve si odbyl také Ondřej Güttler. „Když jsme se dozvěděli, že je jí nedostatek, hned jsme si domluvili termín. Odběr trval chvilku, špatně mi nebylo a po zbytek dne jsem se cítil dobře. Nejdůležitější ale je, že jsme mohli někomu pomoci. Nikdy člověk neví, kdy bude krev potřebovat třeba i někdo blízký, a tohle je naprosté minimum, co můžeme pro druhé udělat,“ poznamenal Ondřej Güttler.

To brankář Vít Pyško při registraci zjistil, že jedno darování krve už má za sebou. „Bylo to ale před šesti lety a už jsem na něj úplně zapomněl,“ přiznal. „Když nás Krevní centrum oslovilo, jestli by někdo z nás nemohl přijít darovat, hned jsme se narychlo domluvili v desíti lidech. Z různých důvodů jsme mohli jít darovat krev nakonec jen čtyři, ale i to je super. Celý odběr proběhl bez jakýchkoliv problémů i díky úžasnému personálu Krevního centra. Jsem rád, že můžu alespoň takto pomoct. Doufám, že příště nás bude moci darovat více a stane se to pro nás pravidelnou akcí,“ pokračoval Vít Pyško.

O Krevním centru
Krevní centrum ve Frýdku-Místku je zařízení transfuzní služby ČR s třicetiletou tradicí. Toto zařízení se významně podílí na léčbě pacientů nejen v Moravskoslezském kraji, ale i v celé České republice.

„Pro dárce, kromě vyšetření zdravotního stavu, máme připraveny i dárky, odměny a benefity. Většinou má na začátku dárce obavy z jehly, bílého pláště…. Milý a empatický personál se snaží každému dárci vše vysvětlit, zodpovědět dotazy a celou dobu jej odběrem doprovází,“ řekla Lenka Tesarčíková, odborný pracovník transfuzní služby Krevního centra ve Frýdku-Místku.

„Děkujeme našim opakovaným dárcům krve a krevní plazmy a těšíme se na naše nové dárce nejen ve Frýdku-Místku, ale i v našich satelitních zařízeních v Havířově, Bohumíně, Opavě, Valašském Meziříčí a Novém Jičíně. Dnes daruješ, zítra potřebuješ…,“ dodala.