Aktuality

V Zubří vždy panuje skvělá atmosféra. Nechci odjíždět s pocitem, že jsme tam nenechali vše, říká Erik Žvak

V Zubří vždy panuje skvělá atmosféra. Nechci odjíždět s pocitem, že jsme tam nenechali vše, říká Erik Žvak

Předchozí extraligový duel se našim hráčům Pepino SKP Frýdek-Místek vůbec nepovedl. Doma podlehli odvěkému rivalovi z Kopřivnice o dvanáct branek 16:28. V dalším střetnutí STRABAG Rail Extraligy se představí na horké půdě Zubří. Erik Žvak v rozhovoru mluví o tom, jak se na toto klání těší, co od něj očekává a s jakým výkonem by byl spokojený.

Eriku, v zápase proti Kopřivnici jste opět prohráli rozdílem třídy. Nepoučili jste se dostatečně z prvního vzájemného střetnutí, kdy vás Kopřivnice deklasovala poměrem 37:17?
Rozhovory v takových situacích nejsou ideální, člověk by rád nalezl nějaká pozitivní slova, ale v tomto případě to prostě nejde. Těžko se mi hodnotí utkání, ve kterém jsme prohráli takovým rozdílem. Nebylo to tentokrát sice o dvacet, ale dvanáct je taky dost vysoké číslo. Dokonce jsme dali o branku míň než v prvním střetnutí. 

Kopřivnice si rozhodující náskok vytvořila hned na začátku. Trenér Lubomír Kavka po zápase mluvil o tom, že střetnutí bylo rozhodnuté po patnácti minutách. Čím si vysvětlujete, že jste opět vstoupili tak špatně do utkání?
Vstoupili jsme do utkání namotivovaní konečně vyhrát, ale brankář Žingor zavřel bránu a za prvních patnáct minut jsme dokázali dát jen jeden gól, což je katastrofa. V této chvíli nás to nejspíš zlomilo a nešlo se nastartovat. To, že jsme utkání nezvládli, není o jednom člověku, ale je to o nás všech.

Bylo poznat, že kopřivničtí hráči byli od úvodu velice nabuzení. Vy jste naopak působili vlažnějším dojmem. Nebyli jste dostatečně namotivovaní na regionální derby?
Moc dobře víme, v jaké jsme situaci, stejně tak dobře víme, jak cenný je každý bod k tomu, abychom se dokázali trošku oklepat a měli šanci se vrátit do hry. Přes veškeré úsilí trenéra nás připravit na tento zápas a naší snaze ho zvládnout, jsem prostě selhali.

Duely mezi Frýdkem-Místkem a Kopřivnicí bývají pro některé hráče o něco pikantnější, protože dříve hájili barvy druhého týmu, než za který nyní hrají. Jak těžké je pak zkousnout tak vysokou porážku právě od takového soka?
Takovou otázku bych spíše přenechal právě někomu, kdo si něco v dresu Kopřivnice odehrál, ať už Petr Unger, Filip Hardt nebo Vít Pyško. Ale z mé strany se každá porážka snáší špatně, ať už se jedná o jakéhokoliv soupeře, zvlášť na domácí půdě.

V příštím kole se představíte na horké půdě Zubří, které letos okupuje přední příčky extraligové tabulky. Je ve vašich silách uhrát slušný výsledek? S jakými vyhlídkami do Zubří pojedete?
Záleží, jak dobře se na Zubří během týdne připravíme a v jaké sestavě vůbec pojedeme. Každopádně si chci utkání užít. V Zubří vždy panuje skvělá atmosféra a jako bonus se jedná o televizní utkání. Ať už bude průběh utkání jakýkoliv, doufám, že si tentokrát sáhneme na dno a odmakáme to, jak jen to půjde. Nechci odjíždět ze Zubří s pocitem, že jsme tam nenechali vše, ale s hlavou vztyčenou přes jakýkoli výsledek, když budeme vědět, že jsme hráli na hranici našich možností.

Do zimní přestávky zbývá odehrát ještě dva zápasy. Jak moc už se těšíte, až si od házené na chvíli odpočinete? Víte už, jak budete trávit tyto chvíle?
Mám házenou rád a baví mě. Je pochopitelné, že menší pauza z momentálního průběhu sezony bodne. Člověk chvilku přestane myslet na současnou tabulku a vypne, ale upřímně můj osobní život není tak náročný, abych nějaký odpočinek potřeboval (směje se). Beru tuhle pauzu spíše jako mentální úlevu než fyzickou. Snad se většina spoluhráčů uvolní, přijde na jiné myšlenky a vrátí se po svátcích s čistou hlavou a větší chutí po vítězství.

Na čem pak budete muset v zimní přestávce hlavně zapracovat? Při pohledu na tabulku je jasné, že současné družstvo má hodně rezerv, souhlasíte?
Nechci se vyjadřovat k našim slabinám, už tak je dáváme dosti najevo během utkání. Určitě musíme zapracovat na kondici, síle, ale hlavně vzájemné důvěře mezi sebou. Ať už je to souhra brankáře s blokem, posouvání v obraně, nebo správné rozhodnutí během přechodů do útoku. Kolikrát to na hřišti vypadá, jak kdybychom hráli každý sám za sebe a nevěřili jeden druhému. Snad se nám aspoň nějaké díry podaří během pauzy zaplnit.

Trenéři často mluví, že do zápasů nejste schopní přenést to, co máte nacvičené z tréninků. Proč to tak je? V čem je největší problém v tomto ohledu?
Nevím, co k tomu říct. V tomto ohledu si myslím, že se skupí více věcí do kupy, které nedělají dobrotu. Ať už je to špatná kondice, problém v sebejistotě nebo nějaká negace z průběhu utkání. Kopřivnickou obranu jsme dokázali překonat právě signály, které jsme si připravovali celý týden a vycházeli nám. Bohužel jsme vždy pokazili koncovku nebo finální přihrávku. Právě to byl impuls, který nás srazil a nedovolil nám zahrát signál znovu i přes "částečný úspěch".

Může vám zimní přestávka pomoct k tomu, abyste se ještě odrazili k lepším výkonům a výsledkům?
To se ukáže až po Vánocích.