Aktuality

Ve zbylých zápasech budeme chtít dokázat, že do ligy patříme, říká Petr Unger

V posledním domácím zápase základní části STRABAG Rail Extraligy se naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek dočkali třetí výhry v sezoně, když dokázali otočit nepříznivě se vyvíjející duel proti Lovosicím. Velkou měrou se na obratu podílel Petr Unger, který proměnil šest sedmimetrových hodů. V rozhovoru mluví o tom, jak se rodil tento výsledek, jak může obrat mladému týmu pomoct či s jakými vyhlídkami půjde se svými spoluhráči do závěrečné části soutěže, ve které bude náš tým hrát o udržení mezi českou elitou.

Petře, v utkání s Lovosicemi jste se dočkali teprve třetí výhry v letošní sezoně. Jak moc jste si věřili na tohoto soupeře, když předtím jste naposledy vyhráli před Vánoci, kdy jste doma přehráli Brno?
Do každého zápasu musíme už jít s tím, že se jedná o bytí, či nebytí v extralize. Po nezvládnutém domácím zápase proti Hranicím jsme tohle klání už prostě museli zvládnout, ať už kvůli psychiky, tak i kvůli fanouškům.

Do zápasu jste přitom vstoupili velice špatně. Co se vám honilo hlavou, když se Lovosice rychle ujaly vedení 6:0?
Na Lovosice jsme byli sice dobře připraveni, ale zbytečnými chybami jak v obranné, tak i útočné fázi jsme jim umožnili získat pohodlné vedení hned ze startu zápasu. V té chvíli to nebylo ideální, ale házená se hraje do poslední minuty a rozhoduje se většinou v posledních desíti minutách, jak jsme se sami přesvědčili.

Čím si vysvětlujete, že byl první poločas z vaší strany tak špatný?
U nás je tohle záležitostí hlavy. Máme natrénované a nacvičené věci, ale míváme problém je přenést na hřiště.

Po změně stran jste se však nadechli k nevídanému zvratu. Druhý poločas jste Lovosice přehráli o devět branek, a nakonec jste tak vyhráli 27:24. Co vás dokázalo takto nakopnout? Proč byla druhá půle úplně jiná z vaší strany?
Poločasový proslov trenérů byl velmi důrazný. Řekli jsme si, že takhle se o záchranu nehraje. Povedl se nám vstup do druhé půle, což nás psychicky velmi nakoplo. V brance nás v tu chvíli několika zákroky podržel Vít Pyško, a my mohli pomalu začít stahovat náskok soupeře.

Navíc vám osobně se střetnutí střelecky vydařilo na výbornou. Trefil jste se sedmkrát. Proměnil jste šest sedmiček. Určili vás na ně trenéři nebo jste si míč vzal sám?
Na první dvě mě určili trenéři, poté už to bylo na mě. Jsem rád, že snahu kluků na hřišti jsem mohl poté proměnit v góly, které jsme v té chvíli hodně potřebovali.

Mluvili jste o tom po duelu se spoluhráči? Nebudou teď všichni chtít, abyste sedmimetrové hody házel i v dalších kláních? Nikdo jiný tak úspěšný v této sezoně zatím nebyl, souhlasíte?
Nějaké popíchnutí od spoluhráčů samozřejmě padlo, ale jak to bude v dalších zápasech se uvidí. Je pravda, že se nás letos na čáře sedmimetrového hodu vystřídalo už více, ale ve finále je to o tom, koho určí trenéři a kdo si na to věří.

Ze hry jste se střelecky prosadil „jen“ jednou. Jako pravák to máte z pozice pravého křídla přes ruku. Vadí vám to hodně? Necítil byste se lépe na druhé straně?
Situace s leváky na pravé straně je taková, jaká je, nejsou. Plním zde spíše funkci takové náplasti, samozřejmě hrát na mém postu by bylo příjemnější. Máme zde některé mladé hráče, věkem ještě dorostence jako je Jakub Brožek, a bude záležet, jak rychle se dokážou aklimatizoval na mužskou házenou a zvládnout větší porci minut v zápase.

Obrat v zápase, který se pro vás ze začátku vyvíjel hodně špatně, by vám mohl hodně zvednout sebevědomí, nemyslíte? Může vám taková výhra hodně pomoct do zbytku soutěže?
Když nebudu počítat mě a Vojtu Petrovského, tak máme nejmladší mančaft v lize a vzhledem k dosavadnímu průběhu ligy to pro nás může být velmi cenné vítězství. Ať už z psychického hlediska, tak i faktu, že když chceme a hrajeme co máme, dokážeme otočit i takto nepovedený vstup do zápasu v naše vítězství.

Nyní se představíte ještě na palubovce Jičína, kde se těžko vyhrává. S jakými vyhlídkami pocestujete k tomuto utkání? Co očekáváte od tohoto soupeře?
V Jičíně se hraje špatně každému. Neznám tým, který by si mohl říct, že zde jede vyhrát. My do Jičína pojedeme zkusit přenést to pozitivní ze zápasu s Lovosicemi a uvidíme, k čemu nám to bude stačit. To, že jsme teď vyhráli, nic neznamená a opět do zápasu musíme jít s tím, že hrajeme o všechno. Jičín má velmi kvalitní defenzivu s rychlým přechodem ať už první, nebo druhou vlnou. Musíme se vyvarovat zbytečných chyb a hrát chytře.

V dosavadním průběhu soutěže jste uhráli jen šest bodů. Dá se ještě udělat něco, aby sezona nakonec nevyzněla tak špatně, jak to nyní vypadá? Je to snad jeden z nejhorších výsledků v historii klubu…
Situace je taková, jaká je a my jdeme do bojů play-out, čili o udržení v extralize. Cíl je tedy jasný, a to setrvat v nejvyšší soutěži. Nalejme si čistého vína a přiznejme si, že vzhledem k věkovému průměru našeho týmu (asi 20 let) a nedostatečnými zkušenostmi většiny hráčů v nejvyšší soutěži pro nás účast v play-off nebyla moc reálná. Jestli se jedná o nejhorší výsledek v historii klubu, to bohužel netuším, ale ve zbylých zápasech budeme chtít dokázat, že do ligy patříme.