Aktuality

Hrát proti hráčům hrajícím Ligu mistrů je velká škola, říká Adam Gřešek po kvalifikačních zápasech za reprezentaci.

Hrát proti hráčům hrajícím Ligu mistrů je velká škola, říká Adam Gřešek po kvalifikačních zápasech za reprezentaci.

Pivot našeho celku Pepino SKP Frýdek-Místek Adam Gřešek okusil v předešlých dnech atmosféru kvalifikačních zápasů o mistrovství Evropy, v nichž česká reprezentace poměřila síly se silným Ruskem a houževnatými Faerskými ostrovy. V rozhovoru mluví o tom, jak moc jej překvapila pozvánka do hlavního týmu, co mu daly zápasy na mezinárodní scéně či v čem se nejvíce lišily v porovnání s tím, na které je zvyklý z extraligy.

Adame, v předchozích dnech jste zasáhl do dvou zápasů kvalifikace o mistrovství Evropy. Čekal jste, že by si vás mohl trenér Trtík vytáhnout do reprezentačního týmu?
Upřímně jsem s tím moc nepočítal, nejprve mi přišla pozvánka do rezervního týmu. Situace se ale vyvinula tak, že mne a další hráče rezervního týmu povolali do toho hlavního.

Nastoupil jste v Moskvě proti Rusku a pak také v Brně proti Faerským ostrovům. V obou kláních vás trenér posílal pouze do obrany. Vyhovovala vám taková role?
Myslím si, že mou rolí bylo hlavně pomoci v případě, že by se někdo zranil nebo potřeboval chvíli odpočinout. To, kam jsem zrovna naskočil, vyplynulo vždy z dané situace v zápase. Taková byla má a jsem moc šťastný za každou takovou šanci v národním týmu.

Faerské ostrovy jste přehráli o osm branek. V Rusku jste prohráli o gól, doma jste pak s tímto soupeřem uhráli cennou remízu. Byla to pro vás velká škola? Co vám daly tyto zápasy na mezinárodní scéně?
Jakýkoliv sraz a utkání na mezinárodní scéně je pro mě velká škola. Kvalita extraligy se dle mého každoročně zlepšuje, ale s mezinárodní scénou se to srovnat nedá. Už samotnou přípravou na jednotlivé zápasy. Navíc trenér Trtík je perfekcionista, dbá na detaily, které by jinému člověku mohly uniknout. A hrát proti hráčům hrajícím Ligu mistrů, to je taky velká škola.

Poslední utkání, v němž jste remizovali s Ruskem, jste se do sestavy nevešel. Odůvodnil vám nějak trenér, proč dostali přednost ostatní hráči?
Hlavním důvodem bylo to, že na poslední utkání už byl připraven nastoupit Leoš Petrovský, který hraje na mém postu. Logicky tedy dostal přednost on.

V čem byla střetnutí jiná v porovnání s těmi, na které jste zvyklý z extraligy?
Asi ve všem. Počínaje videopřípravou na jednotlivé hráče. Oba zápasy, které jsem hrál, byly odlišné. V Rusku proti nám stáli zkušení a sehraní hráči, kteří spolu hrají v prestižních mezinárodních klubech. Naopak Faeřané hráli srdnatě, velice agresivně. Rozdíl bylo také to, že v extralize se za normálních okolností připravujeme na soupeře celý týden. Tady jsme jako přípravu na zápas měli jeden trénink.

Ve velice dobrém světle se ukázali všichni hráči Karviné. Dominik Solák, Jan Užek, Vojtěch Patzel i Václav Franc. Jak jste si rozuměl nejen s nimi, ale se všemi spoluhráči v reprezentačním výběru? Dalo se od někoho za tak krátkou chvíli něco vypozorovat?
Určitě, hráli všichni výborně. Ne nadarmo je teď Karviná v čele extraligy. Šlo na nich vidět, jak jsou sehraní, především Dominik s Vaškem, obrana fungovala na výbornou. Co se týče celého výběru, troufnu si tvrdit, že se sešla super parta, která si i lidsky sedla. A co se mě týče, určitě jsem pochytil nějaké věci, které by mi mohly pomoci i v extralize.

Nyní se opět připojujete zpátky k družstvu Frýdku-Místku. Chyběli vám spoluhráči hodně nebo jste byl rád, že jste měl možnost si zahrát a zatrénovat i s někým jiným?
Byl jsem v kontaktu s kluky z Frýdku. Jelikož máme teď přes dva týdny volno, probíhala kondiční příprava, které jsem se vyhnul, což mě vůbec nemrzí (směje se). Upřímně jsem byl rád, že jsem si mohl zatrénovat s národním týmem a být jeho součásti.

Do konce základní části STRABAG RAIL Extraligy zbývá odehrát poslední kolo. Ať dopadne jakkoliv, postoupíte do play off z 5. místa. Čekáte, že v posledním zápase, kdy přivítáte doma Zubří, dostanou více prostoru hráči, kteří jinak až tak moc nehráli během sezony?
Je fakt, že nemusíme být pod tlakem. Na druhou stranu je to dobrá generálka na play-off. Rozhodně půjdeme do zápasu s tím, že chceme vyhrát. Nebylo by moudré něco vypouštět, a zbytečně si kazit náladu v týmu, zvlášť když play-off začíná tuším hned další víkend.

Po loňské sezoně, ve které jste byli předposlední, než se soutěž předčasně ukončila, je letošní ročník o poznání lepší z vašeho pohledu. Tentokrát si zahrajete play off. Jaká podle vás bude vyřazovací část, když se zápasy opět budou hrát bez diváků?
Oproti minulému roku jsme jiný tým, zkušenější, vyzrálejší, lépe nám to funguje i v kabině. Dokud chodili diváci, byly utkání play-off ozdobou házené. Vyřazovací část je i pro diváka atraktivnější, než formy nadstavby, které tady taky několik let zpátky byly. Bohužel, stále hrajeme před prázdnou halou. Z tohoto důvodu mi připadá, že se trochu odbourává rozdíl mezi domácím a venkovním utkáním, kdy hlavní rozdíl tvořili právě diváci. Už nám všem moc chybí a doufám, že se s nimi v hale už brzo potkáme.