Aktuality

Vítězstvím nad Karvinou jsme ukázali, že letos máme jiné cíle než loni, hlásí Vít Pyško

Vítězstvím nad Karvinou jsme ukázali, že letos máme jiné cíle než loni, hlásí Vít Pyško

Náš celek Pepino SKP Frýdek-Místek má za sebou povedený vstup do soutěže. Ve čtyřech zápasech prohrál jen na půdě úřadujícího šampiona z Plzně. To doma je stoprocentní. Postupně si poradil s Kopřivnicí, Brnem a naposledy i Karvinou, kterou vyprovodil přesvědčivou výhrou 28:22. V tomto klání si karvinský Baník vylámal zuby na skvělé obraně podpořené brankářem Vítem Pyškem.

Víťo, úvod letošního extraligového ročníku vás zastihl ve slušné formě. Naposledy to pocítila Karviná, kterou jste před televizními kamerami přehráli s přehledem 28:22. Co podle vás rozhodlo o vašem přesvědčivém vítězství?
Je pravda, že letos jsme začali podstatně lépe než v loňské sezoně. S Karvinou jsme hodně dlouho nevyhráli. Chtěli jsme konečně po zápase s ní slavit výhru. O našem vítězství rozhodl vstup do druhého poločasu. V tom prvním byla hra vyrovnaná. Podle mě rozhodlo to, že každý, kdo byl na hřišti, dřel na sto procent. Nevypustili jsme jediný osobní souboj, perfektně jsme bránili a v útoku si vytvářeli šance, které kluci proměňovali. Byl to skvělý kolektivní výkon.

Ve druhém poločase sice Karviná skórovala první díky trefě Vojtěcha Patzela, ale pak nedokázala dát gól celých patnáct minut. Na tým takového kalibru je to nevídané. Nebyli jste trochu zaskočení tím, že je Karviná v těchto fázích tak bezzubá?
Jak už jsem odpověděl v první otázce. Nám vyšlo dvacet minut druhého poločasu naprosto parádně. Zvládli jsme oslabení a sami měli dvě přesilovky. Karviná nedala ani jeden gól a my dali osm branek v řadě. Karviná byla bezzubá, protože kluci fakt skvěle bránili. V tomto úseku nám vyšlo prakticky vše i v útoku a do konce zápasu už jsme si výsledek pohlídali.

Sám jste si připsal několik povedených zákroků. Bylo to dobře fungující obranou nebo jste měl karvinské střelce dostatečně přečtené?
V dnešní době videí mají snad všichni brankáři hráče přečtené, ale zároveň hráči ví, jak který brankář chytá. V tomhle je to nastejno pro střelce i brankáře. Já měl pár zákroků, protože mi pomohla obrana. Úspěšnost brankáře je dost závislá na obraně. Ta naše fungovala, a to se pak chytá jednodušeji.

Výhrou nad Karvinou jste si připsali už třetí letošní vítězství. Doma jste dokázali porazit jak první Kopřivnici, tak druhou Karvinou. Cítíte, že si těmito výsledky budujete respekt u soupeřů? Přece jen loni jste prohrávali jedno utkání za druhým…
K loňské sezoně bych se už asi ani nechtěl vracet. Možná to paradoxně byla potřebná facka pro nás všechny. Pořád je ještě začátek, ale respekt u soupeřů podle mě máme čím dál větší. Po výhře o gól nad Kopřivnicí si někteří možná řekli, že to byla náhoda. My jsme porazili i Brno a u úřadujícího mistra ligy a vítěze loňské základní části prohráli o dva góly. Vítězstvím nad Karvinou jsme ukázali, že letos máme jiné cíle než loni.

Nyní máte hodně náročný program. V neděli jste hráli na půdě úřadujícího šampiona z Plzně, v úterý jste se postavili dalšímu těžkému soupeři z Karviné a už v sobotu jedete do Lovosic. Vyhovuje vám hrát tak často nebo byste byli radši, kdybyste měli mezi zápasy více prostoru na trénování a regeneraci?
Program náročný máme, ale Karviná hrála stejně jako my v neděli. Lovosice hrají s Duklou ve středu a v sobotu s námi. Tohle je pro všechny stejné. Já osobně nejsem příliš milovník tréninků, takže mi to vyhovuje. Navíc, jak říkají kluci, jenom stojím v brance, takže si nemám na co stěžovat. Pro hráče v poli to už je náročnější. Máme ale za sebou kvalitní přípravu a je začátek sezóny. Sil je pořád dost. Navíc máme letos regeneraci dvakrát týdně včetně masáží, což je velké plus. Za to patří velké díky našim skvělým masérům a vedoucímu družstva Zdenálemu (Zdeňku Verlíkovi).

Trenér Daniel Valo po střetnutí s Karvinou mluvil o tom, že nyní se můžete v klidu připravit na duel v Lovosicích. S čím tentokrát pojedete do Čech? Jaké jsou vaše vyhlídky v tomto utkání?
Do Lovosic pojedeme s vyhlídkou na úspěch v podobě alespoň jednoho bodu, ale zároveň s respektem k velké síle soupeře.

Lovosice jsou známé tím, že prakticky všechny body uhrávají v domácím prostředí. Letos na vlastní palubovce přehrály Nové Veselí i Plzeň. Dokážete říct, kudy povede cesta k úspěchu na této půdě?
Většina týmů je v domácím prostředí silnější, my také. Malou výhodou pro nás může být, že se bohužel hraje bez diváků. Cesta k úspěchu povede stejná, jako v zápase proti Karviné. Maximální nasazení, bojovnost a touha vyhrát.

V předchozích kláních jste pokaždé nastříleli hodně branek, ale taky jich vždycky, až na poslední zápas s Karvinou, taky hodně dostali. Je to dáno stylem vaší hry nebo tím, že právě v obranné činnosti máte největší rezervy?
Už před začátkem soutěže jsme věděli, že útok bude naše silnější stránka. Na obraně pracujeme každý týden v tréninku, a právě v zápase s Karvinou byla výborná. Zkoušíme obranu 1:5, kterou jsme loni vůbec nehráli. Věřím, že postupně budeme dostávat gólů míň a míň.

V domácích zápasech jste zatím stoprocentní. Ten poslední však mohli diváci sledovat pouze v televizi. Jak moc nepříjemné je pro vás hrát před prázdnými tribunami zvlášť teď, když byste divákům v hale udělali určitě radost…
Je to hodně nezvyklé. My máme to štěstí, že máme skvělý fanklub „Bubnic“ a chodí na nás dost fanoušků. Po takových výkonech, jaké teď podáváme, by mohla být možná i plná hala. Já plnou halu zažil v play-off proti Plzni pár let zpátky a byl to skvělý zážitek. Každému se lépe hraje před fanoušky, než před prázdnou tribunou. V současnosti jsme rádi, že vůbec můžeme hrát a vláda zatím nezrušila i zápasy samotné. V dnešní moderní době můžou fanoušci sledovat zápasy na TVcomu. Věřím, že se situace brzy uklidní a budeme moci slavit vítězství i s fanoušky.