Sezóna z pohledu vedení: Umístění je pěkné, předváděná hra horší

Pepino SKP Frýdek-Místek 2016/2017, 5. Místo

Vedení klubu Pepino SKP Frýdek-Místek je s letošním 5. místem v extralize mužů spokojené. Ovšem za očekáváním zůstala předváděná hra.

Naše redakce se s vedením klubu poohlédla za nedávno skončenou sezonou, ve které naši hráči Pepino SKP Frýdek-Místek v extralize obsadili celkové 5. místo, kterým dosáhli na nejlepší umístění za posledních dvanáct let.

„Z celkového pohledu jsem spokojen, protože páté místo je po delší době umístění o něco výše, než na co jsme byli v posledních letech zvyklí. Přitom v průběhu sezony jsem s takovým výsledkem vůbec nepočítal vzhledem k tomu, že jsme se potýkali s tolika zraněními,“ uvedl předseda klubu Lubomír Kavka s tím, že náš výběr hrál v kompletním složení pouze doma proti Kopřivnici, kterou jednoznačně porazil.

Základní cíl postoupit do play off se týmu podařilo splnit, byť do elitní osmičky se dostal až na poslední chvíli. Nakonec do ní proklouzl ze sedmého místa.
„Ve čtvrtfinále jsme narazili na Zubří, na které jsme v té chvíli neměli, byť jsme s ním sehráli vyrovnaná utkání. Zápasy se rozhodovaly v druhé polovině druhých poločasů, kdy jsme fyzicky odcházeli, jelikož jsme hráli s úzkým kádrem. V této části duelů nás Zubří vždycky zlomilo,“ poznamenal Kavka s tím, že ve skupině o umístění bylo klíčové, že celek SKP přehrál Brno, které po základní části skončilo na 5. místě.

„Když jsme doma vyhráli jen o gól, nevěřil jsem tomu, že v Brně uhrajeme výsledek, který nám v pohárovém systému zajistí postup. Nicméně v Brně se kluci semkli a uhráli remízu a dostali se tak do boje o 5. a 6. místo proti Jičínu, který po základní části skončil osmý,“ popsal Kavka. „Klíčem k pátému místu pak bylo utkání v Jičíně, kde jsme vyhráli o branku. Doma jsme pak sice o gól prohráli, ale vyrovnaný duel rozhodl v náš prospěch větší počet nastřílených branek na hřišti soupeře. Dohrávali jsme v hodně okleštěné sestavě. Martin Kocich hrál s horečkou, Péťa Štolcar dohrával s obnoveným zraněním kolene,“ upozornil.

Nejvíce zazářil Gřešek na pivotu, pomohl i návrat Bednárka z Itálie

Adam Gřešek

Přestože s celkovým umístěním je vedení klubu spokojené, horší je to s předváděnou hrou. V tomto ohledu zůstali hráči podle vedoucího družstva Petra Mazura za očekáváním.

„Křídla byla úplně odepsaná, pochválit můžu leda Tomáše Klabana za bojovnost, ale jinak nikoho. Přístup některých byl špatný a výkonnost katastrofální. Štve mě to hlavně u Lukáše Rajnohy, který měl potenciál na to, aby se dostal do reprezentace, ale místo toho jde výkonnostně dolů,“ podotkl Petr Mazur. „Kuba Bosák se aspoň snaží, Tomáš Klaban zase bojuje, byť neproměňuje šance, ale bojuje aspoň v obraně. Martin Pomichálek je kapitola sama pro sebe. Jeden rok jsme ho pochválili, ale letos jako by na hřišti nebyl,“ pokrčil rameny.

Největším zklamáním byly pro vedení výkony zkušeného Jaroslava Dyby, u kterého všichni očekávali pět až šest branek za zápas. „Jenže on tolikrát ani nevystřelil. Pak chodil jen do obrany, ale ani tam to nebylo dobré. Vinou zranění nebyla dobrá ani výkonnost Sebastiana Stracka. Vojta Petrovský taky nepředvedl to, co bych si představoval. Už to nebylo ono,“ řekl vedoucí družstva. „Rozehrával, což se mu nedá upřít, ale branek už tolik nedával. Byli jsme zvyklí, že to vezme na sebe, což sice udělal, ale v rozhodujících chvílích branky nedával.“

Paradoxně tak zodpovědnost na sebe ke konci sezony často brával mladý Martin Kocich, kterému se střelecky vydařilo především utkání proti Brnu, ve kterém zaznamenal devět branek.
„Přitom byl taky zraněný. Ještě není tak ukočírovatelný, ale to všechno přijde, protože je ještě hodně mladý,“ podotkl Mazur. „Péťovi Kichnerovi taky sezona úplně nevyšla, taky byl nějaký zraněný, snažil se do toho tlačit sám, ale to nešlo,“ pokračoval v hodnocení jednotlivých hráčů.
Hodně týmu pomohl návrat Jiřího Bednárka, který posílil pravou stranu. „Začal dávat branky, střílet sedmičky. Jirka byl takový impuls, mančaft se potom vzepřel k lepším výkonům.“

Jiří Bednárek

Na pivotu si své odehrál Michal Vacula. Největší výkonnostní skok předvedl Adam Gřešek, který dostával o mnoho více prostoru než loni a svými výkony si řekl o pozvánku do reprezentace.

„Z toho mám obrovskou radost. Ke konci extraligy patřil mezi nelepší pivoty celé soutěže,“ pochválil Kavka mladou naději SKP. Podle Petra Mazura je velká škoda, že družstvu tak dlouho chyběl zkušený brankář Petr Štolcar. „Potřebovali jsme ho hlavně, když se Honzovi Marenčákovi vůbec nepovedl jeden zápas proti Zubří v play off. Kdyby jej vystřídal, třeba bychom alespoň jednou vyhráli a celá série mohla vypadat ještě jinak,“ zamyslel se. „Cením si ale toho, že i tak jsme byli Zubří vyrovnaným soupeřem a o jejich výhře se rozhodovalo až v závěru. To Lovosice s nimi prohráli větším rozdílem v souboji o třetí místo, byť dokázaly jednou vyhrát.“

Vedení si nesmírně váží obětavosti trenéra Chrastiny

Ohromný kus práce odvedl na lavičce Aleš Chrastina, který vedl tým pět let. „Musím ocenit jeho práci a obětavost, protože jezdil pracovně do Olomouce a každý den dojížděl na tréninky. Navíc o víkendech jezdil s týmem na zápasy. Je obdivuhodné, že to vydržel,“ zdůraznil Lubomír Kavka. „V krizových chvílích bylo poznat, že ho to ubíjí. Byl psychicky i fyzicky unavený, měl toho plné kecky, ale ustál to, za což mu musím moc poděkovat, že to vydržel. Kluci ho respektovali a měli rádi,“ pokračoval.

Předseda Lubomír Kavka, Aleš Chrastina, Petr Mazur

Šéf klubu si nesmírně cení také práce vedoucího družstva Petra Mazura. „Jako vedoucí se staral o to, aby kluci měli všechno. Vodu, vosky, rehabilitace, všechny papíry, hlášení. To je také neviditelná práce, kterou je třeba ocenit. Navíc pomáhal u mladšího a staršího dorostu, kde byla také krizová situace ohledně případného pádu starších dorostenců,“ poznamenal.

Své odvedli také maséři Milan Sikora a Petr Vlachovský. „Milan Sikora je ohromně vytížený. Podařilo se nám ale dohodnout se s Petrem Vlachovským, který byl také velice přínosný, protože kluci, kteří to odtáhli, měli více masáží, když jeli na rehabilitace. V případě, že bychom měli jen jednoho maséra, tak by to tak nešlo.“
V době před Vánoci, kdy se týmu nedařilo, přišel na tři utkání na lavičku k Aleši Chrastinovi Daniel Valo, který se vrátil z Německa. „V Bundeslize zažil, jaké to je hrát o záchranu, takže dobře věděl, co se hráčům honí v hlavách, když se jim zrovna nedaří. Důležité bylo, že řekl, že se nemá nic měnit a má se dále dodržovat to, co je nastavené a je třeba věřit tomu, že je to nastavené dobře,“ popsal Kavka. „Kolikrát tým totiž prohraje o gól, protože se mu nepovede několik maličkostí. V žádném případě se ale nemají v takových chvílích dělat unáhlené závěry. A přesně to se, i díky Danu Valovi, potvrdilo.“

Hráči navíc začali dělat také terapeutická cvičení v rámci pondělních tréninků s Petrou Petrovskou. „Kluci si to skutečně pochvalovali, že je to něco jiného. Ze začátku to tak nevypadalo, ale časem se ukázalo, že cvičení na míčích, posilování vlastním tělem ohromně pomohlo, byť to omezilo posilovnu, ale hráčům se to začalo líbit a nakonec jim to i pomohlo.“

Velký dík patří hlasitým fanynkám, kterým všichni říkají bubnice

Předseda klubu si nesmírně váží přízně fanoušků, zvláště pak fanynek, kterým už v hale nikdo neřekne jinak než bubnice. „Je moc fajn, že se vytvořil takový fanklub děvčat, což jsou většinou přítelkyně nebo maminky našich hráčů a vytvářejí příjemnou atmosféru v hale a strhnou další diváky. Navíc pomáhají s obsluhou a přípravou VIP místnosti. Musíme divákům poděkovat také za to, že i když se nám spousta zápasů nepovedla, zůstali nám věrní,“ poznamenal Kavka na adresu frýdecko-místeckých příznivců. „Navíc při žádném utkání nedošlo k žádným excesům. Ať už v hledišti nebo v blízkosti haly. I za to musíme příznivcům poděkovat, že vždycky fandili slušně.“

Bubnice Pepino SKP Frýdek-Místek

Pokud jde o organizační záležitosti, tak některé zápasy vedení klubu přesunulo na týden, aby měli všichni volněji o víkendu, kdy se hrály žákovské soutěže, takže funkcionáři klubu byli v tomto období hodně vytížení. „Snažili jsme se tak některé víkendy udělat volné tím, že jsme některé zápasy přesunuli na týden. Týkalo se to především play off a zápasů o umístění,“ doplnil předseda SKP.

Klub získal nového generálního sponzora

Co se týče sponzorů a partnerů klubu, tak před sezonou se vedení podařilo zajistit generálního partnera, a sice Pepino, což je značka firmy Lybar s. r. o. „Byla to taková finanční pomoc. Finančně nám poprvé pomohl také Moravskoslezský kraj na extraligu. Přispěl nám na vrcholový sport, což nám pomohlo bezproblémově zafinancovat celou soutěž, takže jsme neměli žádné finanční problémy,“ konstatoval Kavka.

Z marketingového hlediska šel klub do nové sezony s novou značkou Házená Frýdek-Místek, změnil i klubové logo, vytvořil nový prezentační prostor na novém webu, dále facebookový profil a začal házenou ve městě více propagovat.

„Odrazilo se to také na návštěvnosti, protože se nikdy nestalo, že by hala byla vyloženě prázdná. Na klíčová utkání bylo dokonce téměř plno. Atmosféra v hale byla výborná,“ pochvaloval si předseda. „Musíme poděkovat také pořadatelům a lidem z klubu, kteří tyto věci zajišťují.“

Momentálně klub hledá nového trenéra

Nyní už klub vyhlíží nadcházející extraligový ročník. Prozatím ještě neví, kdo družstvo povede jako hlavní trenér. „Už jsme byli v podstatě domluvení s Rastislavem Trtíkem, ovšem nakonec dostal lepší nabídku z Polska a řekl, že to tam chce zkusit. Bude tam mít lepší podmínky a tamní liga je lepší než česká,“ řekl Petr Mazur s tím, že vedení klubu zatím oslovovalo jen trenéry s licencí A.

„Přípravu jsme začali 1. června a prozatím ji děláme ve vlastní režii a pak uvidíme, co bude dál.“

Komentáře