Baví mě spíše tvořit, říká po návratu z Itálie Jiří Bednárek

Kádr našich házenkářů Pepino SKP Frýdek-Místek v poslední době sužují zranění a nemoci. Oslabený tým nyní posílil odchovanec klubu Jiří Bednárek, který se po dlouhé době vrátil z Itálie. A hned se střelecky prosadil.

V Plzni nastřílel šest gólů, o týden později pomohl dvěma trefami k cenné výhře nad Hranicemi. Jiří Bednárek na pravé spojce by tak mohl týmu Pepino SKP Frýdek-Místek pomoct ve zbývajících zápasech základní části, ve kterých je hlavním cílem dostat se do play off.

Jirko, v Itálii jste působil hodně dlouho. Proč jste se vrátil zrovna teď?
Bylo to z osobních důvodů. Více bych to nerozváděl. Ozval se mi Vojta Petrovský, jestli bych klukům nechtěl pomoct, protože jich je málo.

Vraťme se ale ještě k angažmá v Itálii. Přibližte, kde jste hrál a jakou úroveň má soutěž, v níž jste působil.
Poslední dva roky jsem hrál za Tavarnelle. Postoupili jsme z druhé ligy do první, kde jsme hráli o záchranu. Nejvyšší soutěž se skládá ze čtyř částí, aby se nemuselo jezdit po celé Itálii. Dříve se hrála celostátní soutěž, ta byla kvalitnější. V týmu mohli hrát až čtyři cizinci, pak to omezili na dva a nakonec na jednoho. Úroveň soutěže šla hodně dolů.

V čem je tamní liga jiná?
V Itálii se hraje úplně jiným stylem. Neběhá se tam tolik jako tady u nás v extralize. Od nás jsem byl zvyklý na mnohem rychlejší tempo. Když jsme inkasovali, jako první jsem čekal na půlce, ostatní šli vyloženě krokem a vždycky říkali, že v Itálii se hraje piano, piano. Úroveň české extraligy je o něco vyšší.

Nyní jste se vrátil zpátky domů. Uvažoval jste nad tím, že byste hrál ještě někde jinde?
To ne. Vždyť jsem ve Frýdku-Místku vyrůstal, takže jinam bych se vracet nechtěl. Mám tady hodně kamarádů a známých, takže Frýdek-Místek pro mě byla jasná volba, byť dříve jsem hrával i v Karviné, Zubří a v Brně, než jsem odešel do Itálie.

K Frýdku-Místku jste se připojil v době, když se mu výsledkově nedařilo. Bylo to nějak poznat na atmosféře uvnitř mužstva?
To nedokážu posoudit, každopádně kluci to neměli jednoduché, protože je trápila různá zranění a nemoci. To pak musí být někde znát.

První ostrý zápas jste odehrál na palubovce silné Plzně a hned jste nastřílel šest branek. Jak jste se v utkání cítil?
Překvapilo mě, když mi ve čtvrtek řekli, že s nimi na zápas pojedu, protože jsem s týmem trénoval teprve pár dní, takže po fyzické stránce jsem se ještě necítil úplně nejlépe. Zpočátku jsem byl i dost nervózní, ale nakonec nejen mi utkání celkem vyšlo. Podali jsme slušný výkon. Mrzí mě jen, že nás nepodrželi brankáři. Dát Plzni 28 gólů na jejím hřišti není vůbec špatná vizitka, ale bohužel nám to nebylo nic platné.

V dalším kole jste se už konečně dočkali vítězství. V důležitém střetnutí jste porazili doma Hranice 33:26. Odrazíte se tímto výsledkem k lepším výkonům?
Musíme v to věřit. Důležité bylo, že jsme se maximálně vyhecovali a na palubovce si všichni vzájemně pomáhali, což je to nejdůležitější. Udělali jsme sice nějaké chyby, ale rozhodně převažovala pozitiva. A na těch musíme stavět dál.

V příštím kole vás čeká nováček z Nového Veselí, který za vámi zaostává jen o tři body. Na podzim ve Frýdku-Místku prohrál jen o dva góly. Co od zápasu očekáváte?
Nové Veselí jsem ještě neviděl, ale kluci říkali, že mají dobré spojky, které jsou schopné střílet ze čtrnácti metrů. Na to si budeme muset dávat pozor. Pokud v Novém Veselí vyhrajeme, tak nejspíš všechno zavřeme. Jestli ale neuspějeme, tak budeme muset až do konce sezony doufat v to, že to nakonec pro nás dobře dopadne.

Momentálně se držíte v elitní osmičce, ale na vaše zaváhání čekají hned tři další soupeři. S jakým výsledkem byste byl spokojený na konci sezony?
Myslím si, že máme na to být i výše. Teď je ale pro nás nejdůležitější dostat se do play off a pak uvidíme, co bude dál. Když se semkneme, dokážeme porazit každého, takže pokud se dostaneme do vyřazovací části, věřím, že můžeme vyřadit i Plzeň, Zubří či Karvinou. Nejprve se ale musíme dostat mezi prvních osm celků extraligy.

V prvních dvou zápasech jste nastřílel osm branek. Jaká je vaše úloha v týmu?
Nejsem žádný rozený střelec. To možná, když jsem byl mladší. Teď už je to horší. Baví mě spíše hrát pro tým, s někým tvořit. Perfektně si rozumím s Vojtou Petrovským, se kterým jsem hrál v mládežnických soutěžích. Ruku už nemám takovou jako ve dvaceti. Spíše chci být platný pro tým, stejně tomu bylo i v Itálii.

Sledoval jste nějak extraligu, když jste působil v cizině?
Rozhodně. Vždycky jsem se díval na onlajny nebo na TVcom. Pravidelně jsem si psal s Vojtou Petrovským, a když jsem býval na dovolené ve Frýdku, tak jsem se vždycky chodil dívat na házenou, takže přehled jsem nikdy neztratil.

Autor: Lukáš Rejda
Zdroj foto: facebook Talent Plzeň

Komentáře