Aktuality

Uhráli jsme 11 bodů venku. S 5. místem po základní části musíme být spokojení, hlásí Daniel Valo

Uhráli jsme 11 bodů venku. S 5. místem po základní části musíme být spokojení, hlásí Daniel Valo

Jedenáct vítězství, jedna remíza a deset porážek. Taková je bilance našeho celku Pepino SKP Frýdek-Místek po základní části STRABAG RAIL Extraligy. Výběr vedený Danielem Valem nasbíral 23 body a obsadil tak 5. místo. Ve čtvrtfinále play off tak poměří síly s Lovosicemi.

„Se základní částí musíme být spokojení. V létě před sezonou jsme museli do kádru zapracovat nové hráče, protože tým byl hrozně mladý. I když jde o zkušené a hotové hráče, tak to chce nějaký čas, než se sehrají a sednou si. Na to, jak to bylo těžké, jsem byl až překvapený, jak nám úvod sezony vyšel,“ uvedl trenér Pepino SKP Frýdek-Místek Daniel Valo s tím, že to podle něj bylo dáno i tím, že jeho svěřenci spoustu soupeřů zaskočili. „Nikdo nečekal až tak velký výkonnostní posun přes léto u nás. Potom už se na nás týmy připravovaly, a o to jsme to měli těžší. Nebylo složité rozpoznat, kde máme největší sílu,“ pokračoval. „Před první koronavirovou pauzou, která přišla po prvních pěti kolech, jsme vedli celou soutěž. Později jsme klesli na 3. místo, nakonec jsme v základní části uhráli 5. příčku. S tímto umístěním musíme být spokojení,“ zdůraznil.

Slovenský trenér však přiznal, že jeho družstvo potkaly i zápasy, které nezvládlo, byť je mělo vyhrát. „Mám na mysli prohru v Maloměřicích a kupříkladu domácí porážku proti Hranicím. Na druhou stranu jsme dokázali venku uhrát jedenáct bodů, což je vynikající. To v loňské sezoně jsme venku nezískali ani bod a nešli jsme pod -10. V tomto ohledu je to obrovská změna. V neposlední řadě, loni jsme nasbírali v základní části šest bodů, letos 23. Stálo to ohromné úsilí vedení, trenéry i hráče. Základní cíl dostat se do play off se nám podařilo splnit,“ konstatoval Valo, podle kterého je 5. místo bonusem navíc, protože liga je nesmírně těžká a vyrovnaná. „Každý zápas doma i venku byl náročný, byť Maloměřice byly outsiderem soutěže. Musíme mít stále na paměti, že jsme vyhráli ve Veselí, které loni hrálo evropské poháry, v Brně, Jičíně, Lovosicích. Je výborné, že se nám podařilo uhrát takové výsledky na palubovkách soupeřů. To nás dostalo na 5. místo,“ míní frýdecko-místecký trenér.

„Když se podíváme na tabulku, dokázali jsme pod sebe dostat družstva, jakými jsou Zubří, Kopřivnice, Jičín, Veselí nebo Brno. Přitom obzvlášť Kopřivnice a Brno jsou finančně někde jinde. Mají daleko větší rozpočet než my. Kádry mají prošpikované několika cizinci. To, že jsme je dokázali dostat pod sebe, svědčí o tom, že se nám daří kráčet po cestě, na kterou jsme se dali loni v létě,“ poznamenal Valo.

Lodivod našeho celku Pepino SKP Frýdek-Místek si pak ohromně cení i toho, že jeho hráči dokázali jako jedni z mála porazit doma vítěze základní části Karvinou. Velice vyrovnané duely pak svedli i s druhou Plzní. „Na tomto chceme pracovat, abychom silné týmy z první čtveřice dokázali porážet pravidelně, a ne nad nimi vyhrát jen, když se nám všechno sejde. Musíme zapracovat i na tom, abychom zvládali zápasy, ve kterých je povinností vyhrát,“ řekl Valo.

Celou sezonu ovlivnil koronavirus

Kromě tréninků a přípravy na zápasy museli hráči pravidelně podstupovat testy na koronavirus. Kvůli epidemii pak byla soutěž dokonce dvakrát přerušena.

„Vždycky jsme měli nějaké pozitivní, i já sám jsem nebyl dva týdny v hale a v tom období jsme dvakrát prohráli. Musíme si uvědomit i to, že nikdy jsme nebyli úplně kompletní. Dlouhou dobu laboroval se zády Vojtěch Petrovský a když už se vrátil, tak zase vypadl Tomáš Mlotek, který do té doby hrál výborně a podílel se na skvělých výkonech z úvodu sezony. Mrzí mě, že se oba v sestavě nepotkali,“ popsal Valo a dodal, že ho moc mrzí, že takřka celou sezonu nemohli do haly diváci. „Zvlášť na začátku sezony, kdy se nám výsledkově velmi dařilo, by byla hala určitě plná a hnala nás dopředu. Jsem si jistý, že některé zápasy bychom i díky skvělým fanouškům zvládali lépe. Na druhou stranu při venkovních kláních to byla zase výhoda. Musíme si uvědomit, že ve Veselí, v Jičíně a v Lovosicích by se nám hrálo úplně jinak, kdy domácí výběry hnali jejich příznivci,“ upozornil Valo.

Nyní už všichni hráči netrpělivě vyhlížejí čtvrtfinálovou sérii proti Lovosicím, která začne následující víkend prvními dvěma utkáními na palubovce našeho soupeře.

„Lovosice jsou určitě favoritem čtvrtfinálové série. Skončily před námi a mají tým nabitý výbornými hráči. Stačí vzpomenout Švéda Jonssona, který nás trápil v obou vzájemných zápasech, Jirka Motl patří dlouhodobě k nejlepším střelcům soutěže, je to bývalý reprezentant. Kádr mají výborně vyvážený mezi staršími a mladšími hráči. Jiří Bouček toho odehrál hodně v zahraničí, navíc mají výborné talenty, jakými jsou Kupa a Trkovský. Z toho důvodu jsou favoritem,“ předeslal Valo.

„Na druhou stranu oba naše zápasy v základní části byly nesmírně vyrovnané. Víme, co na ně platí, ale oni zase ví, co platí na nás. Očekávám velice vyrovnanou sérii, ve které budou rozhodovat detaily. Možná i zdravotní stav. Někteří kluci měli určité zdravotní problémy, tak doufám, že se dají dohromady a budeme moct nastoupit v co nejsilnějším složení,“ uzavřel Valo.