Základní cíl postoupit do play off tým splnil. Podle trenéra Vala ale měl na lepší umístění

Naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek obsadili v letošním ročníku STRABAG RAIL Extraligy konečné 8. místo. Podle trenéra Daniela Vala splnili základní cíl, kterým bylo probojovat se do play off. Připouští však, že tým měl na to uhrát lepší výsledek.

Oproti loňské sezoně, která byla jednou z nejhorších v historii klubu, šel náš celek do letošního extraligového ročníku značně posílený. „Po loňské sezoně nebylo jednoduché dát kádr dohromady, ale přes léto se nám podařilo vhodně doplnit mužstvo o tři zkušené hráče Tomáše Sklenáka, Radima Chudobu a Tomáše Mlotka. Všichni byli ohromným přínosem pro mladý celek,“ uvedl trenér Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo.

Jeho svěřenci pak byli na začátku základní části příjemným překvapením. Po prvních pěti kolech dokonce vévodili celé soutěži. Ještě před Vánoci okupovali 3. příčku. Základní část nakonec ukončili na 5. místě, čímž splnili základní cíl, a sice probojovat se do play off.

„Když to vezmu komplexně, tak jsme spokojení s tím, že jsme vybojovali postup do play off, což byl hlavní cíl sezony. S 5. místem po základní části jsme byli maximálně spokojení. Navíc je třeba vidět to, že o play off bojovalo deset družstev. Byly mezi nimi minimální rozdíly, tabulka byla nesmírně vyrovnaná,“ zdůraznil lodivod SKP.

Následné play off už se ale jeho týmu úplně nepovedlo. „Pořád mě bude trochu mrzet první zápas v Lovosicích, který jsme nezvládli. Hodně lehce jsme Lovosicím darovali bod, druhý zápas byl z naší strany super. Nakonec jsme nešťastně prohráli. Rozhodovali maličkosti. 55 minut jsme hráli vyrovnaný zápas a bojovali o vítězství. Pak jsme to museli otevřít, takže Lovosice vyhrály větším rozdílem, který úplně neodpovídal průběhu utkání,“ konstatoval Valo.

„Třetí zápas jsme pak zvládli a ve čtvrtém nám v nejméně vhodnou chvíli vypadl ze sestavy Radim Chudoba, což bylo veliké oslabení. Sérii jsme tak prohráli 1:3, přitom si myslím, že Lovosice byly hratelným soupeřem, přes kterého se dalo postoupit. I vzhledem k tomu, jak jsme s nimi hráli v základní části,“ míní frýdecko-místecký stratég.

Po vypadnutí z play off tak čekaly náš celek zápasy o konečné 5. až 8. místo. „Už několikrát jsem říkal, že tomuto systému moc nerozumím. Jednou jsme si umístění vybojovali a teď jsme o něj měli hrát znovu. Navíc jsme neměli žádnou výhodu oproti našim soupeřům, i když jsme byli po základní části nejlépe postavení v tabulce,“ poznamenal Valo.

Ten před zápasy v této části sezony řešil s vedením klubu, jak to udělat, aby se snažil udržet 5. místo, ale zároveň dát co nejvíce prostoru mladším hráčům, kteří v sezoně až tak moc nehráli. „Toto bylo velice těžké skloubit, ale myslím, že se nám to povedlo. Začali jsme výborně výhrou v Zubří, jenže v odvetě přišla nešťastná prohra o jednu branku a tím, že Zubří dalo více gólů u nás než my na jeho půdě, bylo jasné, že sezona bude neúspěšná, protože budeme hrát nakonec o 7. až 8. místo,“ řekl Valo a dodal, že tyto zápasy se mu těžko hodnotí. „Pro nás i pro Jičín bylo zklamání, že hrajeme o 7. až 8. místo, když po základní části jsme byli pátí a Jičín šestý.“

Tým takřka nikdy nebyl kompletní, nyní se zaměří hlavně na sílu a vytrvalost

Frýdecko-místecký kouč upozornil také na fakt, že jeho týmu se nevyhnuly problémy s koronavirem. „Někteří hráči nám chyběli, protože museli být v karanténě. Navíc Tomáš Mlotek na konci února ukončil smlouvu z pracovních důvodů, což nás nesmírně oslabilo, protože podával vynikající výkony. Dalibor Mynář s námi nemohl odcestovat na dva zápasy do Lovosic. Je to jeden z našich nejlepších obránců, určitě nám hodně chyběl. Už před play off přerušil smlouvu ze studijních důvodů Lukáš Rajnoha, v zápasech o konečné umístění nám chyběl Kuba Ondrušík, který šel na operaci s ramenem. Přitom odehrál výborné play off. Dneska už je to jeden z pilířů naší obrany, přitom může hrát i v útoku na jakékoliv spojce. Každý z těchto hráčů měl nějaký přínos pro mužstvo a jejich výpadek nebylo jednoduché nahradit. Možná i to nás stálo lepší umístění,“ zamyslel se Valo.

Po posledním zápase dostali hráči týdenní volno, ale od 24. května už začali přechodné období, které je podle Daniela Vala hodně důležité. „Je potřeba, aby si odpočinuli od házené. Místo herních činností se tak zaměříme hlavně na sílu, vytrvalost, rychlost a výbušnost, protože během sezony na to není moc prostoru. Ostatně osvědčilo se nám to už loni, když jsme po předčasném ukončení sezony kvůli covidu trénovali celý květen a červen. Podobný model zvolíme i nyní,“ nastínil Valo.

A jak to vypadá se změnami v kádru pro nadcházející ročník? Vedení klubu dokázalo udržet všechny klíčové hráče. Už v lednu prodloužil smlouvu nejlepší střelec týmu Radim Chudoba, následně se našemu celku upsali také Mathias Choleva, Adam Gřešek, Zbyněk Bureš, Ondřej Güttler, Matěj Mazur, klub si pojistil také služby brankářů Víta Pyška a Patrika Bartoše.

„Momentálně jednáme o prodloužení smlouvy s Vojtěchem Petrovským, který na jaře prokázal, že je přirozeným lídrem, když naše družstvo střelecky táhl ve všech zápasech, do kterých nastoupil. Dále pak budeme jednat i s dalšími hráči, kterým končí smlouva,“ přiblížila Kateřina Mazurová, předseda oddílu házené.

 

Jan Smekal
25.května 2021