Dětem z dětského domova v Čeladné usnadní distanční výuku patnáct nových počítačů. Dostali je od házenkářů a volejbalistek z Frýdku-Místku

Kvůli epidemii koronaviru se momentálně spousta dětí učí prostřednictvím počítačů distanční výukou. Některým však taková technika chybí. Díky frýdecko-místeckým házenkářům a volejbalistkám mají teď o poznání lepší podmínky děti v dětském domově v Čeladné. Od sportovců totiž dostalo toto zařízení patnáct počítačů.

„Chtěla bych ohromně poděkovat Motoru Lučina a házenkářům a volejbalistkám z Frýdku-Místku za poskytnutí takto skvělého dárku pro výuku našich dětí, protože pro nás má velký význam. Vzhledem k tomu, že tady máme 48 dětí, z toho 20 středoškoláků a spoustu malých dětí na prvním a druhém stupni, tak počítačovou techniku hodně potřebujeme. Tato doba je pro nás velice náročná jak výukově, tak materiálně, takže tento dar nám obrovsky pomůže,“ zdůraznila Kateřina Soroviková, ředitelka dětského domova v Čeladné.

S nápadem pomoci dětem, které jsou samy, přišel vedoucí družstva Pepino SKP Frýdek-Místek Zdeněk Verlík. „V dnešní nelehké době jsme chtěli udělat Mikuláše pro děti. Oslovil jsem majitele naší firmy, který má s těmito akcemi zkušenosti. Domluvili jsme se na tom, že firma pomůže dodáním počítačů a my vybereme určitý finanční příspěvek pro děti. Půjde zhruba o 12 tisíc korun. Hlavní myšlenkou bylo pomoct dětem, které jsou samy,“ vysvětlil Zdeněk Verlík.

„Myšlenka vybrat nějaké peníze na děti se nám všem ohromně zalíbila. Sám mám doma dvě děti na distanční výuce, takže vím, jak je to teď pro ně náročné. Věřím, že jim to do budoucna pomůže. Chtěl bych jim za sebe i za všechny spoluhráče popřát, aby překonali tuto nelehkou dobu,“ řekl Tomáš Sklenák, který v letošní sezoně po patnácti letech strávených v Německu opět obléká frýdecko-místecký dres.

„Dětem doma určitě škola chybí, protože na distanční výuce se tak nesoustředí, jako by seděly v lavicích ve svých třídách. Je to pro všechny hrozně náročné. Na druhou stranu je dobře, že se alespoň tímto způsobem učí. V tomto ohledu mohou počítače dětem ohromně pomoct,“ pokračoval.

„Jsme moc rády, že nás házenkáři oslovili, abychom se na této akci s nimi mohly podílet. Když vezmeme v potaz dobu, která nyní je, tak počítače pro děti jsou jednou z nejlepších možností, jak jim nyní pomoci,“ poznamenala volejbalistka Sokola Frýdek-Místek Veronika Šnellyová. Koronavirus jejímu týmu letos značně zkomplikoval život. „Po měsíci, co jsme trénovaly, nám polovina týmu spadla na dvacet dní do karantény. Příprava tak přišla vniveč, takže jsme se do toho zase musely znovu vracet, což nebylo vůbec jednoduché. Jsme rády, že jsme alespoň dva týdny mohly trénovat v hale a v sobotu už se bude zase hrát, byť s povinností testovat hráčky, které covid neprodělaly. Sezona tak bude zajímavá, různorodá a snad se dohraje,“ dodala Šnellyová.

Pro nás je možnost takto pomoct vyloženě potěšením, říká Tomáš Polach z Motoru Lučina

Hlavní měrou se na dodání počítačů do dětského domova v Čeladné podílely společnosti Motor Lučina a Tint.

„Pro nás je možnost takto pomoct vyloženě potěšením. Podporujeme nejen dětské domovy, ale třeba také Kapku naděje, pro kterou jsme dělali koncerty, spolupracujeme se ZUŠkami, jsme generálním sponzorem Lašského sportovního klubu, který má asi dvě stě dětí a dělá moderní pětiboj. Snažíme se podporovat děti v regionu a prostřednictvím Adry také starší obyvatele, kteří potřebují pomoc,“ přiblížil Tomáš Polach, jednatel a spolumajitel Motoru Lučina.

„Teď v této situaci to bylo celkem zajímavé, udělalo se to hrozně rychle. Oslovil mě náš mistr Zdeněk Verlík, který dělá vedoucího družstva házenkářů Frýdku-Místku s tím, že by chtěli pomoct nějakému dětskému domovu. Ihned jsem oslovil našeho dodavatele počítačů, společnost Tint, ta hned nabídla, že dodá jednadvacet počítačů. Dokoupili jsme k nim monitory, kamery, klávesnice, myši a nyní jsme patnáct kusů dovezli do dětského domova v Čeladné,“ popsal s tím, že nějaké ještě dostala Žirafa ve Frýdku-Místku. „Budu volat ještě paní ředitelce Ondrášku, který sponzorujeme. V jiných případech dáváme i peníze nebo vybavujeme pokoje, ale tentokrát jsme zvolili počítače, protože jsou právě velice potřeba. Dají se hned zapnout a fungují.“

Tomáš Polach také poznamenal, že hodně společností nyní zažívá těžké období. „My jsme stoprocentní exportéři, některé roky jsme i vyhráli exportéra roku, například v roce 2012. Pro nás je v tomto období důležité lidi shánět. Od prosince budeme rozjíždět náborovou kampaň na zámečníky, svářeče, připraváře, takže naší společnosti se celkem daří a potřebuje lidské zdroje. Firmy, které nemají takové štěstí jako my, toho mohou využít v tom smysli, že lidé od nich mohou přejít k nám a živit se poctivě někde jinde,“ uzavřel Polach.

Jan Smekal
18.listopadu 2020