Je mi kluků moc líto. Měli na medaile, ale zdraví je přednější, říká trenér TCM Daniel Valo

Koronavirová epidemie předčasně ukončila takřka všechny sportovní soutěže. Dorostenecká družstva Pepino SKP Frýdek-Místek sahala po medailích. V letošním ročníku na ně ale nedosáhnou.

„Je to obrovská škoda. Obě dorostenecká družstva měla našlápnuto hodně vysoko. Starší dorostenci byli blízko stříbru. Muselo by se sejít více věcí, ale bylo to skutečně reálné. Moc mě to mrzí, protože kluci vzorně pracovali, trénovali. Byl jsem až překvapený, jak se dali dohromady,“ uvedl Daniel Valo, trenér TCM s tím, že zdraví je však přednější než medaile.

„Když se podíváme tři roky dozadu, tak tenkrát se starší dorostenci zachránili v extralize až v předposledním kole. Nyní patří k nejlepším v republice. Celému svazu tak dokázali, že bylo správné udělit nám ve Frýdku statut TCM, který se navíc nyní rozšíří i na kategorii mladšího dorostu,“ pokračoval Valo a dodal, že ještě před třemi roky neměl frýdecko-místecký klub žádného dorostence v mládežnických reprezentačních kategoriích. „Teď v nich figuruje hned devět nebo deset hráčů, což také o mnohém svědčí,“ zdůraznil.

O tom, že se ve Frýdku-Místku velice soustředí na práci s mládeží, svědčí i to, kolik mladých hráčů dostávalo v poslední době prostor v hlavním týmu Pepino SKP Frýdek-Místek. V letošní sezoně už pravidelně nastupoval Jakub Ondrušík, na jaře si pak první extraligové starty mezi dospělými připsali také Martin Hrachovec a Jakub Brožek.

„Dorostenci nebyli v hlavním týmu jen do počtu. Rozhodně mu pomohli,“ zdůraznil Valo, který je pověstný tím, že vždycky nechává své svěřence trénovat se staršími hráči. „A to takovým způsobem, aby se pak rychleji adaptovali na přechod do starší kategorie. V praxi to vypadá tak, že kupříkladu mladší dorostenci poslední půlrok v této věkové kategorii trénují už se starším dorostem. Starší dorostenci se zase během posledního půlroku zapojují už do přípravy s muži,“ přiblížil Valo.

Tento koncept se mu osvědčuje. „Pro hráče to pak není takový šok, že najednou hrají proti větším a silnějším protihráčům, než na které byli zvyklí. Nejnáročnější přechod je pak z dorostenecké do mužské házené, protože kluci si musí zvyknout na to, že najednou proti nim nastupují hráči i o deset nebo patnáct let starší. To v mládežnických kategoriích nikdy nezažili,“ poznamenal s tím, že zná hodně talentovaných hráčů, kteří takový přechod nezvládli, a proto s házenou skončili.

Za výbornými výsledky dorosteneckých družstev Pepino SKP Frýdek-Místek stojí kromě práce trenérů také spolupráce s kondičním trenérem Stanislavem Holaněm. „Standa nám velice pomohl. Dokázal kluky výborně připravit po fyzické stránce. Pracoval s nimi nejen na hrubé fyzické síle, ale také dynamice, rychlosti a výbušnosti,“ řekl Valo.

Trenér TCM má radost z toho, že si hráči uvědomují, o co hrají a že všem dokázali, že si klub udělení tohoto statutu zasloužil. „Práce s mládeží je tady vynikající. Nyní budeme mít i trenéra pro žáky, který bude placený svazem. Je to velice pozitivní zpráva. Tento fakt by měl ještě více zlepšit práci klubu s mladými hráči,“ uzavřel Valo.

Jan Smekal
3.dubna 2020